Aloitteeni: Yle tulisi jakaa kahtia
Olen jättänyt eduskunnalle aloitteen, jonka tavoitteena on jakaa Yleisradio kahteen osaan: verorahoitteiseen yhteiskunnalliseen puoleen ja markkinaehtoisesti toimivaan viihteelliseen sisaryhtiöön. Idea on lähtöisin jyväskyläläiseltä perussuomalaisten Keski-Suomen piirin hallituksen jäseneltä ja vaalipäälliköltä Leevi Ruotsalaiselta. Aloitteen allekirjoitti usea muu perussuomalainen, mukaan lukien puolueen 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja.
Yleisradion puolueellisuutta ja taloutta ei olla saatu kuriin pelkällä asian esillä pitämisellä ja valvonnan lisäämisellä, joten nyt on korkea aika kokeilla uutta lähestymistapaa.
Ylen tärkein tehtävä on toimia riippumattomana ja ajantasaisena valtiollisena tiedonvälittäjänä. Nykyinen Yle on paisunut yli kaikkien kohtuullisuuden rajojen, kallistunut pahasti vasemmalle sekä osoittanut huonoa harkintaa ohjelmisto- ja talouspäätöksissään.
Esimerkkeinä näistä ovat muun muassa se, että Evan kyselytutkimukseen vastanneista suomalaisista 40 prosenttia oli sitä mieltä, että Yle uutisoi vasemmistolaista näkökulmaa korostavasti, Ylen toimitusjohtajan peruspalkka 26 000 euroa kuukaudessa, joka on merkittävästi suurempi kuin esimerkiksi pääministeri Petteri Orpolla, johdon bonusten palauttaminen lyhyen sopeutusjakson jälkeen sekä maailman kalleimman ”Taru Sormusten herrasta: Mahtisormukset” -sarjan hankkiminen ohjelmistoon pian sen jälkeen kun Yle oli surrut suurieleisesti ajankohtais- ja urheiluohjelmiinsa säästösyistä tehtyjä lopetuspäätöksiä.
Yllä olevat seikat sekä Suomen valtion sopeutustarpeet, Yleisradion verorahoitteisen aseman hyväksyttävyys ja nykyisen mediakentän monimuotoisuus huomioiden Ylen rakennetta, tehtäviä ja rahoitusta olisi syytä tarkastella uudelleen.
Budjetiksi uudelle yhteyskunnalliselle Ylelle voisi riittää jopa alle 100 miljoonaa nykyisen yli 500 miljoonan euron sijaan. Samalla kansalaisten ostovoima kohentuisi hieman, koska se alentaisi suoraan tuloverojen yhteydessä perittävää Yle-veroa.
Välillä isompi rakenteellinen uudistus on ainoa tie, jolla pystytään tehokkaasti purkamaan vanhat haitalliset toimintamallit. Siksi nyt olisi hyvä ryhtyä toimenpiteisiin Yle-lain muuttamiseksi ja yhtiön jakamisen mahdollistamiseksi.
Tekstin aiheet: