Perussuomalaiset

Jocke Rantanen

Professori Scheinin ja Ottawan maamii­na­so­pimus

Professori Scheinin puolustelee päivän HS:ä aikanaan ajamaansa maamiinoista luopumista, ns. Ottawan sopimusta.

Meillä niin kuin muuallakin sopimuksen hyväksymistä ajoivat vasemmistolaiset mukaanlukien entiset kommunistipuolueiden jäsenet, SDP ja vihreä vasemmisto.

 

Professori aloittaa jo täysin tuulesta temmatulla väitteellä että puolustusmenojen korottamisen tarkoitus olisi että mahdollisen jalkaväkihyökkäyksen pysäyttäminen olisi mahdollista Ottawan sopimuksen sallimin keinoin.

Olivatpa miinat minkälaisia tahansa niin ne eivät pysäytä hyökkäystä, ainoastaan hidastavat sitä. Hyökkääjälle ei tuota suuria vaikeuksia raivata väylää miinoitukseen hyökkäyksen edellä. Siihen on monia keinoja ja raivauskalustoa.

Se että hyökkäystä voidaan hidastaa antaa puolustukselle mahdollisuuden tarpeellisiin ryhmittymisiin ja tulen keskittämiseen hyökkäyksen kannalta vaikuttavimpiin kohteisiin, sen painopisteisiin.

 

Scheinin myöntää että Ottawan sopimuksen kieltämistä jalkaväkimiinoista olisi hyötyä hyökkäävän jalkaväen torjumisessa. 

Tämä on ”perusteluna” sille että miinat ovat tehokkaita mutta että ne ovat ”vääränlaisia”, vrt. ”väärinn sammutettu”.

 

Torjunta pitäisi tehdä kalliilla ja etälaukaistavilla ym. teknologian mahdollistamilla sofistikoiduilla miinoilla, ajoneuvomiinoilla ym. Hänen mukaansa meillä on ”huippuosaamista” tällaisten valmistamiseen, tämä on tietenkin totta.

 

Sitten tulee kummallinen väite siitä että jalkaväkimiinat ennemmin tai myöhemmin aiheuttaisivat siviiliuhreja. Näin varmaan voisi käydäkin jos ei pidettäisi tarkkoja miinoituskarttoja ja sodan päättyessä miinoja purettaisi / raivattaisi.

Professori Scheinin unohtaa, tarkoituksella että tämä koskee kaikkea miinoitusta, myös hyökkääjäm miinoittamia alueita.

 

Profesori unohtaa myös, tarkoitukella, että jalkaväkimiinat eivät suinkaan ole eivätkä olisi, ainoa aseistus hyökkääjää vastaan. Ne ovat ja niitä käytettäisiin siellä missä niiden käyttö on tarkoituksenmukaista esim. alueilla jonne ei riitä sotilaita valvomaan ja laukaisemaan etälaukaistavia miinoja. Ja valitettavasti 1 300 km pitkällä raja-alueella tällaisia alueita riittää.

Meillä on ehkä 15 divisioonaa palveluksessa mikä tarkoittaa enintään 200 000 sotilasta. Ja siinä on käsittääkseni jo esikuntia ja huoltojoukkoja mukana. Mutta jos unohdetaan ne niin meiltä riittää 150 sotilasta / km valvomaan rajaa. Kahdessa vuorossa seitsemän päivää viikossa. ja nämäkin täytyy joskus siirtää lepovuoroon.

Heidän pitäisi valvoa jokaista miinaa ja kun hyökkääjä tulee kohdalle niin laukaista se. 

 

Kun puhutaan hyökkääjästä niin tarkoitetaan kai useimmiten nykyaikana varsinkin, venäläistä. Uskoisin että hekin osaavat tulla ”korpien kautta”.

 

Sitten tuo valmistuspuoli ja käyttö.

Mitä sofistikidumpi ase on, sitä kalliimpi se on ja sitä enemmän se vaatii valmistukseen sekä väkeä että erilaisia koneita ja materiaalaeja. Jos joudumme sotaan, olipa vastustaja kuka hyvänsä niin aseistusta tarvitaan ja sodan pitkittyessä sitä on hankittaa lisää jatkuvasti. Onko meillä taloudellisia mahdollisuuksia saati työvoimaa monitkutkaisiin miinoihin? Kun kaikkea muutakin aseistusta on tuotettava mahdollisimman paljon?

 

Sitten siviiliuhrit. On tietenkin totta että on olemassa riski että sekä sodan aikana että varsinkin sen jälkeen tulee siiiliuhreja miinoituksen takia. Sitä ei kukaan kiistä.

Mutta tuleeko uhreja vain jalkaväkimiinoista vai kaikista miinoista joita todennäköisesti tulee olemaan maastossa suuriakin määriä. Miinoituksia aletaan tietenkin purkamaan ja purkaminenkin aiheuttaa uhreja. Kaikkia miinoja tuskin voidaan löytää koskaan. Tässä täytyy sitten huomioida myös hyökkääjän miinoitukset. Sota yleensä aaltoilee edes takaisin ja kaikki osapuolet käyttävät miinoituksia tarvittaessa.

 

Lopuksi, kumpi on se huonompi vaihtoehto? Käyttää mahdollisimman kustannustehokkaita puolustautumiskeinoja ja ehkä onnistua päättämään sota nopeasti ”tasapeliin” vai se että sota kestää pitkään ja tuhoaa laajoja omia alueita ja vaatii suuren joukon uhreja, sekä sotilaita että siviilejä? 

Sota on raakaa ja siinä tapetaan ihmisiä maksimaalisesti.

Ja siitä huolimatta lopulta menettää itsemääräämisoikeuden vieraalle vallalle?

 

Sota, siis hyökkäyssota sellaisenaan on jo kaiken oikeuden kieltämä. Siinä ei edes tarvitse mainita mitään ”kansainvälistä oikeutta”. Hyökkääjä rikkoo jo kaikkia oikeuksia vastaan ja on näin menettänyt ne. Hyökkäjää vastaan ei ole tarpeen ottaa huomioon mitään ”kansainvälisä oikeuksia” koska hyökkääjällä ei niitä ole.

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


14 kommenttia
Nimetön
#1

No, tulevat maamiinat ovat älykkäämpiä ja niiden sijainti on tarkoin merkitty. Enemmänkin meidän tulee kehittää älykkäitä drooneja, jotka sekä valvovat että niitä voidaan lähettää lepoon ennakkoon, tarkoin mietityille alueille, jossa ne lataavat pattereitaan ja ovat valmiudessa odottamassa toimintaa, myös itsetuho-ominaisuuksilla. Uusi sota, uudet kujeet, mahdollinen sota käyttää ravinnokseen panssarivaunuja, mutta on erityisesti vihollisen pelote ensisijaisesti.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Lisäksi miinat ovat tehokkaampi este välineellistettyä maahantunkeutumista vastaan kuin käännytyslaki, jossa rajamies vääntää tulijan kanssa statuksestaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

Eikös tarkoitus ole, että miinat sijoitetaan maastoon vasta, kun konflikti painaa päälle eli sota?
Niiden paikat merkitään tarkoin ja ne voidaan poistaa turvallisesti, kun tilanne on ohi.
Mutta ne Vihreät haluavat mennä marjastamaan ja sienestämään sota-alueella, sinne miinojen sekaan….

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

Oli kallis kissa Halosella johon miinat vaihtoi. Eikö sitä perua saa syytteeseen ?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#14

Pirua

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Panssarimiinoitteet tarvitsevat JV-miinoja!
#3

Tässä asiassa tulisi kuunnella sotilaita eikä taas kaiken näköisiä ”professoreita” ja heidän utopistisia ihmisoikeuspuheita.
Yksi, erittäin merkittävä argumentti JV-miinojen sallimiselle on myös muiden miinoitteiden suojaaminen.
Teille, kaadetuista puista tehtävät esteet sekä laajat panssarivaunumiinoitteet menettävät tehonsa, jos vihollinen pääsee ne vapaasti purkamaan.
On TAKUUVARMAA, että yksikin JV-miina aiheuttaa ”miinakammon”, vihollinen ei tiedä paljonko niitä on ja näin ollen esteiden/panssarimiinoitteiden raivaus hidastuu merkittävästi.
Joku ”professori” tulee toteamaan yllä olevaan, että miinoitteet raivataan jyrävaunuilla. Osittain totta. Jyrä kestää 10 telamiinan räjähdyksen, mutta telamiinoja laitetaan myös päällekkäin ja ns. ”kuntokuutioita” miinojen alle juuri JYRIEN VÄLITTÖMÄÄN TUHOAMISEEN.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Sota kannattaa lopettaa nyt
#9

Nykyään kenenkään ei kannata aloittaa sotaa, drooneilla voidaan levittää maastopaloja syvälle vihollisen selustaan, kun jo Venäjällä tälläkin hetkellä roihuaa 41 000 hehtaarin maastopaloja 51 palokeskuksessa. Sota kannattaa lopettaa ennen kuin kaupungitkin palavat, kun siinä tuhoutuu myös viljelykset, joka johtaa massiiviseen ravintopulaan maapallolla. Sota olisi syytä lopettaa nyt nopeasti, koska miljoonien hehtaareiden maastopalon alentavat jo maapallon ilmakehän happea vaaralliselle tasolle. Tämä on syytä ymmärtää myös jo Venäjälläkin.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#13

Täysin samaa mieltä, ihmiskunnan tärkein tehtävä olisi rakentaa nyt Marsia ja Kuuta, jossa Marsin rakentaminen perustuisi kallioperän sisäiseen tukikohtaan, joka samalla antaa tilaisuuden hyödyntää Marsin alkuaineisiin, eli kaikkeen siihen, mikä maassa kaivostoimintana aiheuttaa pohjavesien pilaantumista jne. Samoin avaruuteen voidaan rakentaa pitkien matkojen rahtiliikenteeseen keskittyvä alusrakentaminen ja polttoaineiden varastointi ja muuta avaruusmatkailua tukevaa toimintaa. Mars palvelee hyvin maapalloa uhkaavien asteroidien liikkeiden seuraamista ja avaruustutkimusta pitkällä aikavälillä, mutta kyse ei voi olla vain Kiinan ja Venäjän välisistä saavutuksista, vaan kaikki maapallolla ovat mukana projektissa. Sotiin menevä raha voidaan siis valjastaa hyödyllisempäänkin, kuin vain kasata ammuksia ja tuhota kaikki. Avaruudessa tarvitaan myös ravintoa, ja teknologiaan tulisi sijoittaa maapallon joutilasta rahaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#4

On täysin ennalta arvattavaa mitä mieltä kyseinen professori on kaikista ehdotuksista, jotka tähtäävät maamme puolustukseen tai kansalaisten turvallisuutta. Ehkä taustalla on vihaa suomensuomalaisia kohtaan.
Sama professori on yhdenvertaisuusvaltuutettumme oppi-isä ja hengenheimolainen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Kun perussuomalaisille on sekä oikeusministerin etä poliisiministerin salkut, niin kummallista, ettei näitä valtuutettuja ja kanslereita saada pois viroistaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

MIKSI POLITIIKKA EI TOIMI?
#11

Suomalainen politiikka ei toimi saati ole kriisinkestävä!
30% äänestysikäisistä on jo ymmärtänyt, että nykyisellään eduskuntavaaleissakin annetulla äänellä ei juuri ole merkitystä!
Kansa sai haluamansa oikeistohallituksen!
-Miksi metsästyspolitiikka on ajautunut historiansa pahimpaan katastrofiin?
-Miten on mahdollista, että itärajaa ei saatu välittömästi kiinni?
-Miksi ”oikeusoppineet” haluavat oman kansan edun vastaisesti torpata rajalain sekä käännytyslain jatkon?
-Miksi heitä totellaan?
-Luuleeko joku OIKEASTI, että päättämättömyydessä oleva valtiomme on valmis mahdolliseen sotaan?

Arno Westerholm on ehdolla 14.06 koskien puolueen puheenjohtajistoa.
Westerholm on useasti painottanut: ”Jos poliittinen johto ei uskalla käyttää kansan vaaleissa antamaa valtamandaattia kaikessa laajuudessa minkä perustuslaki mahdollistaa, valtaa käyttää epäsuorat valtakomponentit!”
Lisää Westerholmin valta-opista:
https://blogit.perussuomalaiset.fi/arno-westerholm/kuka-johtaa-suomea/

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Eiks tämä Shein ole puhdasverinen kommunisti?

Ja jotain hurrien sukua niin kuin?

Suomenkielinen suomalaisuus ei merkitse tälle tyypille mitään.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Utelias
#12

Nuorena jo Suomen Kommunistisen Puolueen keskuskomitean jäsen.
Sittemmin työskenteli pitkää mm SKDL:n eduskunta-avustajana.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ei ymmärretty Suomessakaan!
Hämmentynyt
#5

SU kirjoittaa Ruotsin varustautuvan nyt todenteolla, vihreä kupla pysyvästä rauhasta on puhjennut.
Suomi budjetoi jatkossa 3% BKT:ta armeijaan. Silti todelliseen syyhyn ei puututa riittävästi vieläkään.
Westerholm varoitti useamman kerran maamme ylintä sodanjohtoa vihervasemmistolaisen curling tyylisen syväjohtamisopin vakavista seurauksista kuriin, järjestykseen sekä koulutukseen.
Puolueneuvoston kokouksessa 2022 Westerholm piti asiasta puheen ja jätti kokousaloitteen.
Miksi jatkamme koulutusta johon eivät usko varusmiehet eikä myöskään kentällä oleva henkilökunta!
Voimme vaikka tuplata vielä puolustusbudjetin saamatta sitä mitä haemme. Parhaimmatkaan aseet eivät korvaa koulutusta.
Syväjohtaminen poistanut alikersanttien/upseerikokelaiden valtaoikeudet!
NYT ON VIIMEINEN AIKA TOIMIA!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000

Insert image