Perussuomalaiset

Jouni Vallin

Tuulivoimalla ei ole aikaa hengähtää

Tuulivoima – tuo ihmeellinen ekologinen pelastaja, joka tuo meille puhdasta energiaa ja vähentää hiilidioksidipäästöjä. Tai ainakin se pitäisi tehdä, kunhan tuuli vain suostuisi puhaltamaan silloin, kun tarvitsemme sitä. Onko tuulivoima ekologiaa parhaimmillaan? Ehdottomasti! Mutta siinä on vain pari pientä yksityiskohta: sen tuotanto, kuljetus, asennus ja huolto eivät ole mitään ympäristöystävällisiä operaatioita.

Ajatellaanpa hetkeksi, kuinka vihreä tuulivoima on koko prosessissaan. Aluksi rakennetaan jättimäisiä tuulimyllyjä – jotka on valmistettu teräksestä, betonista ja harvinaisista metalleista. Niiden valmistaminen, kuljettaminen ja asentaminen on omiaan jättämään melkoisen hiilijalanjäljen. Mutta ei hätää! Kun myllyt pyörivät, kaikki se on vain mennyttä aikaa – ikään kuin saisimme takaisin kaiken sen hiilidioksidin, jonka ne tuottivat, ja enemmänkin.

Meillä on ekologisia ratkaisuja, jotka voivat näyttää kauniilta, mutta usein jää epäselväksi, kuinka ”puhdasta” se todellisuudessa on.Tietenkin voimme sanoa, että tuulivoima tuottaa puhdasta energiaa, mutta älkäämme unohtako, että sen infrastruktuuriin, varastointiin ja huoltoon kuluu tietty määrä fossiilisia resursseja.Eikä tuulimyllyjen elinkaari ei ole rajaton? Kun ne aikanaan poistetaan käytöstä, niiden osat eivät vain katoavat johonkin – tällöin saamme taas muistutuksen siitä, kuinka ”vihreä” tämä ratkaisu todella on.

Mutta hei, tuulivoima on ainakin paljon parempi kuin hiilivoima, eikö niin? Puhdasta energiaa, jos tuuli vain sattuu puhaltamaan.

Jos todella haluat tukea ekologista tulevaisuutta, älä osta kaikkia tuulivoiman lupauksia, vaan katso tarkasti, kuinka paljon energiaa ja resursseja niiden valmistaminen oikeasti vaatii. Itse käytttäisin tuulimyllyistä puhuttaessa mieluummin termiä vaihtoehtoenergia kuin termiä vihreä energia.

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


10 kommenttia
Nimetön
#1

Tuulivoimaa on hyödynnetty tuhansia vuosia, mutta edelleenkään tuulta ei voi vangita varastoon, sen paremmin kuin valoakaan. Kaiken karvaisia pumppuvoimaloita ja vesivarastoja ym. voidaan toki tehdä, kuten jauhettiin viljaa varastoon tuulisina päivinä muinoin. Yksi nykyaikainen tuulivoimala varaa maapohjaa, metsää ym. noin hehtaarin, ja miljoona voimalaa miljoona hehtaaria, kaikki pois vihreästä alasta, tuhansiksi vuosiksi, kuten siitä muodostuu aikaa myöten saastelähde hajoamisen seurauksena. Toki pumppuvoimalla voitaisiin varastoida suuriakin määriä paineilmaa vaikka vanhoihin suuriin kaivoksiin, ja ne pyörittäisivät turbiineita tai olisi sopivia vuoristoisia alueita, joihin voisi pumpata alavilta mailta vettä, ja siitä vesivoimaa, jossa luonnon tilaa hyödynnettäisiin tehokkaasti. Sähkön kulutus on kuitenkin nykyään suurta ja sähköä tarvitaan ympäri vuorokauden, ympäri vuoden tasaisesti, päivä päivältä enemmän, ja ydinvoima on parempi moderniin maailmaan, joskin ei niin turvallinen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Kivihiili on hyvä energiamuoto, eikä liity mitenkään lämpötiloihin. Kaakkoisessa Kiinassa CO2 pitoisuus on tällä hetkellä 448 ppm lämpötilassa 6,3 C astetta, kun keskisessä Euroopassa hiilidioksidipitoisuus on nyt 462 ppm lämpötilassa miinus 0,7 C astetta. Golfvirran hyytyminen muodosti pohjoiselle Atlantille pysyvän matalapainetilan, joka puskee mm. Suomeen lämmintä ilmaa, mutta ennen kaikkea se ruokkii pohjoisen pallonpuoliskon hyisiä arktisen alueiden laskeutuvia kylmiä ilmavirtauksia. Ilmavirtaukset etelästä sujuvat parhaiten ja ilman kitkaa juurikin merialueiden kautta, jossa Suomi on hyötyjien riveissä. Valtamerien varastoima lämpö tuottaa latenttilämpöä, jossa energiaa tulee mukaan mm. mannerlaattojen saumavuotojen kautta, ja on siis maapallon sisäistä lämmöntuottoa. Atlantti on etelä-pohjois suunnassa koko pituudeltaan mannerlaattojen sauman vaikutuksessa, eli tuliperäisessä geologisessa piirissä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#4

Elämä maapallolla uhkaa pysähtyä, jos maaperän hiiltä ei saada riittävästi kiertoon, tämä on faktaa. Ilmakehän hiili riittää ilman fossiilisten kierrätystä vain noin 14,6 vuodeksi, joka on laskettu totuus. Valtamerien sedimentit ja mantereet, kallioperä ovat kestohiilivarastoja, jota päästävät hiilen liikkeelle vain tulivuoriperäisen toiminnan kautta, mutta tuo on eliökunnan kannalta liian hidasta, eli kasvikunnan näivettyminen johtaa suhteellisen nopeasti kasvi- ja eläinkunnan tuhoon happikatastrofin muodossa. Vihreiden mielestä ihmiskunnan määrää onkin alennettava vaikka sitten väkivallan avulla.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#9

Suomessa on noin 22 miljardia puuta, metsä joka Luken mukaan on muuttunut hiilinielusta hiilipäästöksi, omituisia puita. Yksi henkilöauto tuottaa hiilidioksidin keskimäärin 27 puun tarpeisiin, ja kaikkien Suomen puiden tarvitseman hiilidioksidin tuottamiseen tarvittaisiin noin 814 813 000 henkilöautoa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Olisi Suomen egologista ja kaikista tärkeintä pitää omista rahoista kiinni eikä jakaa niitä maasta ulos ja velkaantua !
Uusi kannatus mittaus 10,8 % olen varma että se tulee laskemaan alle 10 % vielä lähiaikoina.Ei kannatajat hyväksy että Suomi velkaannutetaan ja kaikesta leikataan vain siksi että tuetaan Eu:n sotaa Ukrainasta.
(Ei me saa sitä kuitenkaan, Venäjä vie itä osat ja loppu jää itsenäiseksi tuottamaan Usa:lle maa metalleja)
Me Eu ja versinkin tyhmä Suomi olemme vain tyhmiä maksumiehiä tuossa sodassa ja siksi kannatus laskee kun puolue rahaa sotaan jakaa.
Yksinkertainen yhtälö ! Suurin syy on tietysti Hallaaho joka taluttaa puolueen kohti tuha tällä politiikalla.
Meidän pitäisi ottaa Trumpista esimerkkiä miten taloutta hoidetaan ja turhista maksuista luovutaan.Ei mikään talous kestä sitä että eletään velaksi jatkuvasti ja jaetaan rahat ympäri maailman turhuuuksiin mm. Yk:lle. Ilmasto humpuukiiin ,Homo juttuihin ,Afrikkaan ja sotimiseen !

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#5

Ylen kannatuskyselyille ei juurikaan kannata antaa mitään arvoa, Ylehän on demareiden kannattaja. Antaa vaalien kertoa aikanaan kannatuksesta, vaalitulos on väestön näköinen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Täsmälleen näin sosialistien äänestäminen johtaa mustaan tulevaisuuteen, jossa velat maksatetaan tulevaisuuden ihmisillä, ja jos väestö haluaa näin, mitä helvetin väliä sillä sitten enää. Vastuu siirtyy vastuuttomille sosialisteille, josta jää surkeat jäljet.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Yleä vituttaa sen rahoitukseen koskeminen niin paljon, että se tekee kaikkensa kommunistisessa meiningissä vastustajiensa lokaamiseksi. Toisaalta ne, jotka ovat rahoituksesta vähemmän puhuneet, tai jopa ovat myötämielisiä Yleä kohtaan, saavat Yleltä lahjaksi näkyvyyttä. Tämä on juuri sitä lahjontaa, joka on rikollista, ja joka jää tuomiotta.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

Yle on hoitamaton märkänevä avohaava suomalaisessa demokratiassa, jota tukee koko Suomen leninistinen vasemmisto.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

Soini huuti jo aikoinaan että ei rahaa Kreikkaan,sitten kun pääsi ministeriksi itse niin lähetti entistä enemmän ja sai potkut puolueesta.
Nyt lähetetään sata kertainen määrä Ukrainaa Suomen velka on muutamassa vuodessa kasvanut sen takia 100 Miljardilla Eurolla !
Me Persujen kannattajat olemme maksaneet jo nyt tästä hommasta paljon ja joudumme tulevaisuudessa maksamaan vielä kymmeniä vuosia ennen kun valtion velat on kuitattu.
Eikä maksu lopu siihen ! Pitää muistaa tosiasia että Suomen talous ei tule kehittymään niin hyvin kuin se olisi kehittynyt ilman tätä sotahulluuden takia tehtyä velkaa siis maksamme vielä sittenkin todelisuudessa sota laskua kun valtion velat on maksettu.

Pitääkö Suomalaisten lähteä pakoon Suomesta valtion velkoja jotka Persut on ollut Hallituksessa tekemässä puollustellessaan sotahulluutta. ?

Eikö Persuihin pitäisi tehdä puhdistus ? ja katsoa sanooko 3. kerta toden vai ei ? Nyt on viimeinen mahdollisuus pelastaa puolue.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000