Perussuomalaiset

Mika Niikko

Väestönvaihdos ei ole sattumaa

Taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén arvioi IL haastattelussa, että jos nykyinen kehityssuunta jatkuu muuttumattomana, ulkomaalaistaustaisten määrä vuonna 2060 voisi olla nykymenolla 11,8 miljoonaa ja kantasuomalaisten 4,5 miljoonaa. Väestön vaihtumisesta puhutaan usein kuitenkin kuin luonnonvoimasta, joka vain tapahtuu.

Kehitys ei ole kuitenkaan sattumaa vaan seurausta poliittisista päätöksistä. Tai niiden puutteesta. Eri kulttuureissa lasten määrällä on merkitystä. Mitä enemmän lapsia, sitä nopeammin yhteiskunta muuttuu heidän toivomaansa suuntaan.

Vaikka emme uskaltaisi puhua väestökehityksestä tai jonkin uskontokunnan tavoitteista, outo hiljaisuus valtaa myös silloin, kun joku perussuomalainen tai meidän äänestäjämme nostaa esille tyttöjen ja naisten oikeuksiin liittyviä kysymyksiä. Siitä ei pidä masentua. Koska päätökset muuttavat yhteiskuntaa, on jatkettava erityisesti poliittisten päättäjien haastamista, jotta kaikki välittäisivät maamme tulevaisuudesta ja naisten oikeuksista.

Joskus tulee miettineeksi, miksi juuri monet naiset äänestävät demareita ja muita vasemmistopuolueita. Eikö heillä ole tiedossa, että vihervasemmistolle annettu päätösvalta muuttaa maatamme väärään suuntaan. Väärän, jos pidämme tärkeänä turvallisuuden ja naisten tasa-arvon?

Osallistu keskusteluun!


0 kommenttia

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000