Tuppuraisen puheet ihmetyttävät
Demarien eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen esiintyy eduskunnassa suurena valtion finanssipolitiikan asiantuntijana arvostellessaan istuvan hallituksen talouspoliittisia päätöksiä. En vain tiedosta, että millä eväillä.
Muistan hyvin hänen toimintansa Marinin hallituksen omistajaohjausministerinä. Tällöin hänen toimensa aiheuttivat Suomen talouspolitiikan historian merkittävimmän mokan. Fortumin ostaman Uniperin myynti takaisin Saksalle 0,5 miljardilla eurolla aiheuttivat Suomelle 5,8 miljardin euron tappiot.
Haluan herätellä kysymyksen, kuinka kyseinen kansanedustaja voi ottaa eduskunnan kyselytunneilla kantaa Orpon ja Purran hallituksen talouden tasapainottamiseen, kun oma talouspoliittinen osaaminen on ala-arvoista. Vanha sanonta: ”Suutari pysyköön lestissään” pätee erinomaisesti Tuppuraisen puheisiin. Oletko samaa mieltä?
KAUKO TUUPAINEN
talousneuvos, ex. kansanedustaja
Jyväskylä
Tekstin aiheet:
Kyllä niitä on vielä ihmisiä, jotka luottaa demareihin kuin pässä sarviinsa. Demarit pysyvät pinnalla sosialistien ainoilla avuilla, lupaa kaikkea kaikille muiden kustannuksella, vaikka valtion kassakin on tyhjä. suomalaisten tulisi olla tyytyväisiä, jos saamme edes perusturvan säilytettyä, kun ulkomaankauppa alkaa olla enää tuontia. Jos oli markan kanssa ongelmia, eurossa ongelmat ovat kuusinkertaisia.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Olenpa tismalleen samaa mieltä kanssasi
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
HYVÄ diilikin tuntuu jo unohtuneen! Maksumiehenä tottakai suomalaiset veronmaksajat!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Oliko aikoinaan ”hyvä” diili myydä maailman puhtain fosfaatti Norjaan murto-osa hinnalla? Myynnistä vastuullinen henkilö aiheutti Suomelle miljardien tappiot, mutta jatkaa yhä korkeassa tehtävässä, että sellaista se on vastuun kantaminen Suomessa!
Ylipäätään malmien ja mineraalien perinteinen lahjoittaminen ulkomaille pitää lopettaa, sillä ne kannattaa parhaiten käyttää itse tai olla käyttämättä, kunnes ne voidaan hyödyntää itse. Tarvitaan kaivoslain uudistus, jossa kaivosten valtaus ja myynti muille kuin suomalaisille yksinkertaisesti kielletään.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
luotettava puolue pitää olla
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Mutta huono on puolue,joka kritiikin piilottaa
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näyttää nyt siltä, että perussuomalaiset ovat puolueena tähdenlento
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti