Raitsikka tulee. oletko valmis?
Se on sitten varma nakki! Turun pääpuolueiden pormestariehdokkaat olivat näet 1. TS vaalitentissä julkisesti raitsikan kannalla.
Kuntavaali on henkilövaali. Pormestariehdokkaiden kohdalla listavaali. Puolueiden paikallisyhdistys sekä valtuustoryhmä ovat heidät ehdokkaakseen valinneet. Heillä on väkevin puolueen mandaatti.
Olisi putinimainen ihme, elleivät pääpuolueiden pormestariehdokkaat tulisi valituiksi kaupunginvaltuustoon sekä pormestaristoon.
Turussa pormestaritoimikunta sopii strategiset päätökset. Siellä hitsataan himmelit ja päätökset.
Valtuustoenemmistön kannatus voidaan varmentaa niinkin, että ehdokaslistalle ei hyväksytä raitsikan vastustajia.
Olemme ihastelleet tamperelaista päätöksenteon sutjakkuutta. Kysyin ex pormestari Lauri Lylyltä sen mystiikkaa? ”Jos Tampereen valtuustossa vastustetaan, se tehdään vain kerran. Äänestystuloksen jälkeen ollaan yksituumaisia”, hän mainitsi. Päätöksentekokulttuuri pitää.
Politiikassa enemmistö on oikeassa. Vaikka sitten aurinkokin nousisi pohjoisesta.
Turun perussuomalaiset lienee ainut puolue, joka sitkeästi vastustaa raitsikkaa.
Empiirisen tutkimukseni mukaan myös ”baby boomerit” panevat hanttiin. Juniorit kannattavat.
Tulevaisuus kuluu nuorille. Kun se valkenee heille, heitä ei pysäytä mikään. Nuorille raha ei merkitse kaikkea.
Meidän on pakko kasvaa tai kuihtua. Kaiken elollisen tapaan.
M.O.T.
Mikael Miikkola
Turun valtuutettu (ps)
Tekstin aiheet:
Turkkuses siis vanha suola janottaa ja nuoremmat ei menneitä virheitä muista. Eikö siellä jo ole ollut ratikka?
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kyl määki kerra turuus🤪
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Aito ja ehta Åbor ei raitsikkaa kaipaa, se on herrakerhojen päiväuni!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kumipyörät on keksitty, olisiko jo aika herätä!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Turussa siis on raitsikka.
Stadissa (Hesassa) on ratikka tai spora.
Mikä Tampereella on?
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Mansikka tuntuisi sopivalle Tampereella, jos nimen pitää sisältää joku tikka tai sikka.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kummolkka olisi parempi.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Tatikka tietennii😸
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Me seniorit, boomerit ja eläkeläiset elämme suoraa live -lähetystä tässä ja nyt. Nuorilla on aikaa, meidän tulisi saada tarpeemme vielä, kun pystymme niistä nauttimaan. Hyvä ja herättävä kirjoitus jälleen!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Eläköön boomerit!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti