Alijäämämenettely – Suomen portaat matkalla tuonelaa
Kenellekään ei pitäisi olla yllätys, että Suomi on joutumassa alijäämämenettelyyn. Valtiovarainministeriöllä on ollut tiedossaan jo pitkään, missä kunnossa Suomen talous on. Valtiokonttori on vuosia siirtänyt vastuita valtion taseen ulkopuolelle.
Kaikki on tehty lain kirjainta noudattaen, mutta tarkoitus on ollut sama eli siivota pöytää niin, ettei veronmaksaja tai luottoluokittaja näe kokonaiskuvaa.
Kirjoitin tästä aiemmin ja analyysi löytyy täältä:
Tulee mieleen 90-luku, jolloin poliitikot vakuuttivat pokkana, ettei markkaa päästetä kellumaan eikä devalvoida. Kaikki tiesivät totuuden, mutta vale syljettiin päin kasvoja silmiä räpäyttämättä.
Sama jatkuu nyt. Koko hallituspuolueiden kaarti on vuoden päivät puhunut verotulojen kasvusta ja työllisyysasteen noususta. Yhtäläisyys 90-lukuun on ilmeinen. Vale on edelleen poliittisen puheen kivijalka.
Todellisuudessa valtaosa “uusista työpaikoista” on osa-aikaisia ja tukipalkattuja. Yritysten maksuvalmius heikkenee ja yksityinen sektori supistuu. YEL-uudistus oli piste i:n päälle ja se iski pienyrittäjään kuin lekalla.
Björn Wahlroos totesikin juuri. Tätä maata johtavat idiootit. Hän on oikeassa. Tosin Wahlroos ei kehdannut sanoa sitä, että idioottien lisäksi mukana ovat korruptoituneet ja omia etujaan ajavat poliitikot ja heidän virkamieseliitit, niin kunnissa kuin valtiolla.
Korot nousee ja kansaa huutaa Hoosiannaa.
Suomen velkapapereille ei ole enää todellista markkinakysyntää. Valtiokonttori voi kyllä järjestää huutokaupan, mutta ainoa keino saada ostajia on tarjota parempaa korkoa. Velkaa saadaan edelleen, koska Suomella on historiallinen maine, “maa joka maksoi sotavelkansa”. Se oli aikanaan mahdollista, koska ihmiset voitiin pitää hiljaa ja työvoimaa riistää ilman työsuojalakeja ja ammattiliittoja.
Nyt korkojen nousu on pysyvää. Sitä todellisuutta ei enää pusketa piiloon puheilla “korkohuippu on taittunut”.
Kuntataloudet romahtaa
Eilen kotikunnassani Vantaalla tehtiin taloushistoriaa. Vantaan ratikka päätettiin rakentaa, ”hinnalla millä hyvänsä” , vaikka kaupunki ei kestä edes kahden prosentin korkopiikkiä. Lainanhoitokykyä ei oikeasti ole. Kun korot kuntien velkapapereissa nousee yli 5 %, niin lähes kaikki kunnat ovat kanttu vei.
Taustalla on Kuntarahoituksen pyrämidihuijaus rahoitusmarkkinoilla. Kuntarahoituksen ihmeellisyys perustuu siihen, että Suomen kunnat takaavat toistensa lainat ilman reaalivakuuksia. Kun yksi keskeinen kunta kaatuu, kuten Vantaa, näin kaikki kunnat kaatuvat.
Suomen portaat kohti tuonelaa
Siksi nyt on syytä puhua alijäämämenettelystä, ei juhlapuheilla, vaan totuuden tasolla. Jokaisen suomalaisen on syytä ymmärtää, mitä tapahtuu, kun Troikan ovi avataan.
Tässä ovat ne portaat, eikä mikään näistä ole spekulaatiota. Jokainen askel toteutuu, jos kurssi ei muutu radikaalisti.
1. Liiallinen alijäämä
Budjettivaje yli 3 prosenttia ja velkasuhde yli 60 prosenttia. Suomessa molemmat toteutuvat.
2. Alijäämämenettely
Komissio vaatii korjausohjelman, jota seurataan puolivuosittain. Suositukset muuttuvat määräyksiksi, jos niitä ei noudateta.
3.Rahoitusmarkkinoiden reaktio
Valtionlainojen korko nousee. Luottoluokitus laskee. Velanhoitokulut kasvavat miljardeilla.
4. Seuraamusvaihe
EU voi määrätä talletusvaatimuksen tai sakon. Budjettivalta siirtyy asteittain komissiolle.
5. IMF ja komission arviointivierailut
Väliaikainen “analyysi” siitä, mitä voidaan myydä, leikata tai yksityistää. Suomessa tämä vaihe on jo käytännössä käynnissä.
6. Markkinoiden sulkeutuminen
Jossain vaiheessa lainaa ei enää saa ilman ulkoista takausta. Edessä on kriisijärjestely.
7. Troikka
EU-komissio, EKP ja IMF ottavat talouspolitiikan haltuun. Eduskunta voi äänestää, mutta ei enää päättää.
8. Ehdollinen pelastuspaketti
Ehtona valtionomaisuuden myynti, menoleikkaukset ja pysyvät rakenteelliset muutokset.
9. Tekninen maksukyvyttömyys
Kun velkaa ei voida maksaa sovitusti, omaisuutta jaetuilla ehdoilla realisoidaan. Valtio menettää taloudellisen suvereniteettinsa.
10 Jälkivalvonta
Vaikka kriisi “päättyy”, valvonta jatkuu 10–30 vuotta.
Tekstin aiheet:
Suomesta tulee orja. Joku ulkopuolinen omistaa Suomen.
Itsenäisyyttä ei enää ole.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Suomen yritysverot tulisi pudottaa kymmeneen prosenttiin ja näin saadaan kansainvälistä yritystoimintaa Suomeen. Irlannissa yritysvero pudotettiin 12%:tiin, ja hyvin menee. Suomessa sitä ollaan alentamassa 18%:tiin, mutta tuo ei juurikaan aiheuta ruuhkaa rajalla. Laaja yritystoiminta muodostaa välillisiä veroja täyttämään verovajetta, ja onhan yritysverot kuitenkin vältettävissä siten että veropotti ratkaisee aina. Teollisuutemme ei voi perustua korinpunojien työllistämiseen, eli tarvitsemme maailmankaupassa tehokasta automaatiota joka tapauksessa nyky maailmassa.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Juuri näin, USA:ssa yhden suuren yrityksen liikevaihto voi olla 250 miljardia dollaria, ja Ylen ohjelmassa keskustellaan konkurssiaallosta Suomessa, eli jossain ollaan menty vikateille. Kuinka kauan sitten maamme talous kestää vain jatkuvaa velkaantumista ja sosialistihallituksia?
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Alijiämä on ku kukko, joka on jiäny liian pitkäksi aikoo lämpimään, ei kelepoo ennee ees navetan porsaille, van aina on aikoo pohtia virheitä uuvellee – sen sijaan, että ois ensin miettinnä asioo ennen ku tekköö viäriä piätöksiä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Vihreä siirtymä syö Suomen BKT:sta tekoälyn laskemana noin 1,5%, jossa hiili on teknisesti ja taloudellisesti halvin E/MWh ilman päästöhintaa. Puu ja turve ovat kalliimpia, koska energiasisältö on matalampi ja logistiikka diesel-riippuvaista. Kun kallein sallitaan ja halvin kielletään, siitä syntyy alijäämä. Tämä ei ole hiilen puolustus vaan talouden selitys.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin on, kun tehdään jatkuvasti päätöksiä talouden pään menoksi, markasta euroon, hiilestä kalleimpiin energioihin siinä ei juuri auta sokeri- tai bensaverojen ym. nostot, kun seuraava hallitus voi olla vielä demarihallitus tulevaisuus näyttää hiiltäkin mustemmalta.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kun demareiden kiiltohuulipuna-seireenihallitus tulee, kuin menneisyyden varjo pimeydestä, hätävarat ovat välttämättömiä, pettuleipää ja hernejauhista, saa venäläisetkin hymyilemään. Puutteella on tekijänsä, nälällä kärsijänsä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Saattaisi olla parasta päästä holhoukseen kun emme osaa itse hoitaa talouttamme.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Suomesta löytyy osaajia ja ei osaajia talouden hoitoon, mutta monikulttuurien väestö valitsee uurnilla suurimmat lupaukset.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Ja hallitus ottaa lisää miljardin EU-yhteisvelkaa, ja takaa 2,4 miljardia. Orpon mukaan kyse on symbolisesta merkityksestä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Edellisten hallituksien tekemistä veloista maksetaan jo 3,5-4 miljardia korkoja, että kyllä se on yksi miljardi pieni raha:)
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kun naapuri varastaa, niin sinäkin saat varastaa????
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Suomen energiapolitiikka. on johtanut huippuhintoihin siirrossa ja sähkössä.
Ei ole puoluetta, joka puhuu siittä, että kohtuuhinta sähkölle on 1-2snt ja siirolle 1sentti.
Suomi on menossa konkurssiin ahneuden takia! kun kansan vähätki rahat menee keinottelijoiden osaketileille ulkomaille tai kotoaan poltirukkuen lähipiireille jne.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Suomen energiapolitiikka. on johtanut huippuhintoihin siirrossa ja sähkössä.
Ei ole puoluetta, joka puhuu siittä, että kohtuuhinta sähkölle on 1-2snt ja siirolle 1sentti.
Suomi on menossa konkurssiin ahneuden takia! kun kansan vähätki rahat menee keinottelijoiden osaketileille ulkomaille tai kotomaan politrukkuen lähipiireille jne.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti