Äänestä huhtikuussa 2025 Malmin lentokentän puolesta!
Ohessa vastaukseni Malmin lentoaseman ystävät ry:n kyselyyn.
Kannattaisitko valtuutettuna lähidemokratiaa eli kannatusmäärältään lain vaatimukset täyttävää kuntalaisaloitetta neuvoa-antavasta kansanäänestyksestä yksittäisessä, kaupunkilaisten tärkeäksi kokemassa asiassa?
Kyllä. Lähidemokratia vahvistaa asukkaiden osallistumismahdollisuuksia ja lisää päätöksenteon läpinäkyvyyttä. Jos kuntalaisaloite täyttää lain asettamat vaatimukset ja koskee kaupunkilaisille merkittävää asiaa, neuvoa-antava kansanäänestys tarjoaa arvokasta tietoa päättäjille sekä lisää kuntalaisten luottamusta demokratiaan.
Oletko mukana suojelemassa Malmin lentokentän luontoa, liikenneinfraa ja kulttuuriperintöä asuinrakentamiselta, jos sinut valitaan valtuustoon?
Kyllä. Malmin lentokenttä on merkittävä niin luontoarvojensa, liikenneinfransa kuin kulttuurihistoriansa vuoksi. Sen säilyttäminen tukee Helsingin monimuotoisuutta, tarjoaa arvokasta viheraluetta asukkaille ja mahdollistaa ilmailuun liittyvän toiminnan jatkumisen. Lisäksi alueen infrastruktuurilla on potentiaalia palvella tulevaisuuden liikennetarpeita, eikä sitä tulisi purkaa kevyin perustein.
Oletko mukana edistämässä Malmin lentokentän palauttamista ilmailukäyttöön, jos sinut valitaan valtuustoon?
Kyllä. Malmin lentokenttä on tärkeä osa Suomen ilmailuhistoriaa ja sillä on yhä merkittävä rooli yleisilmailun, lentokoulutuksen ja viranomaislentojen kannalta. Sen palauttaminen ilmailukäyttöön vahvistaisi Helsingin ja koko pääkaupunkiseudun liikenneinfrastruktuuria sekä tukisi ilmailualan kehitystä. Lisäksi kentän säilyttäminen toisi taloudellisia ja työllistäviä hyötyjä alueelle, samalla kun sen kulttuuriperintö ja luontoarvot voitaisiin turvata.
Tekstin aiheet:
Kyl maar lentokenttä kuuluu malmilla olla. Vihreille ja Vartiaiselle voisi näyttää sitä keskimmäistä…
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Rahat Ukrainaan ja Ukrainan sosiaali pummit Malmille.!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
No ei siitä ainakaan asuinalueeksi ole, savea kymmeniä metrejä, kun noita aletaan puhkomaan paaluilla, niin saven pidättelemät vedet nousevat pintaan myrkkyineen. Vain umpi hullu ja tietämätön edes ehdottaa tuota aluetta asuinalueeksi, eli se on tällä hetkellä juuri siinä tehtävässä, missä se palvelee parhaiten.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin on, talot vajoaa alueella saveen, vaikka ne tehtäisiin veneen päälle. Talot lisäksi homehtuu alle aikayksikön, vaikka nykyisessä hometalojen maailmassa tuo nyt ei ole uutta. Salpavesien tiedetään jo sisältävän myrkkyjä mm. arseenia. Nämä veden kulkeutuvat Suomenlahteen ja myrkyttävät mm. kalat. Asuinalueen hinta nousee, jos se osaltaan myrkyttää koko Itämerta, ja siitä saamme kiittää kokoomuksen ja vihreiden kiimaista yhteistyötä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Vihreiden kannatus Helsingissä voisi olla luokkaa 7%, mutta valta on käytännössä 70%, mitä tulee liikennefasismiin. Helsinki on pelastettavissa, mikäli kansa äänestää oikein. Autot ja autoilijat ovat kaupungin valvova silmä, joka antaa myös tavalliselle kadun kulkijoille turvallisuutta, viherjauhojengien ja muiden hörhöjen joukkioilta. Paikoitusta on helpotettava, itse autoilu ei ole pääasia, vaan määränpää tai asiointi. Maksutonta paikoitusta on lisättävä ajallisesti, jotta pääasia ei ole löytää vain pysäköinnin maksupäätettä, jos käy vain noutamassa ostoksensa kaupasta. Auto on ihmistä varten, auto on elämää varten, auto voi olla myös apuväline liikuntaelinvaivaisille, kadut on maksettu kaikkien kesken, sen on sisällettävä myös oikeuksia, ei vain maksuautomaattien etsimistä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kokoomus nyt haluaa rahastaa autoja kaikilla keinoilla, nyt on tulossa kaiketi nastarengasmaksu. Helsingissä asuva joutuu ajamaan muualle nastattomilla renkailla ja vaihtaa nastarenkaisiin kaupungin rajalla, kun Suomi on pitkä maa, ja kelit kaikkea muuta kuin keski-eurooppalaiset, voi helvetti, mihin tuo puolue vielä kykenee. Viherkiima on äärimmäinen, koska Helsingin asukkaat ovat nyt maalitauluna tuossa pelissä, suoranaista rasismia, ihmisvihaajia, ne jotka maksavat kokoomuksenkin palkat, ja kirosana päälle. Jos valinta on kokoomus, niin mulkkuja seuraa vihreät.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Yksi esimerkki kuinka Vihreät tekevät kaikkensa, että kellään ei olisi kiva olla!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Sadistisia pikkupäitä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti