YHDYSVALLAT ULKOISTETTAVA EUROOPAN TURVALLISUUSPOLITIIKASTA!
Hyvät lukijat!
Yhdysvaltojen uuden presidentin Donald Trumpin ajama politiikka on lyhyessä ajassa ajanut koko Euroopan merkittävästi lähemmäs totaalista suursotaa, kuin koskaan aikaisemmin, sitten toisen maailman sodan.
Kuten olen monesti todennut, ”Jos haluat nähdä tulevaan, katso menneeseen!”. Edellä olevan toteamukseni mukaisesti on nykyistäkin tilannetta katsottava ensin historiallisesta perspektiivistä.
Olen aina suhtautunut kriittisesti laajempaan yhteistyöhön Yhdysvaltojen suhteen. Kriittisyyteni perustuu siihen, että Yhdysvaltojen intresseissä Euroopan kohtalo ei koskaan ole ollut merkittävässä roolissa. Jotta katsontakanta on oikea, ei tule arvioida vallitsevia asiakokonaisuuksia siten, että niitä käsitellään Euroopan suunnalta, vaan tilannetta on katsottava Yhdysvalloista, Yhdysvaltalaisten poliitikkojen silmin Euroopan suuntaan.
Historia on osoittanut, että Yhdysvaltojen ”strateginen silmä” on aina, kuten myös nyt suuntautunut Aasiaan sekä Lähi-Itään.
Viimeistään ensimmäisen maailmansodan jälkeen Yhdysvaltain politiikka omaksui niin kutsutun ”Isolationalismin”, jonka nimi tulee suoraan englannin kielen eristäytymistä tarkoittavasta sanasta isolation. Yhdysvallat siis yhtenä maailman suurvalloista eristi itsensä Euroopasta.
Hyvin nopeasti toisen maailman sodan alun jälkeen Saksan niin strategisesti, kuin materiaalisesti modernein sotakoneisto valloitti käytännössä koko Euroopan, lähestyi Moskovan portteja sekä eteni pysäyttämättömästi myös Pohjois-Afrikassa.
Englannin pääministeri Winston Churchill ja Neuvostoliiton johtaja Josif Stalin olivat häviämässä sodan. Erityisesti Churchill pyrki lukuisissa neuvotteluissa saamaan Yhdysvallat konkreettisesti puolelleen. Yhdysvaltojen suhtautuminen oli voimakkaan kielteinen, he eivät halunneet puuttua Euroopassa olevaan suursotaan. Ainoana tukitoimena olivat Atlantin yli tulleet materiaalitoimitukset, jotka Saksan tehokas sukellusvenearmada pystyi helposti upottamaan.
Joulukuussa 1941 Japani hyökkäsi Pearl Harborgissa sijaitsevaan, Yhdysvaltojen laivastotukikohtaan. Japanin sekä USA:n välille puhjennut sota liittyi Aasiaan, josta Yhdysvallat oli kiinnostunut. Vaikka Japani oli Saksan liittolainen, ei sodan puhkeaminen USA:n ja Japanin välilläkään saanut Yhdysvaltoja suostumaan Churchillin toiveeseen liittyä mukaan Saksan vastaiseen liittoumaan.
Noin puoli viikkoa Japanin hyökkäyksestä Pearl Harboriin Saksan valtakunnan johtaja Adolf Hitler julisti sodan Yhdysvalloille. Sodanjulistus perustui olettamaan, että Japani Saksan liittolaisena muodostaisi toisen rintaman Neuvostoliittoa vastaan. Näin ei kuitenkaan tapahtunut.
Saksa olisi kyennyt haastamaan Yhdysvallat taisteluun samalla mantereella, mutta Euroopan ja USA:n välillä oli, kuten on edelleen laaja Atlantin valtameri. Vaikka saksalaiset sukellusveneet pystyivät operoimaan jopa Yhdysvaltain itärannikolla, Saksalla ei ollut sotilaallisia vaikutusmahdollisuuksia USA:n laajaan aseteollisuuteen, jolla nyt aloitettiin merkittävä tuki niin Englannille, kuin myös Neuvostoliitolle. Kyseinen aseteollisuus alkoi ajan kuluessa muodostaa Saksaa ja sen puolella olevia valtiota vastaan taistelevalle liittoumalle selkeän materiaali ylivoiman. Edellä olevaan viitaten, katson sodanjulistuksen Yhdysvalloille yhdeksi Hitlerin vakavimmista strategisista virheistä. Sodanjulistuksella USA pakotettiin vastentahtoisesti mukaan sotaan, johon se ei olisi halunnut liittyä!
Hitler nimitti kapitalistisen USA:n sekä kommunistisen Neuvostoliiton liittoumaa ”Epäluonnolliseksi allianssiksi” ja tässä hän oli myös oikeassa. Jo toisen maailmansodan loppuvaiheessa alkoi ”kilpajuoksu Berliiniin”, eli Neuvostoliiton ja länsiliittouman kilpailu siitä, kuka valloittaa Kolmannen valtakunnan pääkaupungin.
Toisen maailmansodan ”jälkimainingeissa” Eurooppaan laskeutui niin kutsuttu ”rautaesirippu” ja käynnistyi kylmä sota Neuvostoliiton sekä sen satelliittivaltioiden ja Yhdysvaltojen/Länsi-Euroopan välillä.
Tässä historiallisessa tilanteessa, sen hetkiset suurvallat Neuvostoliitto ja USA olivat toistensa vastakohdat. Vallitsevassa uudessa tilanteessa, NATO:n muodostumisen myötä, Yhdysvalloilla oli ensimmäistä kertaa, mutta tässäkin asiassa puhtaasti oman edun johdosta kiinnostusta koskien Eurooppaa.
Neuvostoliiton romahtaessa maailma ja varsinkin Eurooppa kokivat jälleen merkittäviä muutoksia. NATOLTA, sen johtovaltiolta Yhdysvalloilta sekä Euroopalta oli ”hävinnyt” päävastustaja eli Neuvostoliiton.
Yhdysvaltain läsnäolo jäi sen omien NATO-joukkojen muodossa, mutta Euroopan valtiot eivät ottaneet ihmiskunnan sotaisan historian viisaudesta ”Rauhassa kylvetään yleensä uuden sodan siemen” mitään opikseen. Ei ymmärretty, että voimalle muodostuu aina vastavoima. Selkeän uhan puuttuessa, Euroopassa alettiin uskoa harhakuvaan pysyvästä, ikuisesta rauhasta. Edellä mainitsemani harhakuvan johdosta suurin osa Euroopan valtioista ”löi omat asevoimansa polvilleen” muun muassa lakkauttamalla yleisen asevelvollisuuden.
Sotaisan maailman historiamme yksi tärkeimpiä oppeja on se, että: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu sotaan!”. Tänä etsikkoaikana, kun Euroopan olisi tullut valmistautua tulevaan, avusti se monia, käytännössä USA:n omaan valtapolitiikkaan sekä öljy/muiden luonnonvarojen hallintaan liittyviä sotia. Yhdysvaltojen välillä YK:n mandaatilla ja välillä ilman sitä toteutettujen ”Länsimaisen demokratian levittämisen” verukkeella käytyjen sotien todellinen luonne paljastui USA:n jättäessä jälkeensä pelkkiä savuavia raunioita sekä entisestään radikalisoituneempia ääriryhmittymiä.
Harhakupla ikuisesta rauhasta puhkesi lopulta, uudelleen voimistuneen Venäjän aloittaessa suurhyökkäyksen Ukrainaan. Allekirjoittanut on aina suhtautunut NATO:n erityisellä varauksella, juuri sen vahvan USA kytköksen johdosta. Erityisen kriittisesti suhtauduin myös Suomen ja Yhdysvaltain DCA-sopimukseen, eli molemmin puoliseen puolustusyhteistyöhön.
Maamme päästessä vihdoin osaksi sotilasliitto NATO:a, valtionjohtomme ei ”NATO hurmiossa” pohtinut DCA-sopimusta riittävän pitkällä perspektiivillä. Valtiosopimuksista voidaan todeta, että ”Valtiosopimukset ovat lähtökohtaisesti voimassa niin kauan, kuin ne hyödyttävät vahvempaa osapuolta!”.
Olisi tullut katsoa historiaan. Olisi tullut nähdä Yhdysvaltain oman valtapolitiikan muodostavan aina päämotiivin, koskiessa kyseisen valtion Eurooppaan liittyviä toimia. Erityisesti olisi tullut nähdä, että se USA:n johto, jonka kanssa DCA-sopimus tehtiin, tulisi hyvin todennäköisesti vaihtumaan Donanld Trumpin hallintoon. Muun muassa kyseisiin asioihin otin varoittavan äänensävyn reilu vuosi sitten kirjoittamassani blogissa: ”Tasavallan presidentti puolustusvoimien ylipäällikkönä”.
USA:n uusi presidentti Donald Trump on lyhyen vallassaoloaikansa aikana konkretisoinut uhkakuvat, joista varoitettiin. Trump, Putin ja Xi ovat luomassa uuden maailman järjestyksen sekä siihen liittyvän etupiirijaon. Trumpin hallinto romutti lauseellaan ”Venäjä on Euroopan ongelma” niin Suomen ja Yhdysvaltainvälisen DCA-sopimuksen, kuin NATO:n viidennen artiklan uskottavuuden USA:n osalta.
Trump on omannut itselleen oikeuden neuvotella Ukrainan ja Euroopan yli, niitä kuulematta rauhanehdoista koskien suvereenia Ukrainan valtiota, suoraan hyökkääjävaltio Venäjän kanssa. Samoin absurdiksi farssiksi muodostuneessa Trumpin ja presidentti Zelenskin neuvotteluissa, aikaisemmat keskustelut muun muassa Ranskan presidentti Mackronin ja Englannin pääministerin Starkerin kanssa osoittautuivat Trumpin osalta pelkäksi teatteriksi. On myös nähtävä, että Trumpin näkemys Ukraina-tuen olemisesta eräänlaisena lainana, vastaa hyvin Yhdysvaltojen aina ajamaa Eurooppa politiikkaa.
Politiikka sekä sota ovat tietynlaista shakkia. On pystyttävä arvioimaan vastapuolen useat toimintaskenaariot monta siirtoa eteen päin, sekä suunniteltava omat siirrot valmiiksi vastaamaan jokaista vastapuolen mahdollista toimea kohtaan.
Katson, että Euroopan on aika katkaista toisen maailmansodan jälkeen syntynyt ”napanuora” Yhdysvaltoihin. Euroopan ja Euroopan maiden on aika jälleen uudestaan ”aikuistua”, nousta polviltaan ja vastata itse omasta turvallisuudestaan!
Trumpille on tehtävä selväksi, että Ukraina on itsenäinen valtio ja vain ja ainoastaan Ukraina itse päättää sodasta, rauhasta sekä mahdollisen rauhansopimuksen ehdoista.
Euroopan on Yhdysvaltojen toimista riippumatta jatkettava Ukrainan aseellista sekä taloudellista tukea, jopa oman puolustuksen hetkellisellä kustannuksella. On nähtävä tosiasia, että Euroopan kohtalo ratkeaa hyvin pitkälti Ukrainan sodassa. Jos Ukraina kaatuu tai pakotetaan Venäjää myötäilevään pakkorauhaan, Putin ei lopeta. Jos Venäjä pääsee itseään tyydyttävään ratkaisuun Ukrainassa, sota hyvin todennäköisesti eskaloituu muualle Eurooppaan tai muuttuu koko Eurooppaa koskevaksi suursodaksi.
Selkeän viestin antaminen Yhdysvalloille hyödyttää Eurooppaa myös toisella tavalla. Trump käsittelee valtiota hyvin pitkälti niitä johtavien henkilöiden suhteen, siksi on tärkeää oheisessa kontekstissa nähdä myös Trump henkilönä presidenttiroolin takana.
Trump elää edelleen aikanaan vetämänsä diiliohjelman maailmassa. Tilanteessa, jossa Eurooppa ”lyö kovan kovaa vastaan”, Trump joutuu asemaan, johon ei uskonut päätyvänsä. Uudessa tilanteessa Trumpin on ”paljastettava korttinsa” siitä vetääkö hän todellakin Yhdysvaltojen NATO-joukot Euroopasta. Lisäksi ”Trump-myytti” USA:n republikaanien joukossa horjuu. Hän ei saanut tahtoaan läpi, diiliohjelman termein, Trump tuli itse erotetuksi.
Vaikka Trump toteuttaisi pahimmat uhkauksensa koskien oman maansa NATO-joukkojen poisvetoa Euroopasta, ei se olisi katastrofi. Silloin Eurooppa ja eurooppalaiset maat todellisuudessa tietäisivät omat sotilaalliset resurssinsa. Ne olisivat hetkellisesti, Yhdysvaltojen vetäydyttyä heikentyneet, mutta ne olisivat realistiset. Yhdysvaltojen todellinen halu taistella Euroopan puolesta on varsinkin Trumpin aikakaudella iso kysymysmerkki. Kuten edellä totesin, tilanteessa, jossa eurooppalaiset valtiot puhtaasti vastaavat sotilaallisesta kyvystään, se olisi hetkellisesti heikentynyt, mutta tilannekuva olisi realistinen. Se ei perustuisi enää USA:n ”illuusioarmeijaan”, jonka tuki Euroopalle, erityisesti Trumpin ollessa presidenttinä on epävarma!
Kautta historian, Venäjä on ymmärtänyt vain voiman päälle. Se, että Eurooppa selkeästi antaisi epäluottamuslauseen Trumpille hänen ”rauhanneuvottelijan roolissaan” olisi henkistä voimaa, päättäväisyyttä. Edellä oleva yhdistettynä eurooppalaisten valtioiden voimalliseen, omien asevoimien kasvattamiseen ei jäisi vaille huomiota myöskään Kremlissä!
Aikanaan, Suomenlinna perustettiin turvaamaan ja suojaamaan Helsinkiä mereltä tulevalta hyökkäykseltä. Suomenlinnan rakennuttaja Augustin Ehrensvärd kirjaututti niin kutsutulle Kuninkaan portille muistutuksen tuleville sukupolville. Tämä kiveen hakattu viisaus toimikoon tulevaisuudessakin maamme ohjenuorana ja siihen päätän oheisen blogini.
”JÄLKIMAAILMA. SEISO TÄÄLLÄ OMALLA POHJALLASI ÄLÄKÄ LUOTA VIERAAN APUUN!”
Tekstin aiheet:
Nyt tarvitaan kova vastaveto!
Hävitttäjäkaupat peruttava välittömästi näissä sikamaisissa oloissa, joihin Trumpin hallinto on meidät saattanut pettämällä eurooppalaiset ystävänsä ja asettumalla Putinin tukijoukkoihin. Tämän pahempaa ei voi kaverille tehdä.
Saabit riittävät hyvin, kun pannaan päätöksenteosta jäävit kenraalit ja poliitikot sivuun. Puolet vähemmällä pärjätään , hävittäjä on vanhentunut ase jo muutenkin. Käsittämätöntä, että sellaisiin päädyttiin.
Myöskään Natosta ei ole enää , jos olisi koskaan ollutkaan, mitään taetta turvallisuutemme takaajaksi. Kaikki on sekaisin sielläkin. Nato on pelkästään lisännyt turvattomuuden ja sodan uhkaa., kun on unohdettu aiemmin puolueettoman maan mahdollisuudet diplomatian käyttöön ongelmissa. Valtavan suuria virheitä on tehty.
Pohjoismaat voivat muodostaa oman liiton puolustusta varten ja Nato saa mennä, sen rooli on olla sotaherrojen temmellyskenttä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Eurooppa Kulkee Hitlerin ja Merkelin jalanjäljissä 3.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Atomipommilla Japani rauhottui,näyttää että Eu tilaa sitä myös.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
EU:n kiimainen laajeneminen oli sytytyslanka tilanteeseen, kuten myös ääliömäinen ilmastokiima. Ilmastotoimet pyrkiä eroon fossiilisista oli Venäjän taloudelle kuin kuolinisku. Ilmastosta ei kuitenkaan ole huolta, se on lämmennyt takaisin esiteolliseen aikaan, jossa välillä käytiin pienen jääkauden pari-kolme astetta viileämmässä ilmastossa. Taajamalämmöt ovat totta kai nousseet, mutta sekin on luonnollista, kaukolämpöä ja kaikkea hukkalämpöä eri lähteistä. Asfalttia on tullut miljoonia hehtaareita lisää, jopa lyhyessä ajassa, lentoasemat ja yleisestikin tieverkosto jne. Ydinvoimaloiden lauhdelämpö lämmittää meriä ja viemäriverkosto sekä rehevöittää että lämmittää meriä. Laivaliikenne pitää talvisin vesistöjä auki, jolloin albedon alenema lyhentää merijäiden ikää, ja muutoinkin vaihtelut säissä ovat luonnollisia. 1966 vuonna maaliskuussa oli Helsingissä paikoin plus 28 C astetta ja lumettomia talvia riittää. Kaukolämpö laajeni 1960-luvulla, joka nosti taajamalämpöjä
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Eu yritti laajentua Ukrainaan 2014 Merkelin johdolla.
Ja tulos on tässä.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Sairas vääns sairas vääns Amerikan mantereella hirmuisen sairas vääns.Onkohan tämä Trumpin varapresidentti sukua sille aikanaan isonlätäkön takana vaikuttaneelle Curys Vancelle?Oli miten oli,niin aikas sairaalloiselta tyypiltä vaikuttaa.Ja Trump on reality TV-tähti,ei hänestä ole suurvallan presidentiksi.Jos ei ollut edeltäjästäänkään Nukku-Matista.Nythän tämä nykyinen Vance oli lähtenyt perheineen viikonloppuna laskettelemaan Verchmothiin.En tiedä tuliko nimi ihan oikein kirjoitettua?Mutta sinnepäin kuitenkin.Perillä häntä ja perhettään oli vastassa satapäinen mielenosoittajien joukko.Joidenka kylteissä kehotettiin Vancea menemään laskettelemaan Venäjälle.Ja tuonne Venäjälle joutaisi Vancen lisäksi myös Trump.Menkööt sinne ratsastamaan karhulla ja saattamaan Siperian jääkurkia riippuliitimellä niiden muuttomatkalla.Kyllä”Putikka”opastaa supermies kun on.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Hyvä veto !
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Hoh hoijaa
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kiinan ,Usa ja Venäjän on lopetettava Eu:n joukkovelkakirjoihin sijoitus.
Vain sillä estetään 3. maailmansota .
Entisten jos sijoitettujen korkoa on nostettava !
Eu johtajat kulkee nyt Aadolfin jalan jälkiä !
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Paska puhe ei auta ! sotahullut pitää panna kuriin. se on ainoa keino ennen ydinaseita millä kuri saadaan.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Westerholmin kaltaista henkilöä tarvitaan ehdottomasti näin vaarallisina aikoina puoluejohdossa!
Pystyy perustelemaan kaiken mitä sanoo!
Johtaja!!
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti
Kyllä.Juuri näin.
Sulje
Ilmoita asiaton kommentti