Perussuomalaiset

Henna Kajava

Valkeakosken ihmispeto ja yläluokan harjoittama ihmisuhraus

Valkeakosken lapsen murhaaja-raiskaaja pääsee vähemmällä kuin monen maan peruskansalainen kolmen vuoden asevelvollisuutta suorittaessaan. Raiskaaja-murhaaja tulee nimittäin rikosoikeuden professori Matti Tolvasen mukaan istumaan mitättömät 3-5 vuotta vankilassa ja oletettavasti mukavasti opiskellen, suojassa muilta vangeilta ikänsä turvin.

Miten tällainen voi olla oikeusvaltiossa mahdollista?

Eläydytään tytön iltaan, joka on kuin suoraan kauhuelokuvasta, jossa sadistinen hirviö saalistaa häntä. Tyttö on varmasti valppaana pimeällä kadulla metsikön reunassa, koska on yksin. Hän tiedostaa, että joku tarkkailee ja seuraa häntä. Varmaankin murhaaja on huutanut tytölle jotain häneltä muka kysyäkseen, jotta ihmispedon ei tarvitse jahdata tyttöä, jolloin saalistus kävisi haastavammaksi ja epävarmemmaksi. Lähentelyn jälkeen ihmispeto on alkanut varmaan repiä väkivalloin vaatteita uhrinsa päältä. Tyttö on varmaan taistellut paniikissa vastaan. Joka tapauksessa ihmispeto on päättänyt murhata tytön lopuksi taistelipa tämä vastaan tai ei, koska tyttö tunnistaisi tämän liian todennäköisesti jälkeen päin ja olihan raiskaaja etsinyt kuristamisesta tietoa netistä.

Ei ole helppoa onnistua raiskauksessa, jos ei ole asetta, jolla pelotella uhri rauhalliseksi. Raiskaajan toiminta vaati siten merkittävää päättäväisyyttä ja suunnitelmallisuutta. Kuristaminen siten, että ihminen kuolee, vie sekin useamman minuutin, joten tappaminen ei ollut vahinko. Tukehtumiskuolemaa pidetään tuskallisimpana tapana kuolla – vähintään eräänä tuskallisimmista.

Miettikää tapahtumien kulkua kauhuelokuvana. Kyse ei ole mistään muusta kuin ihmishirviöstä, joka saalistaa uhria silkasta sadistisesta nautinnosta. Kauhuelokuvassa jokainen huokaisee helpotuksesta, kun hirviö räjähtää lopussa kappaleiksi, palaa kuoliaaksi tai vastaavaa, eikä kukaan pidä tuomiota liian kovana. Entä sitten tämän ihmispedon kohdalla? Miten on mahdollista, että lainsäätäjät, lakiasiantuntijat, jotka lainsäädäntöä valmistelevat ja kommentoivat sekä rikosoikeuden juristit pyyhkivät suomalaisten ihmisoikeuksilla paskaa? Suomalaisten oikeudentuntoa ei kunnioiteta piirun vertaa.

Muistan tutkimuksen, jonka mukaan psykopaatteja on erityisesti tietyissä ammateissa. Poliitikot ja juristit kuuluivat näihin psykopaattien lempiammatteihin. Se näkyy meillä lainsäädännössä.

Rikosoikeuden professori Matti Tolvanen kertoo, että 18-vuotias Valkeakosken lapsen raiskaaja-murhaaja joutuu istumaan maksimissaan 5 vuotta: ”18-vuotias ensikertalainen pääsee ehdonalaiseen vapauteen suoritettuun yhden kolmasosan vankeusrangaistuksestaan.”

No nyt, kun käräjäoikeus onneksi tuomitsi tämän ihmiskuonan murhasta, se näyttäisi joutuvan tällä hetkellä istumaan vähän pidempään. Kuitenkin hovioikeus, jossa ei ole lautamiehiä – eli tervejärkisiä maallikkoja, tulee alentamaan tuomion tapoksi, joten tuolla tullaan menemään. Käräjäoikeuden tuomiotahan on jo kylmäverisesti arvosteltu, kun se on syyttäjän vaatimaa tappotuomiota kovempi – tuomio murhasta.

Täytyy toivoa, että ihmishirviölle tulee sentään mahdollisimman rankka vankilakokemus.

Naivi ja sinisilmäinen lohduttaa itseään myös kuvittelemalla eräänlaiseksi tuomion jatkeeksi ihmispetoa vaivaavan syyllisyyden tunteen lopuksi elämää. Tämä on lapsenomainen ja turha toivo. Päinvastoin, ihmispeto hekumoi koko lopun ikäänsä perversseillä muistoilla uhrinsa raiskauksesta, kidutuksesta ja murhasta. Samaa muistoa voi käyttää aina uudelleen ja uudelleen itsensä kiihottamiseen, kunnes muisto alkaa haalistua ja olisi tarpeen saada uusi uhri. Tyypillisesti teot käyvät ajan kuluessa aina kammottavammiksi, jotta tylsistymisen tunteiden piinaama sadistinen psykopaatti saisi niistä saman nautinnon kuin aiemmin.

Tulevan, mitättömän vankilassa käväisyn jälkeen perverssi psykopaatti etsii helposti tietenkin uusia uhreja, koska suomalaisessa oikeusjärjestelmässä mitättömine tuomioineen lapsen raiskausmurha on tehty ihmispedolle kannattavaksi.

Suomi järjestää eräänlaisia arpajaisia, joissa on sattuman kauppaa, ketkä valikoituvat lyhyitä tuomioita istuneiden väkivaltaisten psykopaattien seuraaviksi uhreiksi. Esimerkiksi paljon uutisoidulle sarjakuristajalle kertyi lukuisia uhreja aina omasta äidistä naistuttavuuksiin toistuvien vapauttamisten seurauksena.

Valkeakosken raiskaaja-murhaaja uusii todennäköisesti tekonsa virallisen riskiluokituksen mukaan, koska tällä on useita riskitekijöitä: Seksuaalirikoksen uusimista ennustavat muun muassa tekijän nuori ikä, aiemmat seksuaalirikokset, aiempi rikollinen käyttäytyminen yleisesti, jos uhri on ollut tekijälle tuntematon ja jos uhri on ollut poika tai mies. Valkeakosken raiskaaja-murhaajalla näistä toteutuu suurin osa.

Suomea ei missään tapauksessa voi pitää oikeusvaltiona. Suomi on valtio, jossa äärimmäisen raakuuden kohteiksi joutuneiden uhrien perheille jätetään valtavat moraaliset paineet hoitaa tuomiot loppuun itse.

Nyt perussuomalaisten on hallituksessa avattava vakavien väkivaltarikostuomioiden rangaistukset lainsäädännössä uudelleen käsittelyyn. Ensikertalaisalennusta ei saa saada törkeästä väkivallasta, jonka motiivina on sadistinen nautinto. Sen sijaan tämä alennus tulee säilyttää, jos murhalla on ihmisen oikeustajua myötäilevä motiivi.

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


33 kommenttia
Nimetön
#1

Murhatuomio on oikea tuomio tälle hirviölle.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Utelias
#7

Jos suoritus kestää, kauan, niin eihän sitä voi kesken, jättää !?!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Ei muuta kuin kullista hirteen niin että napsahtaa poikki

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Vihainen
#11

Lähes päivittäin on iltalehdissä juttuja tuomion saaneista maahanmuuttajaraiskaajista, tänäänkin Hussein Ali Alokelli raiskasi 16 v.
Miksi nämä mamuraiskaajat saavat jäädä Suomeen? Miksei lähetetä kotimaahansa lusimaan ja sen jälkeen maahantulokielto?
Miksi veronmaksajien pitää kustantaa kalliit vankilapäivät?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#13

Tänään kaksi mamumurhaa lehdissä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#16

Taas on mamu kateissa?
Kuka uskoo, että on 11 vuotias?

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/poliisi-etsii-helsingissa-kadonnutta-11-vuotiasta-tyttoa-julkaisi-kuvan/9022928#gs.gdtze6

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#17

11 vuotias lapsi!
Olisko somaleilla mennyt numerot sekaisin?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

OIKEUSLAITOS/LAINSÄÄDÄNTÖ MÄTÄ!
Vihainen
#2

SUOMALAINEN OIKEUSLAITOS ON LÄPIMÄTÄ!
Harvinainen poikkeus tämä käräjäoikeuden ratkaisu, joka kyllä muuttuu hovioikeudessa!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

MÄTÄÄ MYÖS PS-JOHDOSSA?
Utelias
#10

Puolueen eduskuntaryhmä haki ryhmäkansliaan mm. luonnonvara-asiantuntijaa. Hakuaika päättyi 30 elokuuta. Tiedän erään pätevän asiantuntijan hakeneen tehtävää. Asiantuntemuksella ei nykyisin ole merkitystä jos ei mielistele puolueen valtaeliittiä!
Ei mitään ilmoitusta vieläkään siitä, kuka tehtävään valittiin vai valittiinko erään asiantuntijan jätettyä oma hakemus ketään.
Puolueen nettisivuilla roikkuu ian kaiken vanhoja ilmoituksia. Myös viestintävastaavan tehtäväänhakuilmoitus edelleen etusivulla vaikka aika umpeutunut. Yllättävää oli, että luonnonvara-asiantuntijahakemus hävisi äärimmäisen nopeasti, heti hakuajan umpeuduttua.
1+1+1=3 Puoluejohto ei halunnut tehtävään todellista asiantuntijaa ja nyt sama, amatöörimäinen maa- ja metsätalous/metsästys/suurpetopolitiikka jatkuu.
Valtaeliitin lapsellisesta kiukuttelusta kärsii Suomen kansa. Johto saa ansionsa mukaan kunta/aluevaaleissa. Ei oppinut EU-vaalitappiosta mitään!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#14

Se oikeinkirjoitus. Käyttääkö google kääntäjää?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

JOHAN HÄVISI?
Hämmentynyt
#15

Kirjoitin kommentin eilen siitä, että PS-johdossa on paljon mätää. Ihmettelin myös ääneen sitä, että luonnonvara-asiantuntijan hakuilmoitus häipyi välittömästi määräajan umpeutuessa, mutta viestintävastaavan haku, kuten moni muukin vanha info roikkuu puolueen sivustolla iät ja ajat. Lukivat kommenttini, johan hävisi viestintävastaavan haku!
Nykyisen johdon ollessa vallassa todellisia asiantuntijoita ei kuunnella, ellet ole puoluejohdon ”puudeli”. Westerholmilla ratkaisut suurpeto-ongelmaan, johto pyörittää lapsellista ”en leiki sinun kanssa samalla hiekkalaatikolla” leikkiä ja sudet tappavat koiria (kohta ihmisiä) kuten voi MTV:n uusimmista uutisistakin lukea.
-Miksi eri alojen todellisia asiantuntijoita ei kuunnella?
-Missä on avoimuus koskien puolueen työnhakua?
-Miksi Hämeenlinnan kokouksen tuloksia ei julkaista?
Vennamo sanoi aikanaan, että ”kyllä kansa tietää”! Niin tietää edelleen ja puoluejohto antaa itse itselleen potkut omalla idioottimaisella toiminnallaan!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

KAIKKI OIKEUSLAITOKSESTA/VIRKAMIEHISTÄ!
Tyytyväinen
#12

LUKEKAA ARNO WESTERHOLMIN BLOGI ”KUKA JOHTAA SUOMEA?”!
Tapahtunut kuten Westerholm blogissaan toteaa vallan kolmijaosta. Jos olisi valtio jossa olisi kolmijako-oppi puhtaana käytössä, joku kolmesta ottaisi lopulta koko vallan.
Mitenkä Suomessa? Terrorisoivatko oikeusoppineet ja tuomioistuimet eduskunnan perustuslaillista lainsäädäntötyötä? Onko oikeuslaitos kaapannut vallan?
Toteutuuko Suomessa periaate” se mikä ei ole oikeus ja kohtuus, ei voi olla lakikaan”?
Miksi suurpetojen tappaminen edelleen törkeä metsästysrikos? Westerholm esitti asian muuttamista Leena Merelle puolueneuvoston kokouksessa kevät 2022, Metsästyskirjassa, laatimassaan hallitusneuvottelumuistiossa, yms. Miksi mitään ei tapahdu?
WESTERHOLM PUOLUEJOHTOON ENSI KESÄKUUSSA JA ALKAA TAPAHTUA!!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Martin
#3

Suomen rikoslaissa mennään tekijän edun mukaan. On järjetöntä antaa paljousalennusta kun pitäisi istua kaikki tuomiot peräkkäin.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

Ja elinkautinen pitää istua 100%. Mitä järkeä on antaa vuosialennuksia? Tekijät tietävät tämän mädän systeemin ja käyttävät sitä hyväkseen ja varsinkin asianajajat, jotka tienaavat valituksilla.
Ja ulkolaiset tuomitut kotimaihinsa lusimaan tuomionsa ja perään ikuinen maahantulokielto myös Eu:n alueelle. Miksi suomalaisten pitäisi elättää vankiloissa istuvat muunmaalaiset rikolliset?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Iloinen
#4

Tässä näkee hienosti vasemmistolaisuuden ytimen ja heidän kiinnostuksensa tiettyihin kulttureihin. Nainen on heille puolikas vailla oikeuksia. Tyttö on uhrattava yhteisen vasemmistolaisuuden nimissä eikä ansaitse parempaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Vihainen
#5

EIKU PYSTYYN NOSTETTU SIKA!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#9

🐽🐖🐽

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000