Perussuomalaiset

Tuukka Saimen

Suomalainen media elää korruptiosta eli julkisista rahoista

Suomen mediakenttä on poikkeuksellisen kapea. Ylen lisäksi käytännön valta on kolmen suurimman yhtiön käsissä. Sanoma, Alma Media ja Keskisuomalainen hallitsevat merkittäviä osia kotimaisesta uutis- ja mainosmarkkinasta. Kysymys kuuluu, mistä nämä talot tosiasiassa saavat tulonsa ja miten se vaikuttaa niiden riippumattomuuteen.

Kun talouslukuja tarkastelee pintaa syvemmältä, esiin nousee piirre, josta ei juuri puhuta. Ilman kuntien, hyvinvointialueiden, valtion ja julkisten yhtiöiden ostoja moni mediatalo tekisi vuodesta toiseen miinusmerkkisen tuloksen. Kun näitä ostoja vertaa yksityisten yritysten vastaaviin, asetelma muuttuu entistä hätkähdyttävämmäksi.

Kun yritykset saavat laajoista mediapaketeista tyypillisesti 70–80 prosentin alennuksia listahintoihin nähden, julkinen sektori maksaa samasta palvelusta usein vain 10–25 prosentin alennuksella. Käytännössä tämä tarkoittaa, että veronmaksajat maksavat samoista palveluista jopa kolmesta seitsemään kertaan enemmän kuin yksityiset toimijat.

Kysymys kuuluu, onko julkinen sektori poikkeuksellisen heikko neuvottelija, vai onko listahinnat tarkoituksella asetettu niin korkeiksi, että hankinnat näyttävät muodollisesti moitteettomilta, vaikka todellinen hinta on jotain aivan muuta? Ja jos näin on, liikutaanko jo alueella, joka täyttää korruption tunnusmerkkejä eli tilanteen, jossa hinta ei määräydy markkinoiden, vaan järjestelmän sisäisten etujen perusteella?

Julkinen sektori ostaa tiedotus-, konsultointi- ja viestintäpalveluita mittavilla summilla. Jos nämä eurot poistettaisiin mediayhtiöiden tilinpäätöksistä, moni niistä menettäisi merkittävän osan liikevaihdostaan ja putoaisi tappiolliseksi. Tämä on olennainen kysymys, kun arvioimme median todellista riippumattomuutta ja sitä, kenen rahoilla suomalainen julkinen keskustelu lopulta pyörii.

Vuosi Yhtiö Nettotulos (milj. €) Julkinen tuki (arvio, milj. €) Parempi ilmaisu
2022 Sanoma Oyj +123,0 35,0 Tuki kattoi 28 % voitosta
2022 Alma Media Oyj +71,9 6,0 Tuki oli 8 % voitosta
2022 Keskisuomalainen Oyj +7,4 12,0 Tuki oli 162 % voitosta
2023 Alma Media Oyj +56,4 6,5 Tuki oli 12 % voitosta
2023 Sanoma Oyj -29,0 36,0 Tuki kattoi 124 % tappiosta
2023 Keskisuomalainen Oyj -13,9 12,5 Tuki kattoi 90 % tappiosta
2024 Alma Media Oyj +52,6 7,0 Tuki oli 13 % voitosta
2024 Sanoma Oyj -26,0 37,0 Tuki kattoi 142 % tappiosta
2024 Keskisuomalainen Oyj -6,2 13,0 Tuki kattoi 210 % tappiosta

Ulkopolitiikka ja talous – yksimielisyyden illuusio

Sama ilmiö näkyy ulko- ja talouspolitiikan asiantuntijoissa. Julkisissa keskusteluissa esiintyy usein hämmästyttävä yksimielisyys, kuin kaikki kulkisivat samaa kapeaa latua. Näkökulmien kirjoa ei tosin ei olet ollut Suomessa koskaan ja kriittisiä ääniä marginaalista ei nouse yleiseen tietoisuuteen.

Onko kyse yhtenäisestä koulutusjärjestelmästä, joka tuottaa samansuuntaista ajattelua? Vai siitä, että suuri osa asiantuntijoista saa toimeentulonsa verovaroista, joko suoraan ministeriöiden, valtion laitosten ja yliopistojen kautta tai välillisesti juuri niiden mediayhtiöiden kautta, jotka itsekin ovat sidoksissa julkisiin tulovirtoihin?

Kun rahoitus, viestinnän ostot, tutkimusrahat ja media-analyysit kiertävät samojen toimijoiden välillä, syntyy helposti ekosysteemi, jossa kriittinen ajattelu ei ole taloudellisesti kannattavaa.

Luottamus on ansaittava, ei annettava

Journalismilla on tärkeä rooli demokraattisessa yhteiskunnassa. Siksi riippumattomuuden pitää olla selkeää, läpinäkyvää ja aidosti toteutuvaa. Kun media ja asiantuntijakenttä nojaavat voimakkaasti samoihin julkisiin tulovirtoihin, syntyy rakenteellinen riippuvuus, jolla on väistämättä vaikutuksia tiedon laatuun ja moniäänisyyteen.

Kansalaisen oikea kysymys ei ole se, onko yksittäinen juttu puolueellinen. Suurempi kysymys on, voiko järjestelmään, jossa raha ja valta kiertävät näin tiiviissä ringissä, suhtautua ilman varauksia?

Ainakin minulle luvut, rakenteet ja toimijoiden yhteydet kertovat enemmän kuin tuhat sanaa. Eli taitaa olla kysymys viimekädessä vallasta.

Lähdeluettelo:

Yhtiöiden nettotulokset

Sanoma Oyj. 2023. Tilinpäätöstiedote 2022. Julkaistu 10.2.2023. Sanoma Oyj.

Sanoma Oyj. 2024. Tilinpäätöstiedote 2023. Julkaistu 7.2.2024. Sanoma Oyj.

Sanoma Oyj. 2025. Tilinpäätöstiedote 2024. Julkaistu 11.2.2025. Sanoma Oyj.

Alma Media Oyj. 2023. Financial Statements Bulletin 2022. Julkaistu 16.2.2023. Alma Media Oyj.

Alma Media Oyj. 2024. Tilinpäätöstiedote 2023. Julkaistu 16.2.2024. Alma Media Oyj.

Alma Media Oyj. 2025. Tilinpäätöstiedote 2024. Julkaistu 5.2.2025. Alma Media Oyj.

Keskisuomalainen Oyj. 2023. Tilinpäätöstiedote 2022. Julkaistu 21.2.2023. Keskisuomalainen Oyj.

Keskisuomalainen Oyj. 2024. Tilinpäätöstiedote 2023. Julkaistu 22.2.2024. Keskisuomalainen Oyj.

Keskisuomalainen Oyj. 2025. Tilinpäätöstiedote 2024. Julkaistu 27.2.2025. Keskisuomalainen Oyj.

Julkisen tuen kokonaismäärät ja jakelu

Valtiovarainministeriö. 2021. Valtion talousarvioesity 2022, HE 146/2021 vp, momentti 47.10.10 (Sanomalehtien jakelutuki). Eduskunta.

Valtiovarainministeriö. 2022. Valtion talousarvioesity 2023, HE 137/2022 vp, momentti 47.10.10.

Valtiovarainministeriö. 2023. Valtion talousarvioesity 2024, HE 136/2023 vp, momentti 47.10.10.

Medialiitto. 2023–2025. Valtion mediatuet 2022–2024 (vuosittaiset yhteenvedot). Medialiitto ry.

Kuntaliitto. 2023–2025. Kuntien ja kuntayhtymien tilinpäätökset 2022–2024. Suomen Kuntaliitto.

Helsingin seudun liikenne (HSL). 2023–2025. Vuosikertomukset 2022–2024, liite “Markkinointi ja viestintä”. HSL.

Tekstin aiheet:

Osallistu keskusteluun!


3 kommenttia
Ari
Hämmentynyt
#1

Juuri näin. Näitä asiakirjoja ja tilastoja eivät mitkään valtamediat julkaise. Tätä varten pitäisi perustaa kansalaisaloite.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Suomi on piilokorruption ykkösmaa, kärkimaa.
Hyvä veli -verkosto on kaikkialla.
Tärkeimmät poliittiset päätökset tehdään suljetuissa kabineteissa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Ei taida Suomessa olla yhtään markkinaehtoista, tilaajamaksuillla toimivaa uutismediaa

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000