Perussuomalaiset

Jukka Vornanen

Tähtilipun alle?

Joulu oli jättänyt vyötärölleni lahjaksi muutaman kilon ylimääräistä silavaa. Vanhat vaatteet olivat alkaneet kiristää ja nepparit napsahdella auki sisään hengittäessä. Kengännauhojen sitominen sai hengen salpautumaan. Jotain piti tehdä tilanteen kohentamiseksi. Päätin aloittaa liikunnalla ja ruoka-annosten pienentämisellä. Alkoholit ja suklaan nauttimisen olin jättänyt jo uutenavuotena vanhan perinteen mukaisesti. Lähdin kävellen kirjastoon, jonne matkaa kotoa kertyisi rapiat viisi kilometriä. Mukavastihan matka taittui puolessatoista tunnissa. Perille päästyä janotti ja nälkä huikoi mahassani. Tilasin kirjastokahvilan viehättävältä rouvalta suolaisen piiraan ja lasin vettä.

Kulmapöydässä istui ikäiseni mies, johon olin tutustunut vuosia aiemmin eräänä kesänä torikahvilassa, jonne kumpikin olimme tulleet polkupyörillämme, minä uudella sähköpyörälläni, hän vanhalla poliisien huutokaupasta hankkimallaan sotkimella. Mies oli nimeltään Karttunen, Urho Karttunen. Paremmin tutustuttuamme hän oli kertonut olevansa entinen hitsari ja luonnehtinut itseään poikkipuoliseksi kommunistiksi. Näimme toisiamme aina silloin tällöin Prismassa, apteekin ovella tai niin kuin nytkin kirjastossa, milloin missäkin. Muutaman mieliämme virvoittavan ajatuksen ehdimme aina kohdatessamme toisillemme lahjoittaa, joskus niitä yhdessä vielä rikastaen.

-Terve, sanoi Karttunen. Paina puuta. Olisi vähän asiaa. Joudatko kuuntelemaan?

Tokihan minä joudin. Oikein mielelläni. Paluumatkalle ei olisi väsyneillä jaloilla mitään kiirettä.

-Olen muuten sitä mieltä, että Suomen tulisi liittyä uudeksi USA:n osavaltioksi, sanoi poikkipuolinen kommunisti ja jäi silmät sirrillään katsomaan reaktioitani.

-Jahas. Voisitko hieman perustella yllättävää ehdotustasi, sanoin.

-Suomihan on jo vuosikymmenten ajan mainittu Euroopan amerikkalaisimmaksi maaksi, aloitti Urho ikään kuin verrytelläkseen verbaliikkaansa ja antaakseen minulle aikaa valmistautua jatkoon.

-Me suomalaiset osallistuimme USA.n presidentinvaaleihin ennennäkemättömällä antaumuksella medioita myöten. Vain todellinen äänioikeus puuttui. Tämä kertoo kansan tahdosta sitoutua myötäelämään läntisen suurvallan historian hetkissä. Mikä olisikaan mieltä kohottavampaa, kuin nähdä nykyisen tasavallanpresidenttimme kilvoittelemassa Valkoisen talon isännyydestä. Uskon tämän mahdollisuuden olevan Aleksanterinkin mieleen. Voitko kuvitella miten ruotsalaisia vistottaisi, kun jäisivät rannalle ruikuttamaan tai kuinka venäläiset kihisivät voimatonta raivoa tsuhnien karatessa karhun kynsistä.

-En kiellä logiikkaasi, mutta nämä ovat aika pehmeisiin arvoihin liittyviä tunnepitoisia perusteluja ikään kuin hailakoita päiväunelmia. Olisiko sinulla jotain kovempaa tavaraa takataskussasi.

Karttunen rykäisi. Nosti etusormensa opettavaisesti pystyyn. Silloin olin varma, että kohta pesee ja linkoaa.

-Pian Trumppi lätkäisee EU:lle kovat tullit. Mietipä, mitä se merkitsee Suomelle, jonka tärkein kauppakumppani USA on. Osavaltioiden välillä tulleja ei ole. Ajattele, mitä USA:lle merkitsisi, jos yksi sen osavaltioista sijaitsisi Euroopassa. Tänne virtaisi korkean teknologian investointeja, jotka mahdollistaisivat lyhentyneen logistisen ketjun hyödyntämisen vanhan mantereen markkinoille. Tuotantokustannuksetkin saattaisivat olla meillä kilpailukykyiset Amerikkaan verrattuna. Työtä riittäisi jokaiselle. Palkasta saattaisi verotuksen keventyessä jäädä työläisen käteen entistä enemmän. Pois jäisi nettomaksajan osa EU:n pohjattomaan Molokin kitaan. Enää ei tarvitsisi arvuutella laukeaisiko NATO:n viides artikla eduksemme, jos tulisi tiukat paikat naapurin kanssa.

Piirakka pyörähteli suussani. Yritin löytää vastaan väitettävää.

-Entä isänmaallisuus, itsenäisyys ja siniristilippu. Miten puolueet tähän suhtautuisivat, aloin epätoivoisesti änkyttää.

-Väitätkö, etteivät esimerkiksi Minnesotan suomalaiset ole isänmaallisia? Itsenäisyys meni markan myötä liittyessämme EU:hun. Eikä meidän edes tarvitse lipustamme luopua, onhan USA:n osavaltioilla tälläkin hetkellä omat lippunsa. Ja kerropa, mikä meidän puolueistamme ihan oikeasti voisi vastustaa tätä ajatusta. Vihervasemmisto löytäisi kodin demokraateista loput liittyisivät republikaaneihin. Henkilökohtaisella tasolla poliitikot näkisivät vain mahdollisuuden päästä sakeampien lihapatojen äärelle.

Puheensa lopuksi vanha luokkahitsari ja -taistelija totesi, että tulisi pitää kiirettä, jotta ennättäisimme apajille ennen Grönlantia. Minua huimasi. Nielaisin viimeisen suupalan. Urho sanoi, että näytin kalpealta. Hän tiesi, ettei minulla ollut enää ajokorttia ja lupasi kyydin kotiin. Voipunein kehoin ja mielin nousin kotitaloni edessä pois vanhasta Ladasta. Toivotimme toisillemme hyvät päivänjatkot. Sisään päästyäni istahdin lepotuoliini, josta vaimoni minut hellästi herätteli töistä tultuaan.

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


65 kommenttia
Nimetön
#1

Paremmin meillä menisi osana Amerikkaa, se on aivan varmaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

Venäjän pakotteista pitäisi luopua ensin välittömästi, ennenkö Suomen rannat on öljyllä sotekettu.
Me on vaadittu pakotteilla ettei kunnollisilla laivoilla voi öljyä kuljettaa,nyt niitä kuljetetaan vanhoilla romuilla !
Tämä on tahallista hommaa johon on vihreätkin syyllisiä !
On vain ajan kysymys milloin öljylastissa oleva alus uppoaa !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#18

Suomen rantoja tuskin enää pystytään pelastamaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#28

No ensimmäinen ehto olisi että olisi kunnolliset laivat joilla öljyä kuljettettaisiin,Norjassa niitä uusia laivoja seisoo satamissa ja laiva yhtiöiden pörssikurssit laskee kuin lehmän häntä pakote pöotiikan takia.
Nämä romut joilla nyt kuljetaan on romutukseen Intiaan menossa olevia laivoja. (Laivathan romutetaan nykyään Intiassa kun siellä ei ole mitään työturvallisuus tai ympäristön suojelu määräyksiä eikä valvontaa.)

Tämä on sama asia jo Suomessa tehtäisiin laki että taksit pitää ostaa autohajottamolta paali jonosta ja kuskit tuoda timtuktusta niin kyllä onnettomuudet ja raiskaukset lisääntyisi entisestään.
Vaikka ei tässä nyky systeemissäkään le kehumista.
Venäjän öljyä kuskattiin kuitenkin ennen pakotteita kunnollisilla laivoilla ,ilman suurempi onnettomuus riskejä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#36

Nyt siellä oli räjähtänyt yhden laivan konehuoneessa ja tullut laivan kylkeen reikä kun olivat romua yrittäneeet käynnistää popppa kosnteilla startti pilottia käyttämällä kuten ennen vanhaan Suomessakin Diesel mersuja pantiin pakkasella käymään jos ei hinaus köyttä ollut käsillä.
Onneksi tuo onnettomuus oli sattunut satamassa niin ne liimaa räkä saumalla pellin palan siihen reikään ja matka jatkuu ..

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#29

Pystyisivät edes rajat pelastamaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#40

Suomen Rajoissa ei ole mitään epäselvää vaan rahoissa !
Eu Usa ja Ukraina lypsää kaikki meidän rahat velka kirjat vaan jäämuistoksi.

Trump käy sopimassa Ukrainaan rauhan Saksan vaalien jälkeen ja ottaa Ukrainan arvo malmit palkaksi ja antaa Venäjälle nyt sen hallussa olevat alueet ja jättää loput Euroopan maksettavaksi !
Näin siinä tulee käymään !
Ollaan me tyhmää porukkaa !
Parempi kun siitä ukrainasta ei jäisi mitään jäljelle meille elätettäväksi.
Sitten ihmetellään taas että mistä seuraavaksi leikataan ja säästetään !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Puolustus tappavaan asentoon
#45

Ukraina ei ole tässä nyt mikään ongelma, vaan Venäjä, joka ei aio lopettaa sotaansa länttä vastaan. Suomen tulee valmistautua suureen sotaan ja laittaa puolustuksensa tappavalle tasolla, kuten pitää laittaa kommunistinsa kuriin.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#48

Näin on, Eurooppa kykenee valmistamaan kymmenenkin miljoonaa huippuälykästä kehittynyttä pommi dronea kuukausittain, kun tehtävät jaetaan teollisuuden kykyjen mukaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#49

Rauhansaamiseksi Venäjän ja Ukrainan välisessä sodassa totta kai on oltava työkalupakissa suhteiden palauttaminen Venäjään, kaikkine etuineen, vaikka sodan arvet jäävätkin pitkiksi ajoiksi vaivaamaan. Näin arvet ovat olemassa natsisaksankin osalta, mutta aika parantaa haavat.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#34

Olisi Mahtava kun oltaisiin Amerikkalaisia Gasasta tulee meidän uusi Hawaji se on aika lähelläkin reilu 4 tuntia vaan matkaa.
Trump lupasi eilen ajaa sen terroristi roska sakin sieltä Somaliaan .
Ukrainan se lupasi antaa Venäjälle ellei Usa saa takaisin sinne siijoittamiaan rahoja Satoja Miljardeja vai onko peräti Tuhansia ??? käytännössä kuitenkin niin suuri summa ettei mitään mahdollisuuksia saada kun oligarkit on rahat vieneet ja raha malmilla ei isoa arvoa ole .
Eli Venäjälle menee koko paska !
Sillä varmistetaan vaihtokauppa ! ja se että Usa (Me ) saadaan Göönlanti myös ja kun Panaman akanava otetaan siitä meidän pitää varmaan antaa hyvitykseksi Venäjälle Georgia ja Transnitsriinia että saadaan molempia tyydyttävä Diili aikaiseksi.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#41

Ja pääset sinäkin syömään kultalusikalla.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#44

Minkä takia eu-velliperseet eivät vaadi veronmaksajien rahoja takaisin ukrainalta, niin kuin Trump vaatii diilissään🤔ai niin, nehän on liberaaleja.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Iloinen
#21

Tää tuli takuulla suoraan moskovasta. Googlekääntäjän läpi vaan pyöräytetty.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#35

sinä olet kyllä Indo kiinasta ! ellet somaliasta heh hehh hhehh heh…

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Toinen vaihtoehto on Brikcs !

Uppoavaan Velkaiseen Eu:n Usa pakoteiden uhriksi jääminen on tyhmin temppu.

Eli jompi kumpi Usa tai Bricks kun ei me osata yksin kerta olla ,kun olemme perseen nuolija maa !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#19

Brikcs olisi paras vaihtoehto Suomelle koska siinä on yli puolet maailman maista tulli liitossa ja siinä on kaikki nousevimmat taloudet ja uusia jäseniä tulee kokoajan..Turkki on jo hakenut jäsenyyttä ja varmaan Englanti ja Kanada hakee seuraavaksi jne..
Lipulta vain Usa jäää ulos siitä kun sitä ei oteta siihen vaikka se polvillaan yrittäisi rukoilla.
Suomen kannataisi nyt heti hakea jäsenyyttä ennen kun ollaan konkurssissa !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Hohhoijaa
#31

Tuskinpa Amerikalla on hinkua liittyä perseaukisten kerhoon

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#39

Ei ne Amerikkaa Bricksiiin edes ota !
Sehän on perustettu sen takia kun Amerikka kuvittelee olevansa maailman poliisi ja kauppa vahti. Ja määrää mitä mut saa tehdä ja myydä ja kelle ja mihin hintaan…
Amerikka se perseaukinainen on ! se on maailman velkaisin valtio !

Jos asukaslukuun suhteutetaan niin Eu Maista Kreikka ja Italia menee Amerikankin ohi. Mutta mehän elätetään Kreikkaa ja Italiaa Suomen velkarahoilla että ei niillä hätää ole. Kun olemme niin rikas maa !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#43

Bricksin idea on juuri siinä että siihen kun kuuluu keaikki muut kuin Amerikka niin se tulee polvilleen oven taakse rukoileen että ottakaa meidätkin sinne…
Se on ainoa keino saada sekopää Trump kuriin !
Kohta parin tunnin kuluttua kuulemme uusista pakotteista taas Eurooppaakin kohtaan luultavasti…. vaikka pahimmat tulee vasta 2 viikon kuluttua kun Saksan vaalit on ohi ja Luultavasti Cdu-Natsit voittaa ne vaikka Usa on varoittanut että äänestäkääää oikein..

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#47

Bricks maat ei tarvitse Amerikkaa mihinkään..sen pakoteilla ja tulleilla ei ole mitään merkitystä kohta enään kun Bricks laajenee.
Siksi Suomen kannataisi olla voittajien porukoissa. Eikä velka Luusereiden konkurssi kerhoissa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#51

Suomella olisi kiire jos meinataan Konkurssi estää…ei sinnekkään mennä ja marssita sisään noin vain. Turkkikin on hakenut jäsenyyttä jo yli puolivuotta sitten eikä ole vieläkään jäsen !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#52

Eurooppa on matkalla kohden natsi-Saksaa, jälleen. Parempi on vain pysyä lännen puolella, niin ei saa aikanaan turpaansa. Mikään ei tulevaisuudessa ole sen varmempaa, kuin että EU tekee matkaa kohden tuhoaan. Siinä lienee piilee joku geneettinen sairaus, hieman vastaava kuin vaikka Stalinin kommunismi.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#53

Näin on, myös suomalaisten poliitikkojen silmissä loistaa eulainen päätön keskittymisen sokeus, jossa valta keskittyy muodikkaasti keskiseen Eurooppaan, muinaisille natsien raunioille, jota kansallissosialismin rakentajat, sosiaalidemokraatit johtavat hakaristit silmissään.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#54

Juuri näin, EU perustuu jättimäiseen valheeseen, ilmastohuijaukseen. Täällä muka tullaan toimeen uusiutuvilla, ei todellakaan pidä paikkaansa, raskasta hiilivoimaa hyödynnetään läntisessä Saksassa laajasti, päästöistä päätellen. Mistäpä sitä tuulivoimaa ottaakaan, jos tuuli on luokkaa vain muutama metri/s. Kannattaa muistaa, että teollisuudessa on paljon prosesseja, joita ei voi keskeyttää, jos sattumavoima sattuu tyrehtymään, eli hiilivoimaa tulee olla käytettävissä, kuten koko Aasia on sen varassa, ja niin sitä pitäisi olla käytössä myös Suomessa, ja vihreät turvat tukkoon.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#55

Ja kommunistinen Iltalehti sai jopa penkkariajot politisoitua, voi helvetti tätä touhua.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

lukiot maksullisiksi
#56

Jos lukiosta on tulossa poliittisia laitoksia, ne pitäisi laittaa maksullisiksi, mitä helvettiä me aletaan maksamaan noita kommareiden lakanahauskoja tai sirkuksia.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#57

Täsmälleen näin, lukukausimaksut käyttöön mahdollisimman pian lukioissa, näyttää siltä, että penkkareita aletaan sosialistien juonittelussa hyödyntää entistä enemmän.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#9

Ois se mahtava ajaa v8 cadillakilla 5 kaistaisia moottoriteitä Suomessakin 50 senttiä/ Litra maksavalla bensalla ja katsoa kun kaivoksia nousee kuin sieniä sateella.
Voitas vaan nostaa velkakattoa ja ottaa uutta velkaa ja maksattaa kaikki tulevilla sukupolvilla .Kehuttais vaan Netanjaahua ja Juutalaisia ja haukuttais kaikki muut mailassa ja uhkailtasi tulleilla ja pakotteilla jos ei kumarra meille.
Heti meidän pitäää liiittyä Usa:n ois se niin mahtavaa ,tehtäisiin Suomestakin mahtava ,näin alkaisi kultainen aikakausi Suomessakin.
Ois kaikilla taskut täynnä Dollareita.
Varmaan ruotsikin jousuisi liittymään ,koska Usa ottaa Tanskan kun se ei suosilla anna Grönlantia niin kyllä Ruotsi kuuluisi Yhdysvaltoihin myös…
Seuraavaksi valloitetaiisiin Afrikka mutta sinne tehtäisiin muuri ettei ne tule tänne..eikä annetaisi niille niin paljon dollareita ,saisivat pärjätä vähemmällä että jaksavat kaivaa peremmin malmia maasta.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#13

Ois se mahtavaa Jos Amerikka liittäisi meidät itseensä. Pitäs jonkun kertoa Trumpille kuinka paljon täällä on maassa kultaa ja Uraania mm. että se tulis ja ottais meidät.
10 kertaa parempi vaihtoehto kuin tämä Kommunisti-Lileraalinen Natsi sota hullu Eu

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#25

Trump ei Suomea ota edes ilmaiseksi ja kullalla kuorrutettuna, on täällä sen verran demareita ja muita wokettajia.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#33

SAK tovereineen haisee ryssälle, eli täytyy ihmetellä, mikä tätä valtiota vaivaa, että pitää tukea Lenin-Stalin ryssän linjaa, nuo molemmat oli massamurhaajia. Jos suositella saisi, niin jokaisen kannattaisi irtaantua noista kommunistiliikkeistä välittömästi, niistä ei ole mitään hyötyä maamme väestölle. Samoin viherkommunistit, näistä ei ole muuta kuin haittaa väestölle.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#37

SAK:n johto vastaa täysin DDR:n ajan kommunistijohtoa, joka pitää Suomessa komentoa. Tätä vastaan ei toimi kuin vahvat suomalainen puolustusvoimat, joka olisi laitettava asemiin ryssän ohjaamaa systeemiä vastaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#42

Näyttää varsin vahvasti siltä, että SAK:n johtoa ohjataan syvältä ryssän kommunistisen puolueen sisältä, eli meidän jokaisen tulee olla varuillaan näiden pimeiden voimien taustoista.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#46

On hyvin ilmeistä, että SAK:n tehtävä on romuttaa Suomen talous, yhdessä demareiden kanssa, tai ainakin huolehtia siitä, että talous ei pääse kasvamaan ja puolustus liian vahvaksi. Idänruskokäärmeen myrkkyhampaat ovat pureutuneet syvälle maamme kommunistiseen ideologiseen ryhmään, joka hallitsee mediaa ja työväenliikettä. Vaalit ei juurikaan vähennä kommunistien vaikutusvaltaa, eduskuntavaaleilla ei kosketa SAK:n valtaan, ei juurikaan Ylen valtaan eikä paljon muuhunkaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#50

Kommunistisen SAK:n tilalle tulisi luoda joku ”kevyt SAK:n” malli, joka hoitaisi kaikkea muuta paitsi palkka-asioita, joka on riippuvainen kilpailukyvystä tai tuottavuudesta.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#14

-80 luvulla vielä mm. Ladalla ajava naapurin ukko haaveili että Kun Nauvostoliitto liittäisi Suomen itseensä. Se oli niiden sairaiden Skdl Kommunistien keskuudessa aivan yleistä.(Nykyinen Vasemmistoliitto)

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#23

Nyt ne samat Kommunistit ajaa Skodalla ja haaveilee Euvostoliitosta ja sen laajentumisesta

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#16

Amerikka on aivan sekaisin Trumpin paluusta , maailman päättäjät on kaikki aivan hiljaa ”paska housuissa” niin on kuitenkin varma että kyllä tuolle yhdelle maalle kuri vielä löytyy .
Nyt vaan maailman muut maat miettii mitä sille yhdessä tehdään.
On vaan vähän huono homma kun on sotahommilla yhtenäisyyttä pilattu Lähinnä Eu ja Usa:n sodalla Venäjää vastaan riitelemällä Ukrainasta. Ja Nyt yhtäkkiä Usa alkaa sekoileen koko maailmaa vastaan.
Nyt kun kaikkien pitäisi olla yhtenäisiä Usa:ta vastaan ja samaan aikaan ollaan sota napit vastakkain niin siksi nyt on niin Hiljaista kun poliitikot ei oikein tiedä mitä tehdä ja sanoa ,kukaan ei oikein uskalla sanoa mitään ettei Trumpin pölvästi kuule.
Nyt tänään uusi uutinen ! Trump ottaa Gasan itselle henkilökohtaisesti (siis ei Usa:lle) sekin on niin vanha meis ettei se ehdi nähdä sen jälleen rakennuksen valmistumista ,mutta jos se sille pojan pässille sitä suunnittelee antavansa perinnöksi.
Ei se sitä hautaankaan mukaan saa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#26

Ei Suomen kannata haaveilla että Usa tai Trump tämän maan ottaisi,yhtä hullua puhetta kuin Neuvostoliittoon liitäminen oli kommunisteilla 40 v sitten..Josta ne haaveili.
Jotkut haaveli vielä muutamia vuosia sitten !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Lakot johtavat kaaokseen Suomessa
#17

Suomessa palkankorotusvara meni sen siliän tien tullimaksujen vuoksi, ja lisäksi palkoja tulisi alentaa vähintään kymmenen prosenttia, jos aiotaan maailmalla pärjätä vientikilpailukyvyssä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#27

Palkankorotukset pitää kertoa kolmella, joka kertoo palkankorotuksien kokonaisvaikutukset talouteen ja kilpailukykyyn. Tähän ei tietenkään ole varaa viennistä riippuvaisessa pienessä maassa. Suomi on pian todellisessa kusessa, yhtään liioittelematta maamme tilanteen surkeutta. Kommunistimedia jaksaa tietenkin jauhaa paskaa asiasta, mutta väestön olisi itse nyt tajuttava, miten karmea maamme tilanne on.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Otsikon ehdotus sopinee ps:lle kuin nenä päähän päätellen sen harjoittamasta kokonaisvaltaisesta Trumpin ihannoinnista ja palvonnasta. Kysymysmerkki vaan perästä pois ja vaikka asia ei nyt varsinaisesti aiheeseen kuulu, niin voi sen aivan hyvin ottaa mukaan jo kunnallisvaaliohjelmaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Valtion taloutta voi hyvin hoitaa ilman sen suurempia ideologioita valtion ja kansalaisten edun mukaan. Trumpilla on hyvät hoksottimet, suosittelen sinullekin. USA:n jättimäinen viennin alijäämä laittaa kyllä normaalijärjellä varustetun ihmisen miettimään. USA ei ole Euroopan sosiaalihuollon maksaja, tämä pitäisi jokaisen ymmärtää. Jos eurooppalainen leninismi ei tuota tarpeeksi stalinistisen systeemin ylläpitoon varoja, niin sitten systeemiä on muutettava.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Äänestäjä
#15

Ei ole vaikea valinta, Putin vai Trump. Sinä tietenkin haaveilet Putinin orjaksi pääsystä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Kyl maar Karttusella pointti oli, hyvä sellainen. Ei muuta, kuin tuumasta toimeen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#4

Mitäs se aleksanteri, ei taida viihtyä suomessa, nyt pälyilee jääkiekkoa tsekeissä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

stuupidin Allusta ei Kuvernööria Suomeen tulis se on aivan liian Liperaali sihen hommaan. Trump sanoisi että ULOS ! Jari Mäki sen paikan Trumpilta saisi.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#20

Ja jos Putleri sais määrätä,niin se tulis Ano Turtiaisesta.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#30

Jos Merkkel saisi määrätä niin Sanna Marinista,se ois tarpeeksi Natsi

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Iloinen
#5

Kannattaisi poimia ja kääntää parhaat palat torstain A-Talkista. En ikinä voinut uskoa, että Heiskanen ja Pasternak voivat olla noin sekaisin. Ei varmaan katsojaluvuissa pääsisi Oulun Tiktokin yli, mutta keräisi aivan varmana laajan yleisön.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#11

Eikös Helsingissäkin ole joku liikenteenvalvontapuolen poliisikomisario Denis Pasternak?Liekö sukua tälle Sharli-Salonius Pasternakille.Jotenkin on aikas erikoinen persoona tämä Helsinkiläinen poliisi Pasternak.Ainakin on kiihkeä sakottaja,vaikka en itse ole hänen sakotettavakseen joutunut.Tosin en ole kyllä enää vuosiin Hesassa edes käynyt.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#22

Täytyy korjata edellistä kommenttiani.Muistin väärin tuon Helsingin liikkennepuolesta vastaavan komisarion nimen.Se onkin Denis Pasterstein,eikä Denis Pasternak.Eli ei ilmeisestikään mitään sukua Sharli Salonius-Pasternakille,vaikkakin sukunimi lähestulkoon sama.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Hohhoijaa
#32

Dennis ku Dennis, samaa sakkia.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#38

Njimenomaan.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#12

Palsternakkahan on Ryssä ! Sekaisin oleva ryssä joka haukkuu kaikkia,Kyllä se Amerikan ukkokin pyöritteli päätä kun kuunteli sen aivopieruja

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Martin
#24

Olihan siihen A-talkiin päässyt yksi täyspäinenkin, Markku Ruotsila.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000