Mitä on tasa-arvo Itä-Helsingin lähiössä?
PerusNaiset Helsinki ry järjesti tasa-arvon päivän tapahtuman Itä-Helsingin sydämessä Puhoksella, joka tunnetaan siitä, että siellä oleskelee pääasiassa ulkomaalaistaustaista väestöä.
Tapahtuma keräsi runsaasti osallistujia ja sai medianäkyvyyttä!
Mitä tasa-arvo sitten tarkoittaa?
Vastaan tähän suoraan lainaamalla Suomen perustuslain 2 luvun 6 §:ää:
6 § Yhdenvertaisuus Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä. Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella. Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti. Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Perussuomalaiset tulee olemaan jatkossakin läsnä kaikissa lähiöissä – siellä missä ihmisetkin ovat!
Aki Mäkipernaa, Eduskuntavaaliehdokas Helsinki
Tekstin aiheet:
Puhos on järkyttävä paikka Helsingissä.
Pitäisi siivota ja kunnolla.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Puhos ja sen vieressä oleva Itiksen ostoskeskus ovat molemmat mamujen keskittymiä, ei kantasuomalainen siellä enää viitsi asioida.
Ei ole turvallistakaan. Kuin itämaan basaarissa olisi.
Vihreät kun liittoutuu muslimien kanssa, niin tällaista jälkeä on odotettavissa.
Samoin tekevät demarit. Nasima on nyt demareiden muslimitulkki, kerää ääniä itselleen ja sossuille.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Nasima on demarien MYYRÄ. Pahin mahdollinen.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Nasima pyrkii pääministeriksi ja haluaa syrjäyttää Lindtmanin.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näitä perussuomalaisten tempauksia lähiöihin pitää lisätä. Olemmehan MEIDÄN maassamme.
Isolla porukalla keskelle islamkulttuuria.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Ja jokaiselle KOIRA mukaan (vaikka lainakoira).
Tunnetusti somalit ja muslimit inhoavat koiria).
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kantasuomalaisten pitää sankoin joukoin rantautua mm. Puhokseen esim. perjantaisin (=muslimien pyhä päivä) viettämään suomalaisiin arvoihin perustuvaa elämäntapaa. (Ei viinaa).
Naisilla tukka auki ja kesäiset vaatteet. Kyllä siinä kaapuakat kateellisena hikoillessaan ihmettelevät.
Puhos on SUOMALAISTEN maata, ei somalien.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Tasa-arvosta puheenollen, miten on mahdollista, että suomalainen ei saa Suomen kansaneläkettä ulkomailla, mutta ulkomaalainen saa Suomen kansaneläkkeen täällä?
Miettikääpä sitä. Ei mulla muuta.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Eikös tähän nyt haeta muutosta? Ylen sivuilla tänään (ei pysty linkittämään)
Jos kansaneläke- ja takuueläke yhdistettäisiin ja maahanmuuttajien asumisaikavaatimus täyden eläkkeen saamiseksi sidottaisiin kymmenien vuosien asumisaikaan Suomessa, monen maahanmuuttajan kohdalla se voisi tarkoittaa eläketulojen putoamista – ja joutumista toimeentulotuen hakijoiden joukkoon.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
No ei kansaneläkettä eikä takuueläkettä pidä ulkomaille maksaa. Koska ne kustannetaan veroista. Työeläkkeet on toinen asia, koska niitä maksaa työeläkelaitokset.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Jokohan olis turvapaikanhakijoiden aika palata takaisin omiin kotimaihinsa?!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Rurvapaikka pitää aina olla määräaikainen ja kotiin on palattava, kun tilanne on parempi.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Näin pitäis olla.
Turvapaikka aina väliaikainen ja sosiaaliturva vain minimitasoa: asuntolapaikka, perusruoka, secondhand-vaatteet, perusterveydenhuolto, – ei muuta. Palautuslennot maksetaan.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Ja ei mitään perheenyhdistämisiä, mikä on se PAHIN keino päästä maahan elätiksi.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Perhe pitää yhdistää sinne, missä perhe on eli EI SUOMEEN!!!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Koulussa jälleen puukko heilunut. Huhun mukaan albanialainen puukotti somalia, eli jälleen maahanmuuttajien välistä selvittelyä? Kyseinen koulu S2 melkein puolet.
Kauanko suomalainen veronmaksaja joutuu kestämään nykyistä kehitystä?
Koska oikeusministeri alentaa rikosseuraamus alarajaa?
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti