Talouspolitiikan arviointineuvosto on antanut raporttinsa ..
Ovat nämä lausunnot käsittämättömiä, aivan kuin noista kukaan ei tietäisi nykyisestä eläkeverotuksesta yhtään mitään?
Nythän eläkkeistä maksetaan jo enemmän veroa kuin vastaavista muista tuloista, miksi?
Ja älkää tulko selittämään, ettei eläkkeestä makseta eläkevakuutusmaksuja, no ei tietenkään miksi pitäisi, eihän eläke enää kartuta lisää eläkettä.
”Eläkkeiden verotusta olisi luontevaa kiristää hieman, neuvosto lausuu.”
Tämä kiinnostaa, että miten ollaan suojassa?
Ai niin kun rahat ei riitä mihinkään, eikä voi ostaa mitään, tottahan siinä ALVi säästyy?
– Eläkeläiset ovat kuitenkin pääosin suojassa arvonlisäveron korotukselta. Siksi on luontevaa, että hallitus kiristää myös eläkkeiden verotusta hieman, Neuvosto linjaa.
Valitettavasti ainoa jotenkin kiinnostunut henkilö eduskunnassa on väärästä puolueesta, eikä hänkään muista mainita, että inflaatio on ollut palkkojen nousua korkeampaa viimeisten 30 vuoden aikana vain tasan 3 kertaa, joista kaksi viimeistä korotusta on syönyt joko verojen nosto tai inflaatio.
”Uudistuksen jälkeen eläkkeensaajiin sovelletaan kaikkein huonointa indeksiä aina tilanteen mukaan.
Nykyinen taitettu indeksi laskee eläketasoja, kun reaalipalkat nousevat ja yleinen hyvinvointi kasvaa.
Ikäihmisiä köyhdytetään.
– Jos inflaatio on palkkojen nousua korkeampaa, kuten viime vuosina on käynyt, ja taitettu indeksi antaisi eläkkeisiin reaalipalkkoja suuremman korotuksen, otetaan ”inflaatiovakauttaja” käyttöön eli sovelletaan palkkaindeksiä.
Tämä menettely lisää väestöryhmien välisiä tuloeroja ja on ikäsyrjintää, Kimmo Kiljunen”
Tuo taitettu indeksi pitää muuttaa, nyt mitä pidempään olet eläkkeellä, sen vähemmän saat, lähes joka ainoa vuosi.
Ja sinäkin olet eläkkeellä, joskus.
Tekstin aiheet:
Pääkysymys: onko tarpeeksi rahaa elämiseen?
Sai sitten palkkaa tai eläkettä, niin pääkysymys on aina, tuleeko rahaa tarpeeksi elämiseen.
Tarpeeksi rahaa tarkoittaa sitä, että pystyy maksamaan välttämättömät asumiskulut, ostamaan ruokaa ja tarvittaessa lääkkeitä, voi pitää puhelinta ostaa bussilipun, ostaa joskus vaatteita, käydä leikkauttamassa tukan, ja muuta ihan jokapäiväistä välttämätöntä.
Ei ihmiset jaksa pohtia alveja tai muuta verotukseen liittyvää, jos rahat on loppu.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Suomessa, jossa ei ole lainkaan köyhiä, jokaisella on mahdollisuus hyvään elintasoon jopa ilman työntekoa.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Sampanjasosialisteja kiinnostaa vain oman kukkaron täyttäminen verorahoilla. Trump sai nopeasti WHO:lta säästön 600 miljoonasta 39 miljoonaan. Meidän Tytti ja Sanna antoivat avoimen valtakirjan Saksalaisille, kunhan vain itse saivat siitä jotain omaan kukkaroon.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Nimettömiin ei pitäsi vastailla, mutta nyt kiinnostaa, miten WHO:n rahoitus liittyy jotenkin edes suomalaisiin eläkkeisiin?
Muuten olen samaa mieltä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Suomessa on ollut tapana palkita ”ansioituneita” johtajia. Muistuu mieleen Fortumin ex johtaja Lilius joka ratkaisi ongelman miten sähköstä saa valtio enemmän rahaa. Nerokas ratkaisu oli nostaa sähkön hintaa, tämä oli niin nerokas oivallus ettei sellaista ollut sähkön historiassa edes Tesla saanut aikaan. Valtiohan palkitsi sähkötuotannon uranuurtajan runsaalla 40000€/kk eläkkeellä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kiitos yksinpuhelusta! 😉
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Nyt 16 vuotta työeläkkeellä olleena olen kyllä huomannut ostovoiman pienentyneen. Muutenkin Suomen eläkejärjestelmä on epäreilu, työeläke järjestelmä toimii kohtuu hyvin. Epäreilua on ettei hyvää työeläkettä saava saa kansanelääkettä lainkaan vaikka työnantaja sitä joutui koko työuran aikana maksamaan. Miten yksityisen sektorin työeläkkeiden leikkaus pienentää valtion menoja?
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Noinhan tuo nykyinen 80/20 taitettu indeksi toimii, mitä pidempään olet, sitä vähmmän saat, pysyisi edes samalla alkuperäisellä tasolla.
Ja toimiihan se järjestelmä, nyt n. 267 miljardia, ja kasvaa, tietysti kasvaa, koska noita varoja ei jaeta kenellekään.
Nuorten on turha olla huolissaan, eivät ne tätä menoa lopu, tosin eivät hekään saa sitä alkuperäistä 60% lupausta?
Kansaneläkkeille en olisi kateellinen, ei se niin suuri ole, eikä edes iso menoerä.
Eihän työeläkkeiden leikkaus mitenkään pienennä valtion menoja, mutta tuloja se pienentää, aivan järjetöntä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Saksassa on vaikea tilanne. Merkel aloitti kolmansien kehitysmaiden muslimien haalimisen ja sitä ennen turkkilaiset ym. tulivat siirtotyöläisinä töihin, mutta jäivätkin maahan.
Saksassa asuu nyt 18,6 miljoonaa maahanmuuttajaa eli henkilöä, joka ei ole syntymältään saksalainen eikä kumpikaan vanhemmista ole saksalainen. Yhteensä saksalaisia on tällä hetkellä noin 82,3 miljoonaa. Näin ollen maahanmuuttajia on nyt 22,6 prosenttia eli lähes neljännes.
Nyt AfD haluaa poistaa maahanmuuttajia, koska osa ei sopeudu Saksaan (= Katolilaiset 26%, protestanttikristityt 24%, muslimit 4%, muut ja uskonnottomat 46%)
Mm. syyrialaiset ja afganistanilaiset miehet ovat rikostilastojen kärkipäätä. Saksa alkaa karkottaa Afganistaniin, mitä taas Suomi ei jostain syystä tee.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti