Perussuomalaiset

Tuukka Saimen

Asiantuntijoiden korvat heiluvat

Ylen uutisissa ulkopoliittiset asiantuntijat Hannu Juusola ja Charly Salonius-Pasternak moukaroivat Donald Trumpin perheen liiketoimia ja hänen johtamistyyliään. Juusola väittää Trumpin johtavan Yhdysvaltoja kuin omaa yritystään, ja Salonius-Pasternak puhuu korruptiosta.

Heidän kommenttinsa nojaavat kansainvälisten liberaalien medioiden narratiiviin, mutta Suomen omaa korruptiota he eivät näe. Juusolan ja Pasternakin korvat heiluvat, kun he toistavat ulkomaista mantraa. Miksi? Koska media ja heidän rahoittajansa, valtapuolueisiin kytköksissä oleva julkinen sektori haluaa pitää Suomen ongelmat piilossa, kääntäen sisäiset skandaalit ulkoisiksi syytöksiksi.

Tutkijoiden lauma: Korruption suojelijat

Suomi, 5,6 miljoonan asukkaan maa, ylläpitää 500 ulkopoliittista tutkijaa. Avustajineen ja helppoheikkeineen määrä nousee yli tuhanteen, kaikki veronmaksajien piikkiin. Eurooppalaisessa 5 miljoonan asukkaan kaupungissa, kuten Amsterdamissa tai Münchenissä, vastaavaa tutkijalaumaa ei löydy.

Tämä suhdeluku haisee korruptiolta. Media vaikenee tästä resurssien väärinkäytöstä, koska tutkijat tukevat ulkopoliittista sumutusta, joka vie huomion pois kotimaisista ongelmista, kuten valtion lähitulevaisuuden vararikosta, hyväveli-verkostoista ja poliittisista kytköksistä.

Mediapetos: Miljoonat valtapuolueiden taskuun

Suomen rakenteellinen korruptio on median suojeluksessa. Kirjassani Kadonneen poliitikon paluu paljastan, miten Kokoomus, SDP ja RKP ohjaavat julkisia varoja lähipiirilleen. Kuntien mediamenot ovat järkyttäviä: Vantaa käyttää 2 miljoonaa euroa vuodessa, Helsinki 8–10 miljoonaa, Espoo lähes yhtä paljon.

Mediayhtiöt, kuten Alma, Sanoma ja Keskisuomalainen, rahastavat ylihinnoitelluilla mainoksilla. Yritykset saavat 60–80 % alennuksia, mutta kunnat maksavat lähes täyden hinnan, alennusten ollessa 10–20 %. Media vaikenee tästä, koska se on osa petosta, joka hyödyttää valtapuolueita.

Velkakriisi piiloon, katse ulkomaille

Suomen julkinen velka räjähtää käsiin, ja konkurssi kolkuttelee. Silti Yle ja muut mediat jauhavat USA:n presidentin toilailuista. Tämä on klassista sumutusta: kun sisäpoliittiset ongelmat ovat ylitsepääsemättömiä, huomio käännetään ulkomaille.

Media piilottaa omat syntinsä, riippuvuutensa valtapuolueiden vallasta ja vaikenee korruptiosta, joka syö yhteiskuntaa. Kansainväliset yhtiöt, kuten Google, vievät mainostulot, joten mediatalot nojaavat Kokoomuksen, SDP:n ja RKP:n tukeen, menettäen riippumattomuutensa.

Rahavirrat paljastavat median valheet

Median hiljaisuus korruptiosta johtuu rahasta. Kuntien kirjanpidossa mediamenot ovat miljoonia, mutta kulujen piilottaminen lukemattomiin eri kustannuspaikkoihin ja kuntien omistamiin yhtiöihin hämärtää totuuden.

Suomi on Euroopan korruptoituneimpia maita, ja media suojelee tätä järjestelmää, keskittyen ulkomaisiin narratiiveihin, kun rahat valuvat valtapuolueiden taskuun.

Olisiko aika lukea ” kadonneen poliitikon paluu” Avara Kustannukselta

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


24 kommenttia
Mediassa kannattaisi harjoittaa diplomatiaa
#1

Näin se homma menee, tuet ratkaisevat, tutkijoiden ja median välillä on symbioosi, joka ulottuu jopa sinne lehtivihreään, josta sitä makeaa lähtee liikkeelle. Järjetön määrä tutkijoita kuin loisii ja loihtii joutavaa roskaa, toimivat kuin ulkopolitiikan johtajat, wokettavat ääneen ja epädiplomatia kukkii, jäänmurtajien kauppa hiipuu hiljaisuuteen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

"Onko huva"?Ei ole! :(
Vihainen
#5

Juuri näin.EU:hun liittymisen jälkeen Suomi on korruptoitunut kyllä ennätysvauhtiin.Ja kaikenlaista hipeltäjää on palkattu eri instansseihin tuhat määrin.Enää puuttuu,että metsurillakin olisi 5:si avustajaa,mutta kait sekin aika vielä koittaa kun näin on?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Eilen oli televisiossa Pia Kauma puollustelemassa maailman pahinta terroristia (Netanjaahua ja sen toimia) Miten sen annetaan toimia ja vapaana kulkea Suomessa ? Eikö se pitäisi vangita Terrorismin suojelusta ja harjoittamisesta koska kehui käyneensä Israelissakin vasta.
Onko Suomi oikeus valtio enään ?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

Se perusteli terrorismin suojeluaan sillä että ei saa suututtaa Israelia.
Eikö Ukrainan Terroristin Zelenskyn toimien rahoituksessa kannattaisi vastaavasti perustella ettei kannata suututtaa isoa hullua maailman suurin ydinase valtaa. ?
Mitä merkitystä Suomelle on jos Israelin suututamme ?
Sehän on toisella puolen maailmaa.
Mutta Venäjä on jo suututettu ja sillä on merkitystä koska meillä on 1300 km yhteistä rajaa !
Kaikkea paskaa ne kehtaa pyörein silmin televisiossa valehdella ,uskonto (Juutalaisuus / Natsismi jotka on nykyään yhdistyneet ja samaa ideologiaa) vai mikä helvetti se saa ihmisen pään noin sekaisin. ? vai onko tämä osa Eu Trollausta jolla se yrittää kalastella Brysselistä Miljoona virkoja Natsismia levittämällä.
Natsejen /Juutalaisten/Brysselin pahimmat viholliset on nyt Muslimit ja Venäläiset ja Kiinalaisistakin yritetään tehdä vihollisia.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Palestiinan lippuja heiluttavat hyökkäävät isänmaan vuosipäivänä harrasta ja rauhallista soihtukulkuetta vastaan väkivaltaisesti. YLEn toimittajat pitävät tätä tettelöintiä vastamielenosoituksena. Ei todellakaan ole oikeusvaltio.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#9

Suomi ei voi toimia maailmanpoliisina, paljon tapahtuu pahaa ja hyvästä ollaan hiljaa. Erityisesti vasemmiston puolella on tullut tavaksi asettua terroristien puolelle, joka on myös Sosialistisen internationaalin toimintatapa, eli tutummin sosiaalidemokraattien käsikirjasta. Kukaan ei ole pakottanut terroristeja raketti-iskuihin, kuten myös rauhaan tarvitaan kaksi tai useampi osapuolta. Edes maailmanjärjestöt eivät osaa ratkaista Gazan tilannetta, miten sitten joku a-studio saa aikaiseksi yhtään mitään, tai muuta kuin riitaa maan sisällä. A-studion toimittajat kuvittelevat olevansa maailman tähtitoimittajia ja käsittelevät asioita, joihin kutsutaan kaikkia muita kuin erikoisasiantuntijoita, eli paikallisteatteria.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

Pia Kauma oli todella hyvä eilen A-studiossa. Sitä vastoin Timo R. Stewart oli hyvinkin israelivastainen.
Pitää ymmärtää, että Palestiina ei täytä valtion kriteerejä.

Valtio on ihmisyhteisö, joka määrätyllä alueella käyttää omintakeista ja pysyvää valtaa. Valtio on yhtäältä poliittinen ja alueellinen kokonaisuus ja toisaalta myös hallinnollinen, oikeudellinen ja taloudellinen järjestelmä.

Palestiinaa hallitsee terroristijärjestö Hamas. Palestiinaa ei siis voi tunnustaa valtioksi.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#13

Kannattaa tutustua Palestiinaan ja maan elintasoon.
Maanviljelyyn, teollisuuteen, kaupankäyntiin, työllisyyteen ym.
Kuka elättää palestiinalaiset?

https://globalis.fi/maat/palestiina

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#14

Pitää ymmärtää, että Israel tekee etnistä puhdistusta Gazassa hyvin raa´alla tavalla.
Trumpin suojeluksessa.
Kyseessä rikos ihmisyyttä vastaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#19

Israelko ne panttivangit otti vai oliko kenties Hamas?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Winschester´73
Utelias
#15

Onko tuo Timo R. Stevart,legendaarisen Ämerikkalaisen edesmenneen näyttelijän,toisenmaailman sodan veteraanin ja prikaatin kenraalin James Stevartin jälkeläinen? 🙂

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#16

Stewart on hyvä maltilla varustettu tutkija, toisin kuin kiihkoilija hutkija pasternakki. Kauma taas tyypillinen poliitikko, joka jauhaa samaa jargonia päivästä toiseen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ei huva!
#20

Niitä on kaksi samanlaista nasaaliäänellä naukujaa:”Palsternakka” ja Teivainen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Demarit ja kommarit vaahtoavan eduskunnassa hallitukselle: miksi hallitus tekee näin, vaikka kaikki asiantuntijat ovat toista mieltä. Tähän tarvitaan tuhatpäinen tutkijoiden joukko. Kaatamaan hallitusta yhdessä YLEn toimittajien kanssa ja takaamaan demarien vaalivoittoa. Tämä kaikki meidän varoilla. Kokoomuksesta on tultava suurin puolue, jotta Orpon -Purran hallitus voisi jatkaa.
YLEn toimittajat ja kokemusasiantuntija (elintasopakolainen) selittivät, miten on hallituksen syy, että turvapaikkaturismi Suomeen on vähentynyt.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Oikeisto puolueet voi estää yksinkertaisella keinolla Kommunistien Hallitukseen nousun seuraavien vaalien jälkeen.

Kok ,Kepu ja Persut ja Kd sopii että kukaan näitä ei lähde Kommunistien kanssa Hallitukseen ,niin tuleva vaalivoittaja Sdp ei sinne pääse kuin viikoksi vaan kun Hallitus kaatuuu ensimmäiseen välikysymykseen.

Näin helpolla torjutaan Kommunistien toimet tässä maassa.
Tämä sopimus pitäs tehdä heti ennen kun Sdp tekee Kepun kanssa vastaavan sopimuksen jolloin tulee sama Hallitus kuin viimmeksi oli.
Koska Kepu pettää aina ! Mutta jos tuo sopimus tehdään julkisesti Kok, Persujen ja kd kanssa niin Kepu ei voi eikä kehtaa pettää äänestäjiään
Kepu taas ei voi julkisesti tehdä sopimusta Sdp kanssa koska se romahduttaa sen kannatuksen. Jos kepu tekee sen niin se on tehtävä salassa äänestäjiä pettäen.
NÄIN HELPOLLA KOMMUNISTIEN VALTA ESTETÄÄN TÄSSÄ MAASSA VOITTI VAALIT KUKA TAHANSA !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#11

Eli periaatteessa sopimukseen riittää jos kok. ja persut tekee sopimuksen ,niin Kepun on pakko suostua siihen ja kd pien puolueena tulee varmasti mukaan eikä sopimus kaadu siihen vaikkei tulisikaan mutta Perusjen tuleva romahduksen vaikutus kannattaa varmistaa kd:n mukana ololla.

Kepu ei voi jäädä kommunisti puoluiden kannattajaksi ja tukijaksi ja Hallituksen muodostajaksi ennen vaaleja koska silloin sen kannatus romahtaisi 100 % varmudella.

Näin Helppoa on Politiikan teko jos halutaan näihän toimitaan ympäri euroopan Mm. Saksassa estettiin Adf Hallitukseen nousu vastaavalla keinolla ja Ruotsissa on käytetty samaa ihan julkisesti jne…

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#17

Näin, Suomi selviää maailmanlaajuisessa talouden triahlonissa vain Perussuomalaiset-Kokoomushallitusrungolla, jossa KD ja jopa osa Kepusta ja RKP:stäkin sopii henkilön henkisestä tasosta riippuen hallitukseen, ja maamme talous kiittää. kyse ei ole hallituksen oikeistolaisuudesta tai vasemmistolaisuudesta, vaan talous määrää jäitä hattuun ja viisaita päätöksiä, johon demareiden rääväsuut eivät pääosiltaan sovellu. Demareiden päätavoite on kaataa markkinatalous, jossa tavoite voi olla oikea ehkä satojen vuosien päästä, kun robotit tekevät työt ja väki pitäisi ruokkia ilman työpaikkoja. Nyt rakennetaan tulevaisuutta, joka on varsin erilainen nykyiseen verrattuna. Maapallon väestö hajaantuu aavikoille kuivuuden ja kuoleman vyöhykkeille perustamaan asutuksia, kun viljavat alueet täyttyvät, joskin tuo aika voisi muistuttaa kasvihuonekautta, jossa ravinto tuotetaan porakaivojen veden ja ilmakehän hiilidioksidin ja muun ilmakehästä saatavan lannoitteen avulla, nykymaailmaa kaiholla muistaen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#12

Kepu ei ole oikeistolainen, vaan kaatuu vasemmalle urakalla.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#18

Kepu on etujärjestö, ei valtiohoitajapuolue. Kepun kyky olla maaseudun etujärjestönäkin huojuu, maaseutu autioituu, ruoantuotanto tai omavaraisuus laskee kuin lehmän häntä. Tämä on vaarallinen kehitys nykyisessä maailmantilanteessa, jossa ruoka käy vähiin ja sodanuhka kasvaa päivä päivältä, ja näyttää jopa todennäköiseltä. Maaseudun näkymät, silmäpari, Kepu, on siirtynyt pois vahtipaikoiltaan, kohden kaupunkien humuja, jossa elämä on hauskempaa ja jossa ei tarvitse kävellä ahonlaitaa korsi suussa. Tili tulee tekemättä mitään, johtaa nopeasti peltojen risukoitumiseen ja vilja tulee ulkomailta, lihan kaukomailta, soija entisistä sademetsien alueilta, jossa kaadetaan seitsemän puuta joka sekunti. Maaseudun kannattavuutta ei kukaan pohdi, pois silmistä, pois mielistä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#21

Vasemmisto on maahanmuuttajien etujärjestöjä, jossa syy on kannattajien haaliminen laitavasemmalle. Vähään tyytyväinen maahanmuuttaja on suorastaan heikkona herkullisiin lupauksiin maksuttomista palveluista ja lisää väkeä maahan, perheitä, sukulaisia ja sukuja. Kannattaa muistaa, että esim. demarit lupaavat nuo kaikki ilmaispalvelut veromaksajien pussista, joten ei ole ihme, että yksi sun toinen alkaa olla maassamme persaukisia.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#22

Nyt pitää Häkkäsen ja kokoomusjohtoisen hallituksen tehdä selväksi,että mikäli reservin iän nosto 65:teen vuoteen menee läpi hallituksessa ja eduskunnassa?Niin että se koskettaa myös jokaista maahanmuuttajaa,ainaskin miespuolista joka tänne tulee ja turvapaikan/kansalaisuuden täältä saa.Ja että täällä on käytävä Suomen armeija,ja oltava valmiina puolustamaan maata ulkopuolisen hyökkäyksen sattuessa reserviläisenä 65:si vuotiaaksi saakka.Eikä se maanpuolustaminen mahdollisen hyökkäyksen sattuessa,pahaa tekisi=Nasimalle,Fatimille ja kumppaneilleenkaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#23

Jos ne mamut suuremmaksi osaksi muka sotaa pakoon lähteneitä, niin vaikea kuvitella niitä edelleenkään rintamalle lähtijöiksi.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#24

Siksipä niille pitääkin tehdä jo etukäteen selväksi.Että tänne pyrkijöitä odottaa asepalvelus Suomen armeijassa.Ja sen jälkeen reserviläisenä velvollisuus puolustaa maata tänne hyökkääjältä.Edellä kerrotulla toiminta tavalla,tänne tunkijoiden määrä aivan varmasti vähenee.Ja rahaa säästyy reservin ylläpitoon.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Iloinen
#4

Eikös se ollut Pasternak ja Joki-Sipilä, jotka keskustelivat A-Studiossa USA:n tulevaisuudesta. Milloin aletaan näkemään asioita, joita Pasternak piti varmoina.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000