Perussuomalaiset

Tuukka Saimen

Talousmedia kasvupropagandan äänitorvena

Suomalainen journalismi synnyttää nykyään enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Erityisesti ihmetyttää kyvyttyömyys uutisoida Suomen kituvasta yksityisestä taloudesta rehellisesti, jonka tilan pitäisi koskettaa meitä kaikkia. Maa alkaa jo muistuttaa enemmän Karl Marxin ihannevaltiota kuin modernia, länsimaista ja taloudellisesti menestyvää yhteiskuntaa.

Miksi talouslehdet, MTV, Yle, HS ja muut kertovat talouden kasvavan, mutta eivät avaa, mistä kasvu todellisuudessa muodostuu ja onko se kestävällä pohjalla?

Vai onko taloustoimittajien ja talousasiantuntijoidenkin tarkoitus antaa kansalle harhaanjohtavaa tietoa samaan tapaan kuin politiikan toimittajat ovat vuosikausia kertoneet, mikä on hyväksyttävää ja miten heidän ideologisista vastustajistaan kuuluu ajatella?

On ymmärrettävää, että kansalaiset tarvitsevat positiivista viestintää. Tarvitsemme yrittäjiä ja riskinottajia. Mutta näin härski tiedon vääristäminen ei kanna pitkälle.

Mitä sitten pitäisi sanoa?

Pitäisi kertoa, että kasvuluvut eivät ole kestävällä pohjalla, ja perustella miksi:

– Työttömyys: 10,5 %.

– Kuluttajien luottamus: −5,3.

– Maksuhäiriöisiä: yli 385 000 suomalaista.

– Konkursseja vuonna 2025: 3 906, kasvua 12 %.

– Yritysten uusien lainojen nostot: −18 %.

– Asuntojen hinnat laskevat ja varallisuus sulaa.

– Kauppa on ollut pitkään heikkoa.

– Julkiset investoinnit: +30,8 %. Yksityiset: +0,4 %.

– Kiinalainen rihkamakauppa + 46 %

– Pk-yritysten työllisyys ei kasva: vain 14 % palkaa lisää

– Uusia yrityksiä 2025-Q1 11 th, toiminnan lopetti 22 th.

– Trendi jatkuu ja jatkuu…..’

Tässäkö ainekset kestävälle talouskasvulle?

Median tehtävänä pitäisi olla selvittää, miksi yksityinen talous ei kasva. Miksi yritykset eivät investoi? Miksi ihmiset eivät kuluta? Miksi yrityksiä kaatuu?

Mutta samalla pitäisi kertoa menestystarinoita ja näyttää, miksi Suomessa edelleen kannattaa yrittää.

Tutkittavaa ja uutisoitavaa riittää, jos löytyy ammattitaitoa ja kykyä viestiä. Suomessa on paljon korjattavaa: verotuksessa, sääntelyssä, kilpailun esteissä, toimialojen keskittymisessä sekä markkinatalouden pelisääntöjen noudattamisessa, valvonnassa ja sanktioinnissa.

Jotenkin tuntuu siltä, että poliitikkojen lisäksi tässä maassa pitäisi vaihtaa myös talousasiantuntijat ja toimittajat, jotta Suomeen saataisiin jälleen vauhtia.

Nykyinen taloustiedottamisen linja on surkea.

Suomi kulkee edelleen kiihtuvää vauhtia kohti jyrkännettä. Kestävää käännettä parempaan ei Suomen taloudessa ole näköpiirissä.

Lähteet:

Asiakastieto. 2026. ”Pitkäkestoisessa ulosotossa olevien kuluttajien määrä kasvoi lähes 25 % vuodessa – maksuhäiriöisten määrä kasvaa, mutta aiempaa hitaammin.” Suomen Asiakastieto Oy, 7.7.2026.

Suomen Pankki. 2026. ”Alkuvuodesta yrityslainojen nostot vähenivät.” Tilastotiedote, 2.6.2026.

Suomen Yrittäjät. 2026. ”Pk-yritysbarometri 1/2026.” 13.2.2026.

Tilastokeskus. 2026. ”Joulukuussa 2025 pantiin vireille 360 konkurssia.” Konkurssit ja yrityssaneeraukset, 16.1.2026.

Tilastokeskus. 2026. ”Kaupan liikevaihto jäi joulukuussa miinukselle.” 30.1.2026.

Tilastokeskus. 2026. ”Suomen kansantalous nousukiidossa 2026 ensimmäisellä vuosineljänneksellä.” Kansantalouden tilinpito, 29.5.2026.

Tilastokeskus. 2026. ”Työllisiä vähemmän kesäkuussa 2026 vuoden takaiseen verrattuna.” Työvoimatutkimus, 21.7.2026.

Tilastokeskus. 2026. ”Kuluttajien luottamus pysyi ennallaan ja melko heikkona heinäkuussa 2026.” Kuluttajien luottamus, 27.7.2026.

Tilastokeskus. 2026. ”Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku jatkui huhti–kesäkuussa 2026.” Osakeasuntojen hinnat, 28.7.2026.

Tilastokeskus. 2025. ”Vuoden 2025 ensimmäisellä vuosineljänneksellä toiminnan aloitti lähes 11 000 yritystä.” Yritysdemografia, 3.7.2025.

Tulli. 2026. ”Sujuvaa asiointia ja tasavertaisia kilpailuedellytyksiä.” Tullin vuosi 2025.

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


13 kommenttia
Nimetön
#1

Kasvaahan se suomen talous, ainakin valtionvelan osalta. 😜

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Sosialismi haittaa maailmantaloutta. Ilmasto-kommunismi tuhoaa sen. Maailmantalous pyörii puhtaasti varallisuuserojen voimin, ilman rikkautta mikään ei toimisi, kuten köyhyys pitäisi potentiaalieron nollissa. Maapallon ilmasto-olosuhteet ovat puhtaasti luonnonmukaisia, rikin vähenemä ilmakehässä lisää säteilyn määrää. Helle-aallot ovat huijausta, kuivuus mantereilla on veden kulutuksen kasvun seurausta jääkauden luoman pohjavesivarastojen tyhjennyksessä. Golfvirran paluu muinaiselle reitilleen Grönlannin eteläpuolelle, on seurausta pohjoisten merenpohjien noususta isostasiassa, joka on jäätiköiden painaman merenpohjan nousu, joka väistämätön tapahtuma jokaisen jääkauden jälkeen. Median järjetön jauhaminen ilmaston lämpenemisestä kuuluu ehdottomasti kansainvälisen sosialistisen internationaalin taktiikoihin saada palautettu leninistinen kommuninismi maailman taloutta sotkemaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#4

Juuri näin, viherkommunistit ovat menneet aivan sekaisin, joskin yhdessä asiassa he ovat oikeassa, maapallo toimii kasvikunnan ehdoilla. Tuossa rikki ja hiilidioksidi ovat tärkeimmät tekijät, ei haitat. Ilman rikkiä maapallon sienirihmasto tuhoutuu, ja ihminen yrittää päästä rikkipäästöistä eroon. Rikki kuitenkin huuhtoutuu maaperästä vedenkierron vuoksi, joten sitä on virrattava jatkuvasti lisää maaperään, ja luonnossa tuo tapahtuu ilmakehän kautta. Siksi puheet rikin ja hiilidioksidin vähentämisestä kuulostaa ja on täysin luonnon vastaisia, suorastaan järjettömiä. Taannoinen Islannin tulivuorenpurkaus nosti ilmakehän rikkiä, ja lämpötilat alenivat useita asteita. On täysin selvää. että rikin alenema ilmakehässä kasvattaa voimakkaasti auringonsäteilyn voimakkuutta pinnalla ja toimii kuin vihreät olivat asian suunnitelleet.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

Ihminen yrittää säätää maapallon ilmakehää alkupallon tilaan tai johonkin tuntemattomaan. Tuossa mielentilassa ihmisen olisi parempi vain katsoa luontoa luolan suusta ja koettaa luottaa siihen, että kyllä luonto osaa hommansa. Ihmiskunnalle kelvollinen ilmakehä ei pidä elämää yllä maapallolla.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Näin on, talous pyörii nykyään ilmastotekojen ympärillä, ja se on joutava virhe. Pelkästään suunniteltuun datakeskusten sähkön lisätarve olisi sama määrä, mikä liikkuu jo nykyisissä runkoverkoissa. Uskomatonta mutta totta, ns. asiantuntijoina lienee kiintiöjohto, joilla ei ole mitään ymmärrystä tekniikasta tai maailmankaupasta, ja siihen median hömelöt.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Kommunismille ei ole tilaa tulevaisuudessa
#9

Suomessa vasemmisto valtaan päästessään rahoittaa kaiken velan kasvattamisen avulla, ja siirtää ongelmia eteenpäin. Sopii hyvin demarikommareille. Helppo on hypätä vaalivankkureihin, kun meno on kuin maailmanlopun tunnelmissa, huumeessa. Maailmantaloudessa odottaa kuitenkin helvetti, kaikki haluaa maksattaa elatuksensa muilla, eikä vähiten maat, joissa asuu miljardi tai enemmän väkeä. Maailman makeanveden pula, joka ei johdu hiilidioksidista, vaan maapallon kuoren erittäin ohuesta makeanveden varastosta, joka heikkenee jatkuvasti eroosion vuoksi. Tulevaisuudessa kasteluvedet eivät riitä ravinnon tuotantoon, koska entistä enemmän kuluu rahaa ja sähköä meriveden suodattamiseen. Se sähkö mitä nyt siirretään sähköautojen liikutteluun, tarvitaan makeanveden tekoon merivedestä tulevaisuudessa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#11

Mannerten vesivat riittivät liki koko jääkauden ja lämpöhuipun välisen ajan. Sateet eivät ratkaise vesiongelmaa, kun sadanta levittäytyy laajemmin manneralueilla ja haihdunta on merkittävin veden kuluttaja. Vesi haihtuu yksin omaan matalapaineiden seurauksena, ei siis hiilidioksidin aiheuttaman lämmön ansioista, jossa lämpö toki voi aiheuttaa matalapainetta. Korkeapaineinen säätila siis jopa jarruttaa haihduntaa. Veden ominaisuuksiin kuuluu pysyä vetenä maapallon pinnan ilmanpaineessa, mutta jo avaruuden rajalla haihtuminen kiihtyisi rajoittamattomasti, paineen ollessa avaruuden väliaineen paine. Siksi vesi kiehuu korkealla vuorilla varsin alhaisissa lämpötiloissa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Kommunistimedia ja murhapoltot
#13

Kyllä, median käyttämä sana kuumuus ei luonnossa koskaan sytytä maasto- tai metsäpaloja, tuo vaatisi satojen asteiden syttymislämpötilan. Medialla on kuitenkin tietoa asiasta, ja ilmastopropagandistit levittävät väärää tietoa syttymisyistä. Tämä tarkoittaa tahallista vasemmistolaista vääristelyä, jolla suojataan ilmastoterroristeja, ja näin kommunistisia piirejä, joiden tavoite on kaataa maapallon talous vasemmistokommunistien syliin, joka ei tietenkään tule koskaan onnistumaan, mutta luonto ja ihmiskunta kärsii noista massamurhiin rinnastettavista teoista.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

Datakeskukset joita rakennetaan lisää lähes koko maailman laajuisesti vähentävät merkittävästi luonnon vesistön määriäkin, näin lisäten maailman vesipulaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Asia pitää pohtia loppuun saakka
#12

Ihmiskunta käyttää puhdasta makeaa vettä noin 4000 km3, FAO/AQUASTAT, vuodessa. Tuossa on syytä huomata, että sadanta ei jaa vettä tasaisesti mantereille ja ylivesi huuhtoutuu aina meriin. Metsäkato ja viljely ojineen on kastelun ja haihdunnan lisäksi ratkaisevissa asemissa, kuinka pohjavesi riittää jääkaudesta seuraavaan, jossa varastointi hankaloituu suolan vuoksi. Jääkausi on tärkein pohjaveden varausmekanismi. Toisaalta väestö on moninkertaistunut jo esiteollisesta ajasta. joten ei se ihan sateidenkaan vika ole että vesi ei riitä. Merivedestä tehty makeavesi on kallista. ja suolapitoisuuden kasvaessa sisämerissä veden suodattaminen on yhä kalliimpaa. Vesipulan ja sen suodattaminen tulee viemään sähköntuotannon resurssit äärimmilleen tulevaisuudessa, ja siksikään esim. sähköautoilla ei ole kuin lähitulevaisuus.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Suomen taloudessa menisi paljon paremmin, jos sekä poliitikkojen ja median edusjissa olisi enemmän älykästä korkeasti koulutettua väkeä. Etenkin energia tarvitsee tätä, pelkästään juoksijan ominaisuudella geokemiasta ei ymmärretä juurikaan mitään.

Aitofossiilinen; turve, ligniitti, kivihiili, biologinen alkuperä, matalaenergeettinen.

Geokemiallinen;öljy, kaasu, kondensaatti, syntyy jatkuvasti, ei fossiilista, ei biomassaa.

Bitumi; geokemiallinen aikajäännös, syntyy äärimmäisen hitaasti, ei energialähde, materiaalijäännös.

Geokemia tuottaa kuoressa koko ajan hiiilivetyjä, valtaosa jää maaperään vanhenemaan, se on se energia jota voimme käyttää kestävästi. Siksi henkseleiden ei pidä heilua tuulen mukana tai varata viljapeltoa aurinkovvoimalle.

Ilman hoopoja median tai politiikan edustajien milijohteita Suomi pärjää maailman taloudessa moninkerroin paremmin, ja annetaan hiilidioksidin tehdä rauhassa tehtävänsä, kuten rikki vaimentaa suoraa auringonsäteilyä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Työttömyyden lisääntymisen syynä on Suomen nykyinen hallitus joka poisti 300 euron suojaosan. Tämä sai aikaan osatyö-aikaisten, keikkatyölaisten työpaikkojen menetyksen ja heidän siirtymisen pitkäaikaisesti työttömiksi ihmisiksi. vain MT ongelmaiset ministerit, kansanedustajat puolueesta riippumatta luulevat että kaikki ihmiset soveltuisivat kokopäivätöihin- tai pystyisivät saamaan kokopäivätöitä. 1990, vanhempien vuosien työllisyys politiikka ei ole nykyaikaan sopiva koska nykyajan ihmiset ovat sekä fyysisesti, henkisesti heikompia kuin nykyajan ihmiset. Lisäksi tietokone, automaatiikka nykyajassa vievät paljon työpaikkoja pois ihmisiltä.

Nykyinen työllisyys politiikka rankaisee toimeentulorahalla eläviä ihmisiä jokaisesta lyhyestäkin työstä opettaen ihmisille, että työtä ei kannata tehdä esim.
1.Ole toimeentulorahalla.
2.Ajattele että voisit kerätä, myydä marjoja.
3.Saa hieman rahaa myydyistä marjoista.
4.Kela vähentää toimeentulorahoista marjojen myynnistä saadun rahasumman.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#5

Jos on epäselvyyksiä tuossa kohdassa kuinka Kela rankaisee toimeentulorahalla kaikkia ihmisiä kaikesta lyhyenkin työn tekemisestä, opettaen ihmisiä pysymään mieluummin ikuisesti työttöminä kuin tekemään yhtään mitään töitä. Suosittelen googlaamaan ja lukemaan ajatuksella läpi uutisen. Asumisartikkelit Iltalehti torstai 13.8.2026: ”En sitten enää mene marjaan” – Näin Kela valvoo marjastajien tilejä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000