Perussuomalaiset

Risto Helin

Monen tasoista rauhaa

Koulukiusaamisesta on Suomessa puhuttu pitkään ja hartaasti – usein vieläpä aivan liian hartaasti. Enemmän tarvittaisi kovaa puhetta ja kovempia tekoja. Ongelmaa on esiintynyt kouluissamme pitkään ja samanaikaisesti maailma itsessään on muuttunut monimutkaisemmaksi ja monin osin vaarallisemmaksi. Ongelmat yhteiskuntamme muilla osa-alueilla ovat lisänneet merkittävästi myös koulukiusaamista. Ylipäätään koko vakiintunut termi koulukiusaaminen pitäisi muuttaa paremmin ilmiötä kuvaavaksi kuten kouluväkivalta, henkinen väkivalta kouluissa, vainoaminen jne. Myös sivullisten avunantoon ja yllytykseen pitäisi kiinnittää selkeämmin huomiota ja sanktioida sekin. Ympäröivän joukon merkitys on aivan olennaisessa roolissa toiminnan hyväksymisessä. Tämä on tunnettu sosiaalipsykologinen ilmiö ihmisten keskuudessa. Tämä mekanismi pitäisi kyetä tunnistamaan ja ymmärtämään selkeämmin sekä sitten jyrkästi puuttua siihen.

Suomeen on kohdistunut viime vuosina paljon maahanmuuttoa. Lisäksi maassamme on paljon toisen tai kolmannen polven maahanmuuttajia, joilla on aivan omat erityiset ongelmansa, jotka heijastuvat koko yhteiskuntaan, myös kouluihin. Yleinen levottomuus, sopeutumattomuus, kulttuurierot ja kielivaikeudet aiheuttavat ja kärjistävät ongelmia. Maahanmuuttajien jengiytyminen tuo omat lisähaasteensa. Toimintatapoihin on vaikea puuttua ulkopuolisten, koska jengeissä on usein omia sääntöjä, jotka ovat monesti paitsi laittomia myös kulttuurin värittämiä. Ulkopuoliset eivät usein edes saa tietoonsa näitä sääntöjä ja ne varmasti poikkeavat sitä enemmän yhteiskunnan rajoista mitä kauempana kulttuurisesti ollaan.

Yleinen turvattomuus maassamme on lisääntynyt ja monenlainen ja -tasoinen häiriökäyttäytyminen sen myötä. Ihmisillä on laajasti paljon erilaisia ongelmia kuten mielenterveys-ja päihdeongelmat. Resurssit näiden hoitoon on laitettu valitettavan tiukoille maassamme. Tälläkin on oma osuutensa pahoinvoinnin lisääntyvään purkamiseen toisiin ihmisiin. Sota-uutisia tulee kaikkialta ja erilaisia väkivallan tekoja uutisoidaan myös laajasti mediassa. Rauhaa ja tasapainoa pitäisi kyetä rakentamaan monella eri tasolla ja erilaisin tavoin. Globaalin rauhan saavuttaminen on kuitenkin sen verran mahdoton asia, että meidän täällä Suomessa on ensisijaisesti keskityttävä omiin asioihimme ja turvallisuuden takaamiseen kotimaassamme.

Koulujen ongelmista on puhuttu kauan ja on nähtävissä, että puhuminen ei ole tuottanut tulosta vaan pikemminkin asiat ovat muuttuneet entistä rajuimmiksi. Tämän pitäisi näkyä puuttumisen keinojen koventumisena ja keinovalikoiman laajentumisena. Sen sijaan on käynyt juuri päinvastoin eli opettajilta ja muulta henkilökunnalta on viety mahdollisuuksia ja oikeuksia puuttua asioihin. Opettajat joutuvat hyvin helposti itse vaikeuksiin mikäli yrittävät tiukasti selvittää asioita. He saattavat saada niskaansa oppilaiden ja muun henkilökunnan paheksunnan lisäksi vielä vanhemmat sekä koulua valvovat viranomaiset. Tämä kaikki vaikuttaa siihen, kuinka tiukasti ja millä tavoin opettajat haluavat asioihin puuttua. Sosiaalisella medialla on myös oma roolinsa tässä. Opettajat saattavat pelätä, että asioita jaetaan tai käsitellään siellä. Kiusaaminen yleisestikin saattaa ulottua sosiaaliseen mediaan ja se on osa tätä ongelmaa nykyään. Kiusatun kannalta on erityisen nöyryyttävää mikäli tietoja tai tekoja vielä jaetaan eteenpäin. Kiusaamisen ja kouluväkivallan olemassaolo pitäisi rajuin ja järein keinoin poistaa kokonaan. Se pitäisi kriminalisoida samaan ja ehdottomaan tapaan kuin meillä muutkin rikokset on kriminalisoitu. Rikosoikeudellista ikärajaa pitäisi laskea merkittävästi ylipäätään Suomessa ja aivan erityisesti kouluväkivallan osalta rikosoikeudellisen vastuun tulisi kattaa kaikki toiminta lähestulkoon ikään katsomatta. Tämän informointi ja opettaminen aivan pienille lapsille olisi sitten vanhempien ja koululaitoksen yhteinen tehtävä. Sormien läpi katsominen pitää lopettaa aivan kokonaan ja tekijät saattaa yksiselitteiseen ja aukottomaan rikosoikeudelliseen vastuuseen sekä vahingonkorvauksiin, joista ovat henkilökohtaisesti vastuussa. Lainsäädäntöämme ja käytäntöjämme muuttamalla tämä ongelma on saatavissa kuriin, mutta kaikenlainen asian väheksyminen ja villaisella painaminen tulee lopettaa.

Osallistu keskusteluun!


86 kommenttia
tarkkiskundi
Tyytyväinen
#1

Isoissa kouluissa kiusaaamista ei usein edes havaita.
On menty aivan liian suuriin yksiköihin ja vastuuta lapsen kokonaiskasvatuksesta ei usein ole oikein kenelläkään.
Erityiskoulujen tiimiosaaminen on kadonnut monin paikoin.Ei ole monitasoista osaamista!
Koulupolitiikasta ovat vastanneet pääasiassa kokoomus ja demarit ja täysin pieleen on menty, mitä tulee erityistä tukea tarvitsevien lasten hyvinvointiin ja tosiasialliseen ,tehokkaaseen tukemiseen.
Taivaanrannamaalareita ovat hakeneet ongelmia ratkaisemaan.
Koko ongelmapaketti on vihdoin avattava, mutta sisällön korjaus vaatii aivan toisenlaisia toimia mihin ovat päävastuupuolueet viime vuosikymmenten aikana kouluasiat ajaneet.
Kirjoituksessa on hyvää ehdotusta, mistä voi lähteä liikkeelle.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

sama
#6

PS.
”Globaalin rauhan saavuttaminen on kuitenkin sen verran mahdoton asia”

Ei ole.
Se vaatii vain rauhanaatteen ihmiset johtoon meillä ja maailmalla.Valitettavan vähän on todellisia
rauhanaatteen ihmisiä puolueisiin päästetty tarjolle.
Jopa perinteisestä rauhanliikkeen kehdosta Vasemmistoliitosta aikovat heittää rauhanaatteeen omaavat ulos.
Kenraaleita, upseerikuntaa ja militarismin purematta nielaisseita vihersiirtyjiä kyllä piisaaa.

Suomen pitäisi sotahuudon sijasta näyttää rauhantyön esimerkkiä, sitä esimerkkiä kun ovat poliitikkomme joka paikkaan tarjoamassa, kuten ilmastonmuutoksen
etuvartioon ryhtymisessä.

Onhan nyt selvinnyt, eikä täyttä vuottakaan jäsenenä oltu, että NATOn apu kyseenalaistetaan sen suurimmassa jäsenmaassa Amerikassa, josta Suomi kaikin käsin tarttuen on ryhtynyt itsenäisyytemme olemassaoloa rakentamaan. Suomen ulkopolitiikka on osoittautumassa juuri niin vääräksi kuin monet asioista oikeasti perillä olevat ovat sanoneet nykylinjasta.
.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#17

Ennen kuin nuo sinun sarmattisi on saatu käyntiin ja pressut pois päältä, ne on tuhottu niille sijoilleen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#27

Niin ja saattaa hyvinkin pitkälti olla niin,että nämä Sarmatit eivät edes toimi?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#29

Niin, kuka tietää mihin suuntaan ne lähtee lepattaa, vai tussahtaako paikoilleen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#33

Venäjä näyttää aloittaneen jo ydinsodan, ohjukset ydinvoimalaan ovat sitä. Putinin kannattaa tuskin varautua rauhaisaan tulevaan, ohjukset antavat levon Venäjän sotainnolle, eikä sitä varmaankaan kannattaa kauan odotella.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#42

Suomalainen media huojuu kuin kusi tuulessa, ja paskanjauhaja asiantuntijat hölöttävät mitä tahansa Ukrainan rauhasta ja mitä amerikkalaiset ovat mieltä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#18

Herää kysymys, onko persu liberaalit ottanut vallan, onko sellaisia🤨

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#20

Saksassa jälleen auto ajanut väkijoukkoon.
Tekijäksi epäillään 26 v. AFGAANIMIESTÄ, jälleen kerran.

Der Unfallfahrer wurde von der Polizei festgenommen. Nach BILD-Informationen handelt es sich um einen 26-jährigen Afghanen.

Kuvia paikalta:

https://www.bild.de/regional/muenchen/muenchen-auto-faehrt-in-menschengruppe-mehrere-verletzte-67adbe661371a020a1013b96

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#26

Jokainen afgaani poistettava Suomesta.
Ensiksi Nasima Razmyar, SDP?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#31

Jokainen afganistanilainen saattaa olla turvallisuusriski jokaiselle länsimaalle?
Siksi afgaanit palautettava Kabuliin.
JOKAINEN.
Hakevat turvaa sivistysmaista ja käyttäytyivät näin.
Ei mitään asiaa Eurooppaan. Pysykööt Afganistanissa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#36

Afgaani saanut kielteisen turvapaikkapäätöksen, mutta jäi loisimaan Saksaan.
Lisää kuvia paidattomasta Farhad N.:sta.

https://www.bild.de/regional/muenchen/muenchen-der-asylantrag-des-afghanen-wurde-abgelehnt-er-durfte-bleiben-67ade8fa806b980a834e8a34

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#38

Afgaani ajoi myös äidin, jolla pieni lapsi, yli.
Katsokaa kuva ruttuun menneistä rattaista, joissa lapsi oli.

https://www.bild.de/regional/muenchen/muenchen-mutmasslicher-attentaeter-ueberholte-polizei-raste-in-demo-67ade2c360e9cc5fb5142745

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#34

Joko se poistui omiensa pariin 🤔

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#23

Sovittaisiko, että hankit ikioman blogin, jonne suollat ajatuksiasi Ukrainasta? Ei niitä jaksa lukea jatkuvasti joka blogista, joka ilmestyy tänne.
Samat lauseet, vaikka eivät mitenkään liity aiheeseen.
Kuulit varmaan, mitä KOKO eduskunta on mieltä Ukrainan auttamisesta? Kiitos.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#30

👍

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#24

Putin se sotaa jatkaa, kaikista hulluin.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#2

Vihreiden kansanedustajat kouluihin opettamaan kiroilua:
Huomioikaa vieressä seuraava Rosa Meriläinen, joka on vakionaama Maikkarin Pällöraadissa käkättämässä.

https://www.verkkouutiset.fi/a/aamupalat-tupakkatehtaat-get-over-it/#352ac01b

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Siinäpä kaksi täysin pöllöä huuhkajaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#19

Kokoomus on vain muisto enään, vastaa jenkkien demokraatteja nykyään, sekoomus.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#25

Kokoomus oli aikoinaan hyvä, isänmaallinen, mutta pojat tuli ja pilasi puolueen. Parempi oli kuitenkin Perustuslailliset ennen kokoomuksen pilaantumista, mutta tänä päivänä ei ole juuri muita kunnon isänmaallisia kuin Perussuomalaiset.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#35

Viinaa ja pillereitä, alkaa tukka taipuu

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#22

Kirjoita vaan: Alapääpesulaite.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

Mitä sitä Ukrainaa paapotaan, samaa slaavikansaa molemmat. Kalliiseen kelkkaan on lähdetty, johtuuko ryssänpelosta moinen sekopäisyys🤔

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Vihainen
#13

Voi jumakauta näitä rättipäitä:

Kotimaa
IS: Opettaja teki loukkaavan teon muslimitytölle kesken oppitunnin
Ilta-Sanomien mukaan opettaja ymmärsi jälkikäteen tehneensä väärin

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cddfc773-b2e4-4c39-91dc-0742ca8b9407

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#14

Kokkarien toverikin täys pelle. Onnistui sota jutuillaan höynäyttämään hölmöt ja nyt nauttii Brysselin antimista, samoin kuin aaltolan hörhö.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#15

Paavo Väyrynen on menneen talven lumia, sori vaan.
On syntynyt samana vuonna, kuin Trump.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Ps uskonnon mukaan kuitenkin kaduilla saa ammuskella kännipäissään koululaisille opiksi

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Eli lisää Vornasia kaduille järjestystä pitämään niin saadaan maahanmuutto ja koulukiusaaminen loppumaan????? On ilmiselvää, että tämä ps-logiikka ei ole maanpinnalta.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#9

Tiedätte hyvin itsekin, että jokainen poliisi ja kansanedustaja on perinteisesti asemassa, jossa hän käytöksellään, puhumisellaan ja asenteellaan on erityinen esimerkki siitä, johon jokaisen suomalaisen tulee kansansa hyväksi pyrkiä. Tähän käytökseen on aiemmin ehdottomasti kuulunut kaduilla ammuskelun vastustaminen. Tuota myös ihmettelen, että kun ps tosiaankin haluaa perinteitä kunnioittaa, miksi Halla-aho kansakunnan kakkosmiehenä käyttäytyy puhemiehenä täysin perinteitä kunnioittamatta ja ja näin halventaa ja sylkee perinteitä. Myös opettajia on kunnioitettu aiemmassa Suomessa. Ps kuntavaaliohjelmassa he ovat pervoja. Luottamus menee, kun puhutaan toista mitä todellisuudessa tehdään.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#21

Sisälukutaito on hyväksi. Kokeile sinäkin.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#28

Just just,kun sanat loppuvat,niin ei muuta kuin sislukutaitoa kehiin.Olet sinä todella lapsellinen jätkä.😂

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#32

Siis sisälukutaitoa.Sori!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#37

Ja sama mamellus vaan jatkuu.Vai maanläheinen.Kas kun et taas alkanut hokemaan”lehmänläjää”.Mutta koskaan ei pidä hylätä tilaisuutta:Vittuilla Jenkeille ja Persuille.Sen sinä kyllä osaat.Mene ostamaan lähikaupasta niitä Moilasen piirakoita.Niin jaksat taas huomenaamulla nousta ennen”sian pieremää”.Vittuilemaan lisää.🤪

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#39

Malliksi suomalaisille koululaisille ja heille opiksi kouluissa ketään kiusaamattomasta yksilöstä ei kuulu kansanedustajien kännäily ja kännissä kaduilla ammuskelu. Eikä myöskään toisena esimerkkinä tässä esiin noussut eduskunnan puhemiehen likainen puoluepolitikointi. Eikä myöskään vaaliohjelmat, joissa opettajat nimetään pervoiksi. Tämän tosiasian sisäistämiseen ei tarvita muuta kuin hitusen sisälukutaitoa ja sanojen sekä niiden merkityksen ymmärtämisen aivan perustason kykyjä. Lääkkeeksi koulukiusaamisongelmaan yli-ihmisöykkäröinti ei ole oikea ja toimiva valinta minkään yhteiskunnan toiminnon käytänteenä, koskapa juuri nämä käytänteet määrittävät sen ilmapiirin, jossa myös lapset kouluissaan työtään tekevät.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#40

Ja sama sekopäinen mamellus se vaan jatkuu.🤣

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#41

Ja näin tuumaa hemmo.Joka näillä blogeilla jatkuvasti itse öykkäröi yli-ihmismäiseen tyyliinsä.💩

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#43

Minun kommenttiöykkäröinnilläni nyt ei liene yksittäisenä tekona mitään merkitystä esim. koulukiusaamisten määrää ja vakavuutta arvioitaessa. Kansanedustajan, puhumattakaan eduskunnan puhemiehen käytösmalleilla, sen sijaan on jo vakavaakin merkitystä. Tietysti myös sillä, että ps-äänestäjät ’hyvien jätkien mutta ei muiden’ känniammuskelua kannattavat ja sitä puolustavat on massamerkityksensä. Minun merkitykseni ja öykkäröintini taas puolestaan sulautuu em. katutoimia vastustavien – joka näkökulmastani katsoen on ok asia ja n. 80%:n enemmistöön kuuluva – yhteiseen vaikutukseen.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#44

Vot sano ryssä kun pillun näki.Ja vot vot,kun näki kaks.Eli toisin sanoen,omakehu haisee ja pahasti kommentissasi.Muuten kommenttisi on sitä taattua sekoilua.Niinkuin aina ennenkin. 💩😂🤣

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#45

Tuo lopputulemasi on Halla-ahon alkuun panemaa ja pitkälle kehittelemää jsekä Purran jatkojalostamaa ps-uskonnon aivan omaa ajattelua, retoriikkaa ja politiikan tekotapaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#16

Katuampumiset ovat niin vanhoja ja maailmalla yleisesti tapahtuneita asioita ettei siihen mitään kummempaa yksittäistä kansanedustajan esimerkkiä tarvita. Käytännössä ihminen joka tietää aseet ja luotien lentomatkat+luotien lentonopeudet tai vaihtoehtoisesti teräaseet. Sitten on lisäksi tarpeeksi vihainen, ajattelukykyinen ihminen niin pystyy hyvinkin helposti itsenäisesti miettimään paikkoja mistä pystyy tappamaan mahdollisimman monta ihmistä nopeasti, yllättäen. Miehet (kuten myös useimpien eläinlajien urokset) ovat biologisesti luotu metsästäjiksi/tarvittaessa tappajiksi ja vain luonnosta totaalisesti irtautuneet ihmiset yrittävät kieltää tämän totuuden. Biologisia metsästäjän vaistoja pystyy kyllä käyttämään massamurhiinkin.

Inspiraatiota tappaamiseen jos haluaa niin niitähän löytyy suunnilleen ihan mistä tahansa esim. videopeleistä, elokuvista ja dokumenteista, musiikista, todellisuuden valvontakameroiden videoista(joita on jo satoja tuhansia, ellei jopa miljoonia videoita).

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#4

Koulukiusaamista sekin, kun pakotetaan syödä muuta, kuin lihapitoista ruokaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Lihansyöjä
Vihainen
#11

On ja pahaa

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ihmettelijä
Utelias
#5

On tapahtunut Euroopan laajuinen sotilasvallankaappausta?
Kas kummaa , kun ei kukaan ole siitä huolissaan.

Vai miten tulkittava tämä Ylen uutisista löytyvä teksti:
”Tähän asti Nato on sanonut, että rauha syntyy vain Ukrainan asettamin ehdoin. Vuosi sitten Nato muutti varovasti kantaansa ja sanoi, että jo se on voitto, että Ukraina on yhä olemassa. Nato on kuitenkin tiukasti varonut ottamasta kantaa rajakysymyksiin.”

Ei kai NATO ole se päätöksentekoelin, joka määrittelee eri jäsenmaidensa ulkopolitiikkaa ja SANOO, miten asiat menevät?
Tuon uutistekstin perusteellahan se määrittelee, mitä pitää Ukrainan suhteen tehdä.

Nyt tarvittaisiin Koskenniemen kaltaisia asiantuntijoita ja perustuslakimme tuntijoita selvittämään, onko sotilasvallankaappausta tapahtunut.

Ehkä Yle voisi itse julkisesti kertoa, mitä se tuolla tarkoittaa. Asiahan ei ole lainkaan pieni, se on todella tosi iso.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#12

.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000