Näkemykseni työeläkerahastojen riskien kasvattamisesta
Eräät asiantuntijat esittivät jokin aika sitten, että eläkelaitoksille annettaisiin mahdollisuus ottaa nykyistä enemmän sijoitusriskiä. Olen eri mieltä asiasta.
Työeläkerahastojen suuruus oli viime vuoden lopussa 242,4 miljardia euroa (mrde).
Viime vuosi ei suinkaan ollut ensimmäinen, kun eläkerahastojen markkina-arvot putosivat rajusti (14,8 mrde). Pitkällä ajanjaksolla näin on käynyt vain neljä kertaa (2008, 2011, 2018 ja 2022), josta johtuen alijäämät ovat olleet yhteensä 44,8 mrde.
Satunnaisista alijäämistä huolimatta ovat työeläkerahastot kasvaneet vuoden 1995 tasearvosta 36,4 mrde, viime vuoden lopun 242,4 miljardiin euroon eli 28 vuoden aikana keskimäärin 7,4 mrde vuodessa.
Osakemarkkinat ovat nyttemmin lievässä nousussa ja oletan sen vaikuttavan positiivisesti myös eläkerahastojen sijoitustuottoihin. Olen tietoinen, että eläkelaitosten varoista yli puolet (52 %) on sijoitettu lähinnä pörssiosakkeisiin, mutta tästä huolimatta ei ole syytä hötkyillä, eikä varsinkaan miettiä ailahtelevien riskisijoitusten riskien määrän kasvattamista.
Vanhan koulukunnan edustajana olen sitä mieltä, että kohtuus kaikessa. Jos nykyisillä sijoitusperiaatteilla rahastoja on kyetty kasvattamaan erittäin hyvin, niin riskien lisäämistä ei ole syytä lisätä. Eri mieltäkin saat toki olla.
Tekstin aiheet:
Kohtuus kaikessa ” vain pullo päivässä ” ?! Niin ei näin epävarmoina aikoina , kannata hötkyillä sitäkin hötkyilyä on maailmalla / Suomessakin nähty yllinkyllin !?!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Riskejä eläkeyhtiöt ottavat ilman antamattakin, Fortumiin sijoittaminen ns. vastuullisesti on täyttä sontaa. Jotta asia ei olisi niin yksinkertaista, niin vieläkin mainostetaan sitä, että ollaan päästy vastuullisesti eroon venäläisestä energiasta. Elämme kuitenkin todellisuudessa, fossiilisista emme pääse eroon, ei edes uraanin avulla, sekin, kuten myös energiapotentiaalinen vety on jopa maailman kaikkeuden ikäistä. Ilman kunnon hiilidioksidiannosta maapallon happi ja ruoka loppuu, tämä on vastuullista, eikä tavoite alle kymmenen gramman CO2 päästöt kilowatille sähköntuotannossa. Sähköautojen nopea lisääntyminen tuo valtaisan ongelman sähköntuotannon ja jakelun, kuten myös akkujen osalta, unohtamatta valtion verotuloja.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Juuri näin, kivihiilen jalostamiseen erilaisiksi hyödykkeiksi, energian tuottamiseen alkaen nesteisten energioiden kehittämiseen, on kaikkein turvallisinta sijoittamista. Useissa varastoissa, mukaan lukien maanalaiset varastot, venäläiset eivät laita maatamme polvilleen, ei satoihin vuosiin, kivihiili kun riittää maapallolla satoja vuosia, ja sisältää sopivassa määrin energiaa ja on säänkestävää. Toista se on vaikka vetysäiliöt, jotka saa taivaan tuuliin yhdellä lelu/räjähde paketilla. Mikä helvetti tätä maata vaivaa, miksi emme voi käyttää vuosisatoja riittävää energiaa, ja joka tulee maapallon ravinnontuotantoa ja hapen riittävyyttä? Maapallolla on miljoonia kuutiokilometrejä puhdasta kivihiiltä, jota ei uhkaa edes ryssän sukellusveneetkään tai tankkereiden ankkurit.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Ns. vastuullinen vetyenergia on täysin homoenergiaa.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin, onhan se kivaa, kun vety palaa, yhtyy happeen, niin muodostuu vettä. Ongelma on aina kuitenkin siinä, miten vety tuotetaan, hajotetaan sähkön avulla vedestä, joka on kemiallinen yhdiste, eli veden hajottamiseen tarvitaan energiaa. Kaikki vesi maapallolla on kemiallisen reaktion tulosta, eli veden muodostuminen on sekä tuottanut lämpöenergiaa, mutta siinä ei ole potentiaalista energiaa. Kivihiilessä on edelleen potentiaalista energiaa, koska maankuoren mineraalit ovat syöneet hapen muinaisista hiilimetsien materiasta, jossa hiilivedyt, jopa puhtaimmat kivihiilet, mm. antrasiitti ovat oivallisia energialähteitä, koska näistä otetut sekä metaani että maaöljy, nuoremmat kivihiilet tarvitsevat vähemmän energiaa, kun sitä muokataan ihmiskunnan tarvitsemaan energian tuotantoon.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Vihreään energiaa sijoittaminen on sama kuin heittäisi rahaa tuuleen. Saksan ja Venäjän seikkailut ovat osoittaneet, että jälleen yksi monopoli voi törsätä miljardeja ympäri maailman, saamatta muuta aikaiseksi, kuin tappioita, hinnat ylös ja kilpailukyvyn rajun heikennyksen. Tätä pelleilyä maamme talous ja hyvinvointi ei voi kauan kantaa. Maailmalla pärjää se, jolla on edullisin energia käytössään, ympäri vuoden. Maamme sällit eivät tajua, kuinka vähän voimme hyödyntää esim. suoraa aurinkovoimaa talvikaudet, ja nuijat alkavat juhlimaan pörssisähkön ihanuutta muutamana tuulisena päivänä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Onhan meillä uusiutuvaa turvetta, mutta hölmölaiset eivät sitä halua käyttää hyväksi.. Uusiutuvaa enesgiaa tulee jokaisen elollisen ahterista, sitäkin mieluummin pumpataan vesistöihin ja sitten ihnmetellään miksi vedet ovat ruskeita. Suomi voisi olla omavarainen, nutta ei kelpaa.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Turve uusiutuu luokkaa 25-30 vuotta, ja sitoo hiiltä nopeammin kuin metsät. Turpeen kasvu myös kiihtyy jatkuvasti maankohoamisen seurauksena, jossa maa kallistuu etelään kohden, josta seuraa järvien kuivumisia, myös Saimaa. Järvien tummuminen on yksinkertaisesti ojituksen syytä, ja ennen kaikkea liian syvien metsäojien kaivaminen.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin on, turpeen käyttö on aivan järkevää, mutta suomaita tarvitaan, ne ovat osa pohjavesitoimintaa, jossa turvesuot ovat toivoton alusta metsänkasvulle. Ylämaiden turvesuot ovat mantereen vesivarastoja, jotka hitaasti suodattuvat pohjavesivarastoihin. Ojitukset ovat pahin mahdollinen virhe, josta kertoo jo sekin, että maapallon pohjaveden keskimääräinen taso on alentunut noin 24 metriä jääkauden jälkeisenä aikana. Turpeen käyttö on ihan ok, mutta turvesoiden metsittäminen ja ojittaminen on järjetöntä touhua siis ei kestävää kehitystä, joskaan ei tuottavaakaan. Turvesoiden alustat ovat varsin happamia. Tärkeämpää olisi kestävän kehityksen kannalta huolehtia pohjavesien kunnosta, kun hiilidioksidilla ei ole mitään merkitystä ilmastoihin, eli ehdottomasti liian laihalla seoksella mennään.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Juuri näin, ja älykkäimmät ymmärtää sen tosiasian, että ruoanviljely on tulevaisuudessa pakostakin kasvihuonetoimintaa, koska avomaaviljelyyn ei riitä valtaosassa maapalloa kasteluvettä, vaan kasteluvesi on kierrätettävä suljetussa systeemissä, muistaen sen, että merivedestä on poistettava suola energiaa käyttäen ainakin ravinnon tuotannossa. Kairon metropolialueelta loppuu vesi jo parissa vuodessa, jossa edes Niilin vesi ei riitä. Myös ilmakehän sisältämä hiilidioksidi tulee arvoon arvaamattomaan, kasvihuoneisiin on saatava lisähiiltä keinoilla millä hyvänsä, jossa juuri paras keino on eristää sitä erinomaisesta lähteestä, kivihiilestä, josta saadaan lisäksi tietenkin sitä turvallista energiaa, jota ei edes Putinin tankkereiden ankkurit pysty. Ns. vihreiden vihaamat piippujen savut sisältävät näkyvästi vettä, mutta tuo vesi sisältää myös veteen absorboitunutta hiilidioksidia, joka päätyy maaperään ravinteeksi.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Valtion yhtiö Fortumin kautta tuettiin Natseja noin 20 Miljardin ja Ryssiä 5 Miljardin edestä Ukrainan sodassa !
Valtio valehtelee kansalle että voin 1,6 iljardilla on tapettu ihmisiä…
Nää kaikki on nyt valtion velkaa jonka korot nousee kokoajan…
TÄMÄN SOTKUN SAI AIKAAN KOMMUNISTIT-TYTTÖ HALLITUS !
Jonka jalajälkiä nykyinenkin Hallitus apinoi !
PERSUJEN ON VAADITTAVA ETTÄ EI SENTTIÄKÄÄN UKRAINAAN !
Suomihan menee konkurssiin tällä menolla !
Suomi ei saa tukea Ryssiä eikä Natseja eikä Juutalaisia eikä muslmi Terroristeja antaa sotia niiden keskenään ,vittuako se meille kuuluu ! (isareliin ei myöskään senttiäkään ei Terroristeille eikä juutalaisille)
Hölmöläisten hommaa auttaa itsaria tekevää hukkujaa ja hukkua itse siinä samalla. !
NYT JÄRKI KÄTEEN !
Muistakaa että MIljardi on 1000 MIljoonaa euroa !
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Pitää muistaa että Gaza ja Kiova on itse selkäsaunansa ansainneet… (sitä saa mitä tilaa)
Tappeluuun kun menee väliin ,niin väliin menijä saa pahiten turpaan yleensä…
Antaa Ryssien sotia keskenään (Ukrainalaiset on samoja paska rtssiä ) ja sotikoot Juutalaiset ja Terroristi Muslimit keskenään kuten on 75 v. sotineet ei se meille kuuluu !
Järki käteen…
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Gaza on kuin muurahais pesä joka tuottaa ongelmia !
Israel tietää että sen poistamiseen ei ole kuin yksi keino alue pitää eristää ja pesä polttaa nyt se tekee sen kun sille on koko maailman tuki yli puolue rajojen…Jopa Suomen Viher vasemmisto kannattaa pesän tuhoamista.
Ukrainan poltamiselle ei ole vastaavaa tukea maailmalla, joten on viisasta lopettaa koko sota lopetamalla ulkomaiden rahoitus ihmisten tappamiselle. Itä Ukraina ja Krimi on nyt ja pysyy Venäjän aluetta ja piste. Toinen vaihtoehto on 3. maailman sota ydinasein . Mitä järkeä Suomen on sitä haluta konkurssin uhasta välittämättä???
Järki käteen !
Tämä kaikki hulluus hyödyttää vain politikkoja !
Samoin kuin kansan huumeistus ja homotus !
KATSOKAA MILLAISEN MILJOONA VIRAN JAUHOJENGI-MARIN SAI PALKKIOKSI !
Ja moraali päähän !
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Palataksemme blogin aiheeseen.=Työeläkerahastojen riskien kasvattaminen.Kuuntelein radiosta tuota samaa keskustelua työeläkerahastojen”riski”sijoittamisesta.Mistä blogisti Kauko kirjoittaa.Ei missään nimessä pidä lähteä eläkeläisten rahoja sijoittelemaan,voitontavoittelun huumassa mihinkään riskisijoituksiin!Joskus takavuosinahan noita eläkerahastoja sijoitettiin johonkin USA:n systeemeihin.Ja sitten tultiin häntä koipien välissä takaisin,kun sijoitukset”kusi”pahemman kerran.Ei ole tähänkään päivään mennessä kerottu,kuinka paljon tuo USA:n seikkailu tuli maksamaan.Mutta helvetisti tuli”takkiin”tuosta seikkailusta.En nyt muista ketkä olivat asialla,noissa sijoituksissa?Mutta eiköhän kerta piisaa?Kannattaisi ottaa opiksi,kun turpaan tuli tuossa casessa.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Päivän sana on sijoitukset vihreään siirtymään. Muinoin ne yritti tehdä kultaa, ja varmaan eniten on yritetty kehittää ikiliikkujaa. Vihreäsiirtymä, tuo sanapari, armonvuonna 2023, on muotia, aikamme kullankehittäjät tai ikiliikkujan keksijät yrittävät tehdä vihreästä siirtymästä jopa biljoonahankkeita, aivan kuin entisajan huijarit. Ilmaston lämpeneminen on taikasana, lämpeni se tai ei, sitä vastaan on taisteltava. Lämpötiloja vertaillaan pienen jääkauden lämpöihin, vaikka tekisimme ihmiskuntana mitä hyvänsä, mitään ei saada entiselleen, ei 1800-luvun lämpöihin tai kylmyyteen ei päästä, maailma muuttuu jatkuvasti, kuten myös ilmastot, joita siis on useampia kuin yksi. Viime jääkausi, siis pohjoisen pallonpuoliskon jäätiköitymisvaihe, muokkasi maaperää, painoi maankuorta syvälle ylempään vaippaan, josta kuori edelleen palautuu, kuten maankohomainen mm. Suomessa. Puolassa maa sen sijaan laskee, kuten New Yorkin edustalla merenpohja laskeutuu, muutokset johtuvat vaipan massaliikkeestä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Ilmastonmuutoksesta jankuttajat ovat selkeästi aikamme suurimpia huijareita, koskee erityisesti jotain ilmatieteen toimijoita, tai yliopistojen kommunisteja. Väestöä ei saada toimimaan kuin massiivisilla valheilla, jota ihmisen aiheuttama ilmastonmuutos todellakin on.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Ei kai liene väliä mikä esim merenpinnan nousun aiheuttaa? Jos nousu uhkaa ihmishenkiä ja -asuntoja, on järkevää rakentaa patoja. Näin esim Espoossa tehdään. Samoin kun kerta elämää uhkaavalta lämpötilan nousulta voidaan suojautua, on se järkevää tehdä riippumatta mistä nousu johtuu.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin on, eipä noita suuri luonnon mullistuksia pystytä estämään, ei edes elämän tapoja muuttamalla tai verotuksen keinoin. Tärkeintä onkin ymmärtää, miksi muutokset tapahtuvat, niin ei jää paha mieli. Jääkauden aikana pohjoisia pintoja peitti kilometrien paksuiset jäätiköt, jotka painoivat maakuoren lommolle, ja jäätiköiden sulamisen jälkeen maan vertikaalinen taso palautuu entiselleen, jota seuraa myös ylemmän vaipan jäykkä massasiirtymä. Tuosta seurauksena kuori jossain nousee ja jossain alenee, joka on puhtaasti maankuoren palautumista. Esim. Puolan alue laskee, kun pohjoisessa maaperä nousee, eli palautuu ennen jäätiköitä tasolle. Pohjan nousu ja lasku näkyy erityisesti Atlantilla ja Tyynenmeren pohjoisilla alueilla, jossa toimii ilmiö, ikään kuin ilmapalloa puristetaan toisesta päästä, niin toinen pää pullistuu ja kun puristaminen loppuu, niin paineet tasautuvat. Puhutaan isostasiasta, jokaisen asiasta kiinnostuneen kannattaa tutustua ilmiöön, myös vähemmän älykkäät poliiitikot.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin juuri, ylemmän vaipan massaliikkeet ovat ratkaisevia, kuten myös mantereet kuluvat altapäin ajan kuluessa, joka täyttää merialtaita. Australian Suuret koralliriutat kasvavat korkeutta tällä hetkellä nopeammin, kuin merenpinta kohoaa, ja jokainen ymmärtää, kun hieman ajattelee, korallit eivät voi kasvaa merenpinnan päälle, vaan ne joutuvat kuiville ajan mittaan. Näin käy myös atolleille yleensäkin, atollit, jotka yleensä ovat muodostuneet muinaisten ja romahtaneiden tulivuorten rinteille, kuluvat veden vaikutuksesta, joten esim. Malediivit kuluvat sekä ihmisen toiminnan että luonnon kuluttavien voimien tuloksena. Pohjoisten vuoristojen kohoamisen vuoksi myös Malediivit ovat säilyttäneet korkeutensa merenpinnan suhteen, juurikin ylemmän vaipan massaliikkeiden ansiosta, joskin Male, Malediivien pääkaupunki painaa betonirakenteineen jo normaalia korallisaarta enemmän, ja painuminen on väistämätöntä, vaikkakin saaren kaivostoiminta on osasyy saaren rakenteen heikkenemiseen.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Niin, jäin mainitsematta, että ilmastotoimiin sijoittaminen on surkein munaus, mitä koskaan tehdään. Ennen kuin ilmastoasiat on selvitetty ymmärrettävästi poliitikoille, asian ymmärtäminen on lähinnä poliitikoiden ongelma, jossa koulutuksessa on lähinnä puutteita.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
On järkevää torjua ihmishenkiä uhkaavaa ilmaston lämpötilan nousua (johtuipa se mistä hyvänsä) eli tehdä ilmastotoimia.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Joo, mutta ei rahalla eikä VVV:n haittaveroilla!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Å pop å
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti