Perussuomalaiset

Arto Luukkanen

Orpo potkaisi PS:n "koirankoppiin" - mitä pitäisi tehdä?

Rahamiehet ennustivat sen…

Kaksi vuotta sitten – hallitusneuvottelujen aikaan – puhuttiin siitä, että kokoomuksen pääomapiirit ovat päättäneet, että PS otetaan kyllä aluksi hallitukseen mutta että kahden vuoden päästä heidät heitetään ulos.

Tärkeintä oli kuulema saada aikaan niitä työelämäreformeja, joita kokoomus himoitsi hallitusneuvotteluissa, varmistaa soten eteneminen ja osoittaa demareille, että he eivät ole korvaamattomia.

Kyse oli enemmästä kuin sitkeästä kahvilahuhusta sillä siihen törmäsi koko ajan. Nyt näyttää siltä, että se oli enemmän kuin totta.

Iso raha saa aina mitä se haluaa. Joskus ei.

Paikan osoitus perussuomalaisille

Orpo potkaisi meidän puolueemme ”koirankoppiin”. Ei pelkästään Teemua vaan jokaisen meistä.

Odottamaan sitä lopullista kenkää.

Tällä teolla pääministeri tuhosi oman hallituksensa yhteistyöhengen tehokkaasti. Ei tällaisia nöyryytyksiä unohdeta.

Onko niin, että ps kansanedustajien kohtalon päättävät tästä eteenpäin ”toverituomio-istuimen” toverit?

”Väärin keskustelevat”ja ”vääristä asioista keskustelevat” ovat nyt alistettu muiden puolueiden kurinpitokomitealle ts. neljä ryhmäpuheenjohtajaa voivat velvoittaa muita eduskuntaryhmiä rangaistuksiin. Enemmistö päättää ja jokaisella puolueella – olipa se mikropuolue kuten RKP – on yksi ääni.

Peruste oli: on puhuttava jokaisen ihmisarvoa kunnioittaen.

Sen luulisi olevan täysin selvä asia. Keskisarja ei varmasti halunnut alentaa kenenkään ihmisarvoa. Se kuuluu kaikille. Tai kuten apostolisessa opetuksessa ajatellaan: jokainen ihminen on Kristuksen lunastama ja pelastama.

Perustuslaissa puhutaan kansanedustajalla olevan suurempi sanomisen vapaus. Suomen perustuslaki turvaa ja määrittää kansanedustajan asemaa ja oikeuksia, kuten puhevapauden ja koskemattomuuden (parlamentaarinen immuniteetti). Laki ohjaa myös kansanedustajaa toimimaan arvokkaasti.

Rasismi-peikko 10 vuoden takaa

Keskisarjan puheen loukkaavuus ja mahdollinen syyttäminen arvioidaan viranomaisten toimesta. Perustuslain mukaan

Teemulla on äänestäjien mandaatti.

Purra on kyllä todennut, että Keskisarja ei sanonut mitään loukkaavaa. Oikeusoppineet ovat todenneet, että syytekynnys ei täyty. Mutta kun Orpo uhkasi hallituksensa kaatamisella muuttuivat Keskisarjan puheet sitten painolastiksi. Oltiin kovasti pahoillaan.

Puheluiden ja keskustelujen perusteella väitän, että kannattajille ja kentälle välittyi kuva arvokkaasta ryömimisestä. Siitä, että siellä hallituksessa ollaan hinnalla millä hyvänsä. Pettymys näkyy vielä pitkään. Se syö motivaatiota.

Mutta sitten se rasismi sana.

Olisi luullut, että nyt vuonna 2025 olisi kehitytty eteenpäin.

Mutta ei. Ne samat teemat ja kokoomuslaisen farisealaisuuden ummehtuneet tuoksut tulivat vastaan vuodelta 2015. Kirjoitin siitä silloin blogin (https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/artoluukkanen/209067-ajattelen-olen-rasisti/).

Silloin Petteri olisi sitä mieltä, että se joka epäilee pakolaisten motiiveja oli rasisti. Ennen 2023 vaaleja mieli muuttui mutta nyt taas paljastui, että eipäs muuttunut.

Ei tule tuohesta takkia eikä pojasta pappia! Eikä Orposta…

Kaiken kaikkiaan Petteri Orpo paljasti tällä tempulla, että hän ei ole tämän ajan mittasuhteiden valtiomiesainesta.

Petteri = ei sitä vahvempaa ainesta.

Petterin toiminta paljasti sen, että turunpuolesta popsahti esille esille poseeraaja, hyvesignalisti ja gutmensch, joka ei näe nykyistä poliittista tilannetta sellaisena kuin se on. Aivan kuten vuonna 2015. Nyt Suomi joutuu kohtaamaan ulkoisia haasteita riitaisempana ja jakaantuneena. Harvinainen saavutus. 

Totean vain, että jos puhutaan inhimillisestä ihmisarvosta niin kokoomuksen ei kannata puhua siitä mitään. Suomen taloudellinen tilanne on äärimmäinen; elämme köyhtymiskurjistuskierteessä ja syrjäytymisprosessit kolhivat tulevia sukupolvia. YLI 100 000 TYÖIKÄISTÄ pitkäaikaistyötöntä tippuu ja on tippumassa ansiosidonnaisesta tuesta 37,5 euron päivittäiselle tuelle. Ja sitten kokoomus haluaa lisää halpatyövoimaan kilpailemaan näiden työttömien kanssa???

Petteri hyvä! Eikö tämä ole epäinhimillistä? Ihmisarvoa alentavaa? Oikeasti – ei vain retorisesti?

Samoin miten RKP voi yleensä puhua mitään moraalista tai rasismista? Onko ”Anterolla” pelimerkkejä puhua moraalista yhtään sanaa kun RKP (Freudenthalin ajatusten perusteella Rasistinen Kansan Puolue?) ei ole puuttunut oman perustaja-isänsä Freudenthalin sanomisiin. Adlercreutz totesi kerran minulle somessa että ”olihan Rooseveltillakin tällaisia näkemyksiä”. Ehkä. Mutta jos RKP ei sanoudu irti kerta kaikkiaan omasta hard-core rasismimenneisyydestään niin sillä ei ole oikeutta esittää mitään ns. moraalisia arvioita toisista. Lukekaahan tämä: (https://suomenmieli.substack.com/p/arto-luukkanen-onko-rkpn-perustajien).

Kaiken kaikkiaan: perästä kuuluu sanoi torventekijä.

Mitä tehdään?

Nyt on vain sitten kysymys: mitä pitäisi tehdä? Mennäänkö salvupenkkiin vai ei? Kuka ensin? Puolueena vai yksittäin?

Pitäisikö Suomen politiikassa lopettaa keskustelu? Pitäisikö kansanedustajien ja kansan pitää suunsa kiinni? Olemmeko me menettäneet Petterin luottamuksen ja rakkauden? Pitäisikö meidät hajottaa ja vaihtaa kansa toiseen? Parempitapaiseen, paremmin toimeentulevaan, hyvältä haisevaan, mukavaan, iloiseen ja alamaiseen kokkari-porukkaan? 

Kuten saksalainen kirjailija Bertold Brecht kerran totesi Itä-Saksan vuoden 1953 levottomuuksien jälkeen. ”…Nach dem Aufstand des 17. Juni Ließ der Sekretär des Schriftstellerverbands In der Stalinallee Flugblätter verteilen Auf denen zu lesen war, daß das Volk Das Vertrauen der Regierung verscherzt habe Und es nur durch verdoppelte Arbeit zurückerobern könne. Wäre es da Nicht doch einfacher, die Regierung Löste das Volk auf und Wählte ein anderes?…”

Ja jos ei tätä jääräpäistä kansaa ei voi vaihtaa, myydä tai palauttaa tekijälle, niin nyt halutaan vaihtaa PS puolueen johtajat, ministerit ja kansanedustajat tai ainakin saada heidät tomussa ja tuhkassa katumaan jotakin sellaista, jota ei ole.

Nimittäin PS-rasismia.

Sitä ei ole olemassa. Se on olemassa vain woke-mielikuvituksessa.

Osallistu keskusteluun!


33 kommenttia
Clarence Buttfucker
Hämmentynyt
#1

Bärsut on kadottaneet olennaisen tekijän nousunsa taustalla.
Sekopäinen EU..n ylikansallinen rotuohjelma johon kotimaamme on vastentahtoisesti alistettu loi historiallisen tilaisuuden kansallishenkisille opposiittiöille.Kuitenkin oppojen ideaali ei kokonaisuudessaan ollutkaan
koko kansan etujen ja hyvinvoinnin vaaliminen vaan ulkokultauksen alla
muhiva elitistinen eetos jyrkkine työväen vastaisuuksineen , jonkinlainen
epämääräinen manifestaatio kommunismin ja sosialismin hävittämisineen jonka vääristyneessä todellisuuden tajussa tavis kansa kuitenkin kaikesta huolimatta edusti yleistä vihollista.
Pakko migraation vastustaminen loi kannatuksen mutta varsinaiset todelliset pyrkimykset hylättiin lunastushintana poliittisesta vallasta.
Tuulinuttujen vahingoksi pitkässä EU-kurjuudessa valtaan nousi ennennäkemättömän taviskansalle vihamielinen hallitus.
Parlamentaarista vaihtoehtoa ei todellisuudessa ole koska vaihtoehtoiset
kokoonpanot ovat käytännössä lähes yhtä turmiollisia.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#8

Ei kun ovat .

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#10

Onko aamulääkkeet jääneet väliin ! Sekopäistä horinaa.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#12

Hoonaa sinä vaan ruskeata reikää.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#15

Eikun vihreää, yök!

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#13

Jos tarkoitat ensimmäistä kommentoijaa, niin hänestä en tiedä ? Omani kyllä heitin kitusiin ennenkö lähdin ulos hommiin. Mutta vastasin tuolle ensimmäiselle kommentoijalle: Ei kun ovat. Eli tarkoitin sitä, että muista hallituskoalitioista ei sen koommin ole nykytilanteen pelastajiksi .

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#14

Tarkoitan Clarence Buttfuckeria. Buttfucker tarkoittaa mieltymystä yhdenlaiseen seksiin.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#16

Ok. No nyt selvis. Minä kun en noista sivistyssanoista tiedä. Vittaako homosteluun ? 🤔

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Aliina
#2

Tässä kirjoituksessa on kosketeltu oleellista asiaa, Petteri Orpon kykenemättömyyttä toimia johtajana ja jopa epäily siitä, että Orpo olisi alunpitäen vain kytännyt tilaisuutta työntää persut pois vallasta. Orpo on lähtenyt johtamaan hallitusta puolueensa piikkiin kumppaneista ja Suomen kokonaisuudesta välittämättä. Orpon puhe perussuomalaisia kohtaan on loukkaavaa, hän asettuu tuomariksi ja sananvapauden kieltäjäksi. Ehkä Suomen taviskansa kuten Euroopassakin tavalliset ihmiset alkavat ymmärtää, että maahanmuutto-myönteinen kokoomus+vasemmisto ei anna sille sosiaalista hyvää kuin puheissa (enempi hyöty menee vieraille) ja nousee puolustamaan kulttuurista yhtenäisyyttä ja vastustamaan länsimaisen sivilisaation tuhoavia kehitysmaalaisia voimia. Vasemmisto puolustaa ’kaikkein heikoimmassa asemassa olevia’ muualta Suomeen tulevia, ei omia maanmiehiä.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#6

No eipä ihme, kokoomus omaa lahtariaatteen , kansallinen kokoomus on perustettu vapausodanjälkeiselle voittajien ajatusmaailmalle. Tosin kokoomus on unohtanut: Itsenäisyys, Isänmaa, uskonto käsiyksen jo aikoja sitten .

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Martin
#11

Onhan se outoa, että Suomessa on pulaa opiskelijoista ja siksi opiskelijoita on tuotava ulkomailta. Jopa venäläisille Suomi tarjoaa opiskelupaikkoja. On varmaa ettei toverituomioistuin tuomitse muita kuin persuja.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#3

Jos Orpo kerran potkaisi ps:n koirankoppiin, niin jäikö ps niinsanotusti mopen osille ? Jos näin on niin koirathan kaiketi saa haukkua ? Koiriahan ei kaiketi voi syyttää rasisteiksi ? Ja voihan Riikka aina sopivan tilaisuuden tullen’ Purra’ Orpoa . Ei kait puremisesta heti voi lopetettavaksi määrätä ? Vaikkakin kansallisen kokoomuksen ajatusmaailma on ainakin alkujaan vapaussodan jälkeen perustettuna puolueena. Perustunut sille, että erimieltä olevat joko muiluutetaan tai viedään montunreunalle . Eli toisinsanoen: ” Ammutat hänet sitten jos paremman saat ” ?

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#7

Selvennänpä hiukan edellistä kommenttiani ihan sen tähden. Ettei kaikki mielensäpahoittajasuvakit ja muutkin tosikot, sekoa sukkiinsa ja polta hihojansa. Eli tuo edellinen kommenttini on sarkastisella huumorilla höystetty, joskin aika roisilla semmoisella, täytyy myöntää .

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Hämmentynyt
#4

Miksi Orpo reagoi, niin voimakkaasti kuin reagoi?
-Onko hän kasvanut ja ja kehittynyt lähes täysin maailman kataluudelta ja kovuudelta suojatuissa olosuhteissa? Vai mistä johtuu tuo sinisilmäinen lapsenusko ihmisten ja maailman hyvyyteen? Tuo vuoden 2015 kommentti kuvaa kyllä sitä harhaa. Ilmeisesti hän on todella noin ”viaton”?
-On myös ollut huhuja, että hänen lähipiirissään on henköitä, jotka ovat vahvasti kytköksissä pakolais -ja maahanmuuttobisnekseen? Tuo tausta kannattaisi selvittää.
-Nyt taisi mennä ihmisarvo ja jakamaton ihmisoikeus, muiden elatusvelvollisuuksineen sekaisin?
-Onnittelut Oppositiolle ja sitä tukevalle ”vastuulliselle medialle”, onnistuitte taas! Hallituksen alkutaipaleen,jopa vuosikymmenten takaiset krjoitukset j Pesukarhusolmiot saivat jatkoa, taas Orpo meni samaan ansaan.
Vaikka hieman liudentaisi Wille Rydmanin käsitystä Orposta, niin on pakko todeta, että se tuntuu nyt oikeansuuntaiselta.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
#9

Juuri näin. Nyt kyllä kannattaisi ps:n nostaa keskusteluun vuoden 2015:sta tapahtumat. Ja se, että Orpo tuolloin sisäministerinä Sipilän hallituksessa ollessaan. Mainitsi nuo kuuluisat sanat: Jo tulijoiden motiivin kyseenalaistaminen on rasismia. Eiköhän tuo Turunkin puukottaja, Abdelrahnam Bouanane, tullut silloin tuossa suuressa muuttoinvaasiossa ? Kuten myös moni muu, jälkeenpäin raiskauksiin ja tappoihin täällä syyllistynyt. Vaikka ministereillä olisikin syytesuoja, niin välillisesti Orpo ja kumppanit ovat syyllisiä siihen. Että päästivät murhaajia ja tappajia maahan ja moni on menettänyt henkensä heidän toimiensa ansiosta . Eikö Orpollakaan yhtään omatunto soimaa ? Minä en Orpon tilanteessa kyllä yhtään hokisi ihmisarvoista ja syyttäisi persuja rasismista. Jonkinlainen omatunto se pitää olla poliitikollakin ja varsinkin pääministerillä . Ei hyvältä näytä näin kansalaisen näkökulmasta katsottuna .

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Nimetön
Vihainen
#5

On aivan selvä asia että Orpo haluaa pitää PS hallituksessa sen aikaa että saa ajettua kaikki EK vaatima asiat läpi eduskunnassa.
Koska seuraava hallitus ei niitä tule ajamaan eteenpäin.
Kun duunarien edut on poljettu ”suohon” niin PS:et saa lähteä hallituksesta.
Näin se vaan totuus on.
Jos Teemu olisi tarkentanut puhumisensa mitä todella tarkoittaa näillä sanomisilla, niin tältä älä mölöltä olisi vältytty.

Lue koko kommentti Tämä kommentti on ilmoitettu asiattomaksi Näytä kommentti

Sulje

Ilmoita asiaton kommentti

Ota kantaa

Heräsikö ajatuksia? Ota kantaa. Muista kuitenkin, että lyhyet ja napakat kommentit menevät paremmin perille kuin polveileva tajunnanvirta. Pitäydy asiassa ja salli muille keskustelijoille mielipiteenvapaus. Tutustuthan pelisääntöihin.

Haluatko mielipiteellesi kasvot? Rekisteröityminen mahdollistaa keskustelun oikealla nimellä ja oikeilla kasvoilla. Rekisteröityneenä käyttäjänä saat myös automaattisen ilmoituksen aina, kun kirjoittamaasi kommenttiin vastataan. Rekisteröidy tai kirjaudu sisään.

Kommenttisi

1000 / 1000